Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Еврейката“ на Фландърската опера от програмата на OperaVision

Този път любопитството ме накара да гледам спектакъла на Фландърската опера и балет на „Еврейката“  от Фроментал Халеви, предложен в европейската интернет платформа “OperaVision“. Действително любопитство, защото Фландърската опера и балет неотдавна получи престижната международна награда за 2019 “Опера на годината“, а аз не бях чувала  и виждала никога  спектакъл на този театър. Интересно ми беше, още повече, че операта, която предлагаха, не е никак лесна за изпълнение и за солистите, и за хора.

“Еврейката“ на Фроментал Халеви  е типична „гранд опера“ в пет действия, с масови сцени, виртуозни арии и ансамбли и зрелища. И да кажа предварително, останах много доволна от изпълнението, от музикалната страна на спектакъла. Колкото до визията - трудно ми е да преглътна  осъвременяването на действието, което протича исторически  през ранния 15 век, да гледам на героите  като на  наши съвременници и да приемам за нещо нормално гоненията на евреите и жестокостите спрямо тях. И днес съществува религиозен фанатизъм, но като покажеш на сцената героинята с колан от бомби, асоциацията е съвсем друга. Но, да оставим зрителите,  които ще гледат спектакъла на прочутия немски режисьор Петер Конвични, да решат какво им харесва и какво не... 

Дълги години операта „Еврейката“ на Халеви бе позната у нас с подменено име “Дъщерята на Кардинала“. Защо ли? В основата на либретото на Еужен Скриб е заложена истинска история, като някои от героите реално са съществували, например Кардинал дьо Брони. Това е една история за расовата дискриминация и за религиозния фанатизъм с трагичен край. Няма да напомням съдържанието, защото творбата е играна няколко пъти в Софийската опера - през 1927 и през 1997. Тогава блестяща изява имаше Красимира Стоянова като главната героиня Рашел.

Солистичният състав на изпълнението на Фландърската опера бе международен и певците бяха много сполучливо избрани.  Много стабилен и убедителен в ролята на Елиазар бе американският тенор Рой Корнелиус Смит – име, познато в  оперния свят. Пее  редовно в Метрополитън, Виена, Берлин, на фестивала  в Залцбург, изнася рецитали. В репертоара му са Калаф, Каварадоси, Дик Джонсон, Радамес, Туриду... Много артистичен, той имаше тежката задача да интерпретира образа на бащата, разкъсван между любовта към дъщеря си и към вярата си. Неговата дъщеря - Рашел, всъщност отгледана от него, а истинският й баща е кардинал Брони, имаше също сложна задача като персонаж - без да знае, че по рождение е християнка, тя жертва живота си в името  на това да остане до край еврейка. Американката Корин Уинтърс има красив глас, много добре поставен, много артистична и музикална, тя изгради незабравим образ. Въпреки че е още в началото на кариерата си, тя вече е гостувала в много от американските оперни театри, носителка е на редица престижни певчески награди, вече дебютира в Ковънт Гардън, пее роли като Татяна, Виолета, Дездемона, Лиу, Лейла, Мелизанда. Една певица, пред която предстои блестяща кариера!

Италианският бас  Рикардо Дзанелато, вече познат и на българската публика с участието  в басовата партия на „Реквиема“ от Верди, се представи в ролята на Кардинал дьо Брони. Мек, красив басов глас  и убедително артистично присъствие - с това ще го запомним. И в другите две по-малки роли се представиха  американката Никол Шевалие като принцеса Евдокия и италианският белкантов тенор Енеа Скала в ролята на принц Леополд. Изявиха се  много добре и като певци, и като актьори.

Специално искам да обърна внимание на хора на Фландърската опера, който имаше доста голямо участие в този спектакъл и като пеене, и като артистични задачи и представянето  му беше великолепно. Заслужава похвала хормайсторът Ян Швейгер.

Въобще, струва си да се види този спектакъл - строен,  без гафове  и ръководен много артистично от диригента Антонино Фолияни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49