Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на едно виолончело, звучало на "Варненско лято" 2019

Лиляна Кехайова
Снимка: Zeman Photography

Тази история започва преди четири години, когато лютиерът Алфред Бинер изработва красиво виолончело. По съвет на приятел при него идва Рут Флайшман - тя не е музикант, но е открила интересната традиция хора от различни части на Германия и Европа да инвестират средства в закупуването на инструмент от колекцията на Бинер, който след това е предоставян на млади музиканти с амбиции да израстват в кариерата. Но за тази цел им трябва хубав инструмент.

Лиляна Кехайова е млада българска виолончелистка, която живее във Виена. Възпитаничка е на НМУ "Любомир Пипков" в София и на Виенската консерватория в класа на друга българка - Лилия Шулц-Байрова. Лиляна няма собствен инструмент и посещава изложения на музикални колекции, с надеждата да открие своето чело. Именно един колекционер прави връзката между нея и Рут - двете се срещат, запознават се, харесват се, а Лили се влюбва във виолончелото, купено от Рут. И така започва тяхното приятелство - макар и от различни поколения, двете намират общ език чрез музиката. Благодарение на тази творческа връзка в София за втори път се провежда конкурс на името на Алфред Бинер, а две от наградите са предоставени спонсорски инструменти, изработени от него.

На 25 юни виолончелистката Лиляна Кехайова и пианистката Кристина Милер, с която си партнира вече седем години, откриха камерната програма на Международния музикален фестивал "Варненско лято" 2019. В Художествената галерия звучаха творби на Николай Мясковски, Гюнтер Рафаел и Сергей Рахманинов. Звуча и красивият, въздействащ звук на виолончелото, а Рут Флайшман беше в публиката и слушаше с удоволствие. Благодарение на желанието си по-често да следва инструмента, предоставен от нея на българката, тя научи и за Варна, за високото ниво на концертите в програмата на фестивала и за чудесните възможности за културен туризъм. И обеща да се върне отново догодина, заедно със свои приятели, на които ще разкаже за преживяното.

Рут и Лили във Варна"Музиката играе много важна роля в живота ми", сподели за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Рут Флайшман. "Аз самата свиря, съвсем аматьорски, разбира се, на саксофон. Обожавам музиката, наистина, а звукът на виолончелото е много красив – много по-красив от този на цигулката. Но това не бива да се казва на глас", пошегува се тя. "Тази седмица на "Варненско лято" научих много за музиката, преоткрих себе си музикално и срещнах прекрасни хора. Непременно ще дойда пак!".

Интересната история на виолончелото, което среща Лиляна Кехайова и Рут Флайшман, чуйте разказана от тях самите в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51