Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма свободни места за палатки и каравани край емблематичния къмпинг "Корал"

Няма свободни места за палатки и каравани край емблематичния къмпинг "Корал". Бунгалата до къмпинга също са пълни. Така започва активният туристически сезон на юг от Бургас. Как изглежда един от трите екоплажа в страната и готови ли са туристите да регистрират палатките и караваните си, каквито са новите изисквания на Община Царево.

Къмпинг "Корал" се намира на 2 км от Лозенец. Плажната ивица е широка и дълга близо 800 метра. От двете страни плажът е маркиран от хотели, построени на метри до брега. Всъщност това е един от малкото останали неурбанизирани плажове по Южното Черноморие и се предпочита от любителите на спокойствието и природата. 

От 10 години всякакъв инвеститорски интерес за останалото незастроено късче земя се посреща с яростни протести на природозащитници. Преди началото на миналия туристически сезон гората край къмпинга беше оградена с бодлива тел от частна фирма, която е собственик на терена. Сега голяма табела „Частен имот“ посреща туристите на "Корал" и плажът остана недостъпен за автомобили. Всъщност за първа година на плажната ивица каравани няма, а палатките са не повече от 20. Много от туристи са взели със себе си и домашните си любимци, които тичат необезпокоявани, без намордници по плажната ивица. Тоалетни, кофи за боклук и заведения няма. Една от най-коментираните теми от туристите на "Корал" е новата наредба на Община Царево, според която собствениците трябва да регистрират всички палатки и каравани седмица преди да пристигнат на къмпинга. 

През последните 2 години Община Царево извършваше масови проверки на плажа Корал. Десетки собственици бяха санкционирани за поставените там палатки и каравани. По съдебен ред обаче бяха отменени повечето от глобите. Този сезон проверките все още не са започнали, а докога ще продължи битката между любителите на дивото къмпингуване и Общината, можете да чуете от репортажа на Даниела Костадинова от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фонд "Земеделие": 71 млн. лв. преходна национална помощ за тютюнопроизводителите

Близо 71 милиона лева е сумата, която тази година ще получат тютюнопроизводителите като преходна национална помощ. Това реши Управителният съвет на Фонд "Земеделие". Съгласно европейските правила право на такова подпомагане имат земеделски стопани, които са отглеждали тютюн през която и да е година от референтния период 2016 - 2018 г. За да получат..

публикувано на 10.03.25 в 22:08
Марк Рюте

Марк Рюте се срещна с тричленното колективно президентство на Босна и Херцеговина

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди днес в Сараево, че нарушаването на Дейтънското мирно споразумение за Босна и Херцеговина, застрашаването на конституционния ред в страната и подкопаването на институциите ѝ са неприемливи. Рюте се срещна с тричленното колективно президентство (председателство) на Босна и ги призова да поеме..

публикувано на 10.03.25 в 22:00

Телата на двама възрастни мъже са открити в петричкото село Камена

Телата на двама възрастни мъже са открити  в петричкото село Камена, съобщиха от Полицията в Благоевград.  Сигнал  за починал в двора на дома си 64-годишен  мъж е подаден от съседи около 17:00 часа. Пристигналите на място служители на полицията са установили самоличността на мъжа, но проверили и къщата. В една от стаите е открито тялото на..

публикувано на 10.03.25 в 21:48

Как "Информационно обслужване" не успя да преизчисли резултатите от вота навреме

Държавната фирма "Информационно обслужване" не успя да преизчисли резултатите от последните парламентарни избори навреме и да предаде днес на ЦИК данните, тъй като самата фирма подаде сигнал до Софийска градска прокуратура, където са предадени и материалите от преизчисляването. Това стана ясно от извънредното заседание на ЦИК тази вечер. Комисията даде..

публикувано на 10.03.25 в 21:26
Момент от вчерашните протести в Букурещ - 9 март 2025 г.

Протест пред Конституционния съд на Румъния, който утре гледа жалбата на Джорджеску

Пред Конституционния съд на Румъния тази вечер се събраха привърженици на недопуснатия до вота кандидат за президент Калин Джорджеску, съобщава телевизия Диджи 24, цитирана от БТА. Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску Крайнодесният Калин Джорджеску подаде документите си за президентските..

публикувано на 10.03.25 в 21:13

Онтарио: Налагаме допълнително мито от 25% върху износа на електроенергия за САЩ

Канадската провинция Онтарио обяви, че ще облага с допълнителна ставка от 25 на сто износа на електроенергия за американските щати Ню Йорк, Мичиган и Минесота, предаде Ройтерс. Мярката е в знак на протест срещу тарифите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса на стоки от Канада, заяви днес Дъг Форд, премиер на провинцията. Тръмп..

публикувано на 10.03.25 в 20:55

Контейнеровозът, сблъскал се с американски танкер край британските брегове, е превозвал натриев цианид

Товарният кораб "Солонг" (Solong), който днес се сблъска   с плаващия под американски флаг петролен танкер "Стена Имакюлейт" (MV Stena Immaculate) в Северно море, в близост до източното крайбрежие на Великобритания, е превозвал 15 контейнера с натриев цианид, сочат данни на агенцията за морска информация "Лойдс лист интелиджънс" (Lloyd's List..

публикувано на 10.03.25 в 20:43