Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богданов: С имената на съвременните политици трябва да се борави пестеливо в учебниците

Има ли парадокси в съдържанието на българските учебници

Андреева: Защо политиците решиха сега да правят прочит на учебниците?

Снимка: БГНЕС

„Признавайки, че е допусната грешка при представянето на този факт, не трябва да се забравя, че това изключение по-скоро потвърждава правилото. Името на политика Ахмед Доган присъства доста сериозно в учебниците по история. Лица от политическия живот от нашето съвремие би трябвало малко по-пестеливо да се споменават в учебниците, имайки предвид, че историята все още не се е произнесла върху техния принос“. Това каза пред БНР Красимир Богданов, депутат от ВМРО и член на комисията по образование в парламента, по повод съдържанието на учебниците в българското средно училище. Конкретен спор се води за представянето на периода на комунистическото управление в учебника по история за 10 клас и за представянето на Ахмед Доган като виден учен в учебника по „Човек и общество“. 

Богданов подчерта, че „историята трябва да бъде представена такава, каквато е, но не бива да бъркаме историята с митологията или с пропагандата“.

В предаването „Неделя 150“ Кина Андреева, главен редактор на „Просвета“, поясни:

„От 2015 до 2019 година ние направихме учебниците от 1 до 10 клас. Това са почти невъзможни срокове. И през цялото време сме работили отговорно и професионално с желанието да предоставим на учениците възможно най-качествените учебници. Учудващо е, че изведнъж политици се заеха с учебник, който вече не е действащ, учебник от 2005 година, без да погледнат учебната програма. Нашите автори следват учебната програма, за да се получи след това одобрението от експертите и от учителите… Кое е по-важно днес за политиците – да наберат моментни дивиденти, или да казват истината. Защо политиците решиха сега да се намесват и да правят прочит на учебниците, когато си има изградени механизми… Очаквах политиците да се намесят, когато се създаваха учебните програми, защото в тези програми са заложени всички неща, които харесваме или не в учебниците“.

Богданов не прие упрека, че политиците не са взели отношение при създаването на учебните програми:

„Участвахме на доста активно ниво при съставянето на учебната програма за 10 клас… Виждаме сериозен проблем в комуникацията между Министерството на образованието и науката и издателите. Искаме проверка и доклад от министерството, за да установим къде се къса нишката, защото потърпевши са нашите деца… Въпросът е чия е отговорността. Да не забравяме, че народният представител е орган на законодателната власт, който има контролни функции, останалото е дейност на изпълнителната власт. Ние затова отправяме въпрос към изпълнителната власт – дали отговорността е на МОН, или на издателите. Ние виждаме, че в МОН е по-сериозният проблем. През обществото се представят едни идеи за образователната система, а има доста моменти, които се отклоняват от официалните тези на министерството“.

Кина Андреева подчерта, че в учебниците никога не могат да бъдат предложени всички факти, защото това не са енциклопедии, а място, на което материалът е представен по най-кратък, достъпен и обективен начин.

Интервюто с Красимир Богданов и с Кина Андреева можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на ИТН Слави Трифонов.

В понеделник ИТН връщат третия мандат неизпълнен

"Всички видяхте какво се случи през последната седмица. Случи се буквално пред очите ви. Президентът връчи третия проучвателен мандат на ИТН и ние напълно открито и отговорно се постарахме да го изпълним", написа във Фейсбук лидерът на ИТН Слави Трифонов. И още: "Пред вас се срещнахме с всички политически партии и независими депутати в 50-тото Народно..

публикувано на 04.08.24 в 15:29
Снимката е илюстративна, архив.

Пожарът край граничното село Църварица е локализиран от три страни

Пожарът  до границата с Република Северна Македония  край село Църварица, община Невестино, област Кюстендил, ,   който възникна в петък следобед,  е локализиран и ограничен. Горят около 1000 дка иглолистни дървета край невестинските села Илия и Църварица Огънят обхвана площ от 1000 декара гора и храсти, изгоряха и 5 къщи. Няма..

публикувано на 04.08.24 в 14:55

Продължават усилията в борбата с пожара в планината Славянка

Служители на Националния парк "Пирин" успяха да угасят пожара под връх Синаница. Продължават усилията за овладяване на другите пожари в Благоевградска област. Огнената стихия край Микрево, в Малешевската планина, е локализирана. Същото е положението и с пожара край Сенокос, община Симитли, където хеликоптери продължават да обливат тлеещи огнища...

публикувано на 04.08.24 в 14:10

Париж призова французите, живеещи в Иран, да напуснат страната

Франция призова своите граждани, които живеят в Иран, "временно да напуснат" страната, съобщава АФП. Властите в Париж предупреждават, че въздушното пространство и летищата на Иран могат да бъдат затворени заради растящото напрежение с Израел. Париж призова своите граждани да напуснат и Ливан "възможно най-скоро" поради опасенията от ескалация на..

публикувано на 04.08.24 в 14:02

Втори ден протестна блокада на пътя Полски Тръмбеш - Свищов

Десетки жители на свищовското село Хаджидимитрово и днес блокираха за три часа пътя между Полски Тръмбеш и Свищов с настояване да имат вода. Водният режим за 500-е жители на Хаджидимитрово вече е целогодишен, въпреки изграденият за над един милион лева нов довеждащ водопровод, поясни Радослав Рачев от протестиращите:  "Хората..

публикувано на 04.08.24 в 13:59

ИПИ предлага да се повишат заплатите на медсестрите

Проблемът с недостига на медицински сестри у нас може да се реши по примера с работещите в средното образование – това се посочва в анализ на Института за пазарна икономика. Оттам припомнят, че след голямата учителска стачка през 2007 година бяха предприети редица мерки, като една от тях е вдигането на заплатите. Повишаването на възнагражденията в..

публикувано на 04.08.24 в 13:43

Ученически конкурс за рисунка на тема "Паметникът на Свободата"

Национален ученически конкурс за рисунка на тема "Паметникът на Свободата" е част от инициативите, посветени на 147-годишнината от епичните августовски боеве на Шипка и 90 години от освещаването на Паметника на Свободата на историческия връх. Конкурсът е отворен за ученици от цялата страна и всеки участник се включва в него с една рисунка..

публикувано на 04.08.24 в 13:29