Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да живееш в Лапландия - разказва туристическият гид Мартин Стефанов

Мартин Стефанов
Снимка: Пламена Бачийска

Вече пет години българинът Мартин Стефанов живее в Лапландия, на северната полярна окръжност, в града на Дядо Коледа - Рованиеми. Работи като туристически гид, специализирал се във водачество със снегомобил и преследване на Северното сияние. Всяко лято той се прибира в България, за да разказва истории.

В понеделник ще бъде гост-презентатор в Клуба на Пътешественика  на 1-ви юли, от 19:30. Неговият филм ще представи нагледно живота на север в цялата му суровост и красота, но също така и живота на Мартин и неговата професия като туристически гид.

Мартин Стефанов има опит в писмените и видео-разказите. Има две  статии за списание Explorer BG, едната от които е „Ловци на Северно сияние“, автор е на филма за планинския бегач-рекордьор Божидар Антонов „С Божо на море от Ком до Емине“, както и на други спортно-приключенски видео разкази. 

Попада на север по програмата за образователен обмен „Еразъм“. През 2012-а отива за първи път. Мястото му харесало и това го накарало да се върне, за да прави магистратура в областта на културния туризъм. „Когато се завърнах там, започнах работа и се установих.“

Сега прекарва на север по седем-осем месеца в годината - по време на активния сезон. 

"В момента работя като туристически гид в Лапландия, отвъд арктичния кръг. Това е наистина на север", разказа Мартин Стефанов в предаването "Нощен хоризонт".

Живее в града на Дядо Коледа – Рованиеми. Уверява, че „истинският Дядо Коледа е там". 

"Виждал съм го лично много пъти. Има си и джудженца, които работят във фабриката. Има си и пощенски офис, получава писма, отговаря на колкото писма може да отговори с помощта на джуджетата. Дядо Коледа може да го видите абсолютно всеки ден от годините. Има си приемна и всеки ден можете да го посетите. Посещението е безплатно.“

В Лапландия, която е популярна туристическа дестинация, посетителите се интересуват предимно от природни обекти: свързани са със Северното сияние, хъски впряговете, елените, преходите със снегомобили.

Мартин Стефанов казва за себе си, че се е специализирал като гид – „ловец на Северно сияние“ и в развлеченията с моторни шейни. „Обикновено ги комбинираме. С моторните шейни отиваме някъде дълбоко в гората, където е много тъмно и започваме да чакаме Северното сияние. Северното сияние е мечта за милиони хора по света и е трудно да се опише. Каквито и думи и истории да използвам, няма да се доближат до чувството, което човек може да изпита, когато види такъв феномен.“

Хората на север са много различни като култура и манталитет, сподели още Стефанов и даде пример с конкурентни бизнеси, които си помагат в името на изграждането на по-добра среда за всички. „Това, което най-силно ми прави впечатление и много ме радва, и бих искал да го усвоя и приложа, когато се връщам в България, е сплотеността на хората.“  

Рованиеми е много интернационално място и местното население е свикнало с чужденците, разказа още българският гид, който се чувства много добре приет там.

Финландците са дву- дори триезична нация – говорят фински, шведски и английски. „Където и да отида, мога веднага да започна да говоря на английски, като съм сигурен, че хората ще ме разберат и ще мога да проведа разговор. Това ме улеснява много“, допълни Мартин Стефанов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06