Партията „Грузинска мечта“ се срещна лице в лице с грузинския кошмар - недоволството на хората. Вечерта на 20 юни - над 10 000 души излязоха на булевард "Руставели" и се опитаха да влязат в парламента. Бяха посрещнати от сълзотворен газ, гумени куршуми и полицейски палки. Равносметката - 240 ранени, 50 от тях и в момента се намират в болница.
Искрата на грузинския гняв разпали руски депутат от комунистическата партия. Сергей Гаврилов ръководеше делегация на Междупарламентарната асамблея на православните държави - организация, основана преди десетилетия от Гърция и Русия, в която членува и България. Гаврилов сяда в стола на председателя на парламента и започва обръщение на руски.
„Цинично е в Грузия парламентарната асамблея на православните държави да бъде председателствана от руски депутат, това е глупаво, нали така?! – попита професор Торнике Шарашенидзе от Грузинския институт по обществени въпроси, но твърди, че зад протестите не стоят само анти-руски настроения, макар по улиците да се виждат предимно плакати срещу Владимир Путин.
„Инцидентът с руския депутат разпали протестите, но причината е много по-дълбока. Когато хората виждат, че правителството се проваля с демократичните реформи, проваля се икономика, флиртува с руските комунисти и това вече беше прекалено за гражданите на Грузия“.
Под натиска на общественото недоволство управляващата партия "Грузинска мечта" изпълни две искания - оставка на председателя на парламента Иракли Кобахидзе, който позволи на Гаврилов да седне на председателското място и пълна промяна в избирателната система.
„Политическият съюз „Грузинска мечта - Демократична Грузия“ предлага широкомащабна инициатива за политическа реформа - парламентарните избори през 2020-та година ще се проведат по пропорционалната система с нула процента бариера за партиите“, обеща лично Бидзина Иванишвили - основателят на партията „Грузинска мечта“ - олигарх с връзки в Русия. До момента в Грузия имаше смесена система между пропорционален и мажоритарен вот.
„Какво е лошото на тази система? Грузия е бедна държава и в тези бедни райони управляващата партия има огромно предимство, защото, особено извън столицата и големите градове, доминираща роля имат местни бизнесмени, местни олигарси, които влияят на изборния процес там и обикновено сключват сделка с управляващата партия“, обясни Торнике Шарашенидзе и прогнозира, че с политическата реформа в следващия грузински парламент ще влязат повече и по-малки партии, а твърде вероятно е и „Грузинска мечта“ да бъде принудена да управлява в коалиция.
Макар исканията на протестиращите да бяха изпълнени само за 24 часа, демонстрациите продължават. Този път за оставката на вътрешния министър Георгий Гахария заради насилието в нощта на 20-ти юни.
Русия реагира остро на грузинските протести - забрани полетите от Русия, наложи ограничения на грузинския внос на вино и призова руските туристи да не посещават Грузия.
"Сега Грузия е в хватката на русофобска истерия. Тя е изкуствено подхранвана от чужди сили и радикални елементи“, обобщи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
За грузинците подобни изказвания са чиста пропаганда.
„Все още има стотици руски туристи, които се разхождат в центъра на Тблиси без нищо да им се случва. Грузинците нямат проблем с руския народ, нито пък с обикновените руснаци. Ние имаме проблем с руските политици, това е, с официална Москва“, обобщи професор Торнике Шарашенидзе.
Когато "Грузинска мечта" спечели изборите през 2012-та година, партията пое курс на възстановяване на връзките с Русия, по-скоро по икономически, а не идеологически причини. Тогава Русия вдигна наложените санкции срещу Грузия след 5-дневната война, с която от страната бяха отцепени Южна Осетия и Абхазия. Русия стана основен пазар за грузински износ, руските туристи започнаха да посещават грузинското Черноморие. Само през 2018-а близо 1 500 000 руснаци са посетили Грузия, а приходите от туризма са 8% от БВП на страната. Според професор Шарашенидзе руската реакция няма да нанесе щети на грузинската икономика.
„Русия вече ни е налагала ембарго през 2006-та и тогава икономиката ни беше блокирана. Но през 2006-та ситуацията беше различна. Тогава имаше конфронтация между Грузия и Русия - грузинските власти бяха наредили показни арести на руски шпиони, на руски военни офицери пред телевизионни камери. Това дълбоко унижи руските власти и Путин лично. Сега какво - Русия просто преигра с реакцията, но това, което е много по-важно - милиони руски туристи пътуват до Грузия през последните години и за руските власти ще бъде много трудно да ги накарат да спрат да идват в нашата страна“.
Протестът в Грузия показа до къде точно стигат възможностите на Бидзина Иванишвили и „Грузинска мечта“ да възстановят отношенията с Русия. Двете държави не поддържат дипломатически отношения от войната през 2008-ма, когато са откъснати Абхазия и Южна Осетия по руски маниер, много подобен на този в Украйна. Професор Торнике Шарашенидзе коментира:
„Имам усещането, че Русия вярва, че грузинците са забравили и ще приемат последствията от войната през 2008-ма. Като, че ли руснаците смятат, че това вече се е случило. Но инцидентът с Гаврилов, с руския комунист, накара руснаците да осъзнаят, че грузинците няма да забравят случилото се преди 11 години“.
Професор Шарашенидзе и смята, че единственият път за скъсване с постсъветския период на Грузия е пътят на евроинтеграцията. След Революцията на розите в Грузия през 2003-та година, ръководена от Михаил Саакашвили, страната поема по пътя към НАТО и Европейския съюз. От 2011-та година Алианса определя Грузия като държава-аспирант за членство в НАТО, а с Европейският съюз има влязло в сила Споразумение за асоцииране от 2016-та.
„Членство в НАТО е много трудно за постигане, тъй като има руски военни бази на грузинска територия. Но с членството в Европейския съюз е различно. Вярвам, че то може да бъде постигнато с новото поколение, което протестира и показва, че се е превърнало в истинска сила. Защо правителството направи веднага отстъпки пред протестиращите за пропорционална избирателна система? Защото правителството се страхува от новото поколение“.
БСП-Обединена левица кани на среща представители на пет парламентарни групи - ПП-ДБ, "Възраждане", Алианс за права и свободи, "Има такъв народ" и МЕЧ. Целта е да се потърси съгласие по основни приоритети за работа на Народното събрание и спрямо тези приоритети да бъде определен най-подходящият кандидат за председател, съобщават от пресцентъра..
В Плевен е организиран обучителен семинар на тема "Трафик на хора". Целта е да се развият и надградят умения за разпознаване и точното квалифициране на трафика на хора, както и умения за работа с жертви на трафик на хора. Ще бъдат представени и дискутирани практики в разследването и преследването, тема ще бъде и закрилата и подкрепата на..
Голям пожар гори в района на надлез "Надежда" в София. Запалило се е хале, съобщиха от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" за БНР. Сигналът за пожара е подаден около 7:40 часа, а на място са изпратени четири противопожарни автомобила. Към момента няма данни за пострадали на мястото на инцидента.
"Очевидно доверието в изборния процес е сринато . То няма да се върне от само себе си." Това заяви пред БНР Даниел Стефанов от Центъра за изборни изследвания. " Тези, които започнаха да злоупотребяват с изборния процес, са политическите партии . Същите тези политически партии подадоха искане до Конституционния съд за касиране на..
Дванадесет британски войници са били ранени при голяма верижна катастрофа в Естония, близо до границата с Русия, съобщи Скай нюз, позовавайки се на местни медии. Осем от войниците - част от голяма мисия на НАТО за възпиране на руската агресия, бяха транспортирани обратно в Обединеното кралство за лечение в неделя след инцидента, който се е..
Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация ще връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма. От 1996 година организацията обявява имената на мениджъри и собственици в бранша, които са сред най-успешните предприемачи и са реализирали най-големите инвестиции през годината. За участие в..
Днес Софийският градски съд се очаква да реши дали да издаде европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев. Бившият изпълнителен директор на Българската банка за развитие се разследва за отпуснат кредит за 150 млн. лв. на фирми, собственост на или свързани с бизнесмена Румен Гайтански, известен като Вълка. Прокуратурата иска еврозаповед..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..