Комплекс „Косовските къщи“ се намира в село Косово, община Асеновград, недалеч от главния път за Смолян, на 50 км от Пловдив и само на няколко от Нареченски бани.
През 2004 година, когато Андрей попада в Косово, там живеят 19 местни жители, сега са останали само четирима кореняци и има шест новозаселили се постоянни обитатели.
„Но за сметка на това много други хора започнаха да пристигат в селото“, разказва Ралев и уточнява, че това са гости от цял свят. В края на седмицата и по празници селото се пълни.
Неговата майка Светлана Ралева живее постоянно в Косово. Преди това е живяла 17 години във Венецуела, в икономическия център на страната.
Напоследък все повече хора търсят точно такива неголеми места за настаняване, пояснява тя. Много от гостите са българи, живеещи в чужбина, които пристигат със свои близки, приятели и познати, търсещи традиционна среда за отдих.
„Де факто като нас. Ние знаехме, че на всички, които живеят в чужбина, им е много милно за такива места. Това е едно много типично родопско село, заспало в миналия век. Много рано се е обезлюдило и затова се е запазила тази атмосфера“, разказва Светлана Ралева.
Запазването на Косово като възрожденско село е мисълта на всеки, купуващ имот тук, твърди тя. „Ние всички, които купуваме имоти и ги възстановяваме, много повече милеем за селото, за облика му и за атмосферата в него, отколкото местните жители, които практически изчезват.“
Всяка къща е малък етнографски музей, в който са събрани стари предмети от Родопите. След като построили къщите в автентичен стил – от дърво и камък (макар вече трудно да се намират майстори за подобни градежи), започнали обиколки из селата в региона в търсене на ценни вещи от миналото.
„Черги, тъкани платове за черги да правим от тях възглавници, престилки, торби – всичко това после сме го превърнали в част от интериора на къщите. Вече търсим стан, ще имаме и стан в селото. Правим го за нас и за тези след нас – да видят какво е било – по-бавен и по-красив животът.“
„Според мен, ако има търсене и ако има такъв тип строителство и в други села, ще има майстори, ще започнат отново. За съжаление много от тях емигрираха“, допълва Андрей Ралев.
Все по-трудно намираме хора, които да работят, посочи Светлана Ралева, визирайки различни хотелски и ресторантьорски дейности. „Много бих се радвала, ако повече млади хора дойдат и дори да се заселят тук“, допълни тя, защото по думите й днешните технологии помагат да се работи дистанционно.
Андрей Ралев разказва още за млад архитект - жена, изучавала строителство с естествени материали във Франция, която също има имот в Косово, а през лятото, когато е в България, организира различни пленери там.
„Косовските къщи“ имат сертификат за качество „Зелена къща“ от Българската асоциация за алтернативен туризъм.
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...