Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повечето от последните лешояди в България са се приютили в Източните Родопи

Снимка: БГНЕС

Наричат лешоядите „санитарите на природата“ или дори „въздушна служба по почистването“. Те олицетворяват начина на природата да се справи с мъртвите животни. Хранейки се с мърша, лешоядите предотвратяват разпространението на болести и зарази сред другите животни. През годините у нас са се срещали четири вида лешояди. Днес обаче животинските видове са застрашени от изчезване, а експерти от Българското дружество за защита на птиците полагат ежедневни грижи за опазването на тяхната популация.

Повечето от последните лешояди в България са се приютили в Източните Родопи - долината на река Арда предлага идеални условия за формиране на въздушни течения, от които лешоядите се възползват, за да пестят енергия при летене, а и храната по околните възвишения все още е в изобилие. Господарите на небесния простор са внушителни със своите размери, размахът на крилата им достига почти три метра.

Туристите в района могат да срещнат белоглавия лешояд. През 90-те години грабливата птица е била на границата на изчезването, но е била спасена, благодарение на усилията на експертите от Българското дружество за защита на птиците. И докато преди 30 години броят на гнездящите двойки е бил едва 13, то днес в страната има около 100 двойки белоглави лешояди.

Черният лешояд живее в Гърция, но идва в България, за да се храни. Може да бъде забелязан в района на язовир Студен кладенец. Брадатият лешояд вече е напълно изчезнал вид по нашите земи, разказва Стойчо Стоев от Българското дружество за защита на птиците.

В световен план египетският лешояд е по-застрашен от изчезване животински вид дори от пандата и тигъра. На целия Балкански полуостров има по-малко от 60 бройки, а преди години са били няколкостотин. Силното зрение и неуморните полети над териториалните владения позволяват на египетския лешояд пръв да забележи мъртвите животни. Той се отличава от другите лешояди и по това, че улавя и жива плячка като гризачи, насекоми и гущерчета.

Египетският лешояд е единственият от четирите вида лешояди, населяващи Европа, който всеки сезон се отправя на далечно пътуване към Централна Африка. Младите и възрастни египетски лешояди идват у нас напролет и напускат родните земи наесен, когато се впускат в приключение, изпълнено с опасности. Полетът им покрива три континента и продължава повече от месец, в който те преодоляват на 4000 километра.

Обикновено жертвите са малките и неопитни лешояди, които не познават маршрута. Сериозна заплаха обаче дебне египетските лешояди в Африка, алармира Стоев.

У нас основната заплаха пред популацията на птиците остава залагането на отровни примамки за борба с хищниците, станало причина за значителното и бързо намаляване на числеността на лешоядите, както и за тяхното изчезване от много райони на страната. Лешоядите са изложени на риска от множеството отрови, попадащи в храната им.

В по-малка степен грабливите птици са застрашени още от бракониерство и опасни електропроводи. На гърба на лешоядите има поставени предаватели, които вземат точни джипиес координати и дават възможност на еколозите да следят всеки час какво се случва с птиците и така разбират каква е нейната съдба от напускането на гнездото в някои случаи до смъртта ѝ.

Днес появата на грабливите птици в района превърнаха град Маджарово в популярна дестинация за любителите на дивата природа, разказва Стойчо Стоев. Спиращите дъха красиви заливи, интересните скални форми и наблюдението на застрашени животински видове в тяхното естествено местообитание, съчетано с гостоприемството на местните жители и невероятните кулинарни изкушения, превръщат мястото в очарователна туристическа дестинация, която заслужава да бъде посетена.

Повече по темата чуйте в репортажа в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Силистра

Обсъждат нова структура на Общината в Силистра

Нова структура на Общината ще разгледа на заседание утре Общинският съвет в Силистра. Предложението предвижда намаляване броя на ръководните кадри, броя на дирекциите и отделите. Целта е оптимизиране на работния процес, повишаване на ефективността и намаляване разходите за служители и дейности, финансирани от местните приходи. В докладната..

публикувано на 23.04.24 в 15:26

Изложба в Плевен показва успехите на българските олимпийци по природни науки

В Плевен откриха изложба с българските олимпийци по природни науки "Моите будители". Сред тях са и четирима възпитаници на Математическата гимназия "Гео Милев" в града. В Олимпийските отбори по природни науки за миналата година участват четирима ученици от Плевен, които са спечелили пет медала за България – един златен, два сребърни и два..

публикувано на 23.04.24 в 15:15

Читалня на открито организира библиотеката в Силистра

Читалня на открито организира утре Регионалната библиотека "Партений Павлович" в Силистра.  Събитието трябваше да се проведе днес по случай Световния ден на книгата и авторското право на площад "Свобода", но бе отложено заради лошото време.  Участниците ще могат да поговорят с библиотекарите за свои любими книги и автори, както и да..

публикувано на 23.04.24 в 15:13

В СГС е внесено искане за задържането на Марин Димитров

В Софийския градски съд е внесено искане за задържане на Марин Димитров, обвиняем заедно със сина му Стефан Димитров и бившия директор на агенция "Митници" Петя Банкова за участие в организирана престъпна група.  Почти всички висши началници от МВР са разпитани по делото срещу Петя Банкова При първоначалното задържане Марин Димитров беше приет в..

публикувано на 23.04.24 в 15:04

Галин Цоков: Засега не е нужно носенето на маски или дистанционно обучение на учениците

С песни, цветя и подаръци посрещнаха служебния министър на образованието и науката Галин Цоков в шуменското II ОУ "Д-р Петър Берон", където е учил и самият той. Министерството следи за ситуацията със заболелите деца от коклюш, но към момента положението се преекспонира основно медийно, коментира Цоков.  "В повечето училища, в които има случаи на..

публикувано на 23.04.24 в 14:59

Бургаски сдружения настояват за ревизия на списъка с кандидати за нов Сливенски митрополит

В декларация до Светия синод от бургаското сдружение "Православен зов" настояват за преразглеждане на допуснатите епископи за участие в избора на нов Сливенски митрополит след смъртта на дядо Йоаникий. Причината е, че сред шестимата кандидати не е включен Агатополският епископ Йеротей, който беше сред избраните двама епископи през февруари, но..

публикувано на 23.04.24 в 14:58

И Средна европейска класа напуска ПП-ДБ

Още една партия напуска ПП-ДБ – след Зелено движение, и Средна европейска класа обяви, че няма да участва на предстоящите избори с ПП-ДБ и напуска обединението . Пред БНР председателят на партията Константин Бачийски обясни: " Основната причина е нашата твърда и последователна политика срещу порочните практики в модела на управление на..

публикувано на 23.04.24 в 14:48