Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Победили онкозаболявания деца се завръщат от международни игри в Москва

Снимка: БГНЕС
Тази вечер на летище „София“ посрещаме българските участници в международните игри в Москва за деца, преодолели онкологични и онкохематологични заболявания. За десета поредна година руската благотворителна фондация „Подари живот“ организира „Игрите на победителите“, в които се включиха деца от 15 държави и 40 региона на Русия.

През април за първи път българското сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ организира национален етап на съревнованието в курорта Камчия, а най-добрите спортисти дойдоха на финалите на стадиона на ЦСКА - Москва.

"Здравейте хора, аз съм Мартин Валериев от Враца и тренирам футбол. На 12 години съм."

"Аз съм Делян Бориславов Веселинов от София. Участвах във футбол, лека атлетика и тенис на маса."

Така се представиха част от българските участници, за които програма "Хоризонт" разказва. 

Неотлъчно до българските деца в Москва беше маратонецът Красимир Георгиев. За да мотивира тях и себе си.

"В тези деца виждам това, което аз обичам по принцип и това, което пропагандирам постоянно - дисциплината, неотказването, нахъсването. Тези малките те научават как минаваш през нещо и това те променя по някакъв начин, но знаем, че животът е нагоре и надолу. /.../ Те не се отказват и аз не се отказвам."

„Игрите на победителите“ са място за срещи със стари и нови приятели, разказват Симеон, Пламена и Диана:

"Запознаваме се с деца и по-големи, и по-малки, от много други държави. Много е забавно. Всички остават с приятели, които след това завинаги си имат."

"Преди две години, когато бях се запознах с едни деца от Турция, те до ден днешен ми честитят рождения ден и Коледа, и аз на тях. Създаваме контакти за цял живот."

"Тук е много хубаво и открих доста приятели. Най-вече едно момиче от Сърбия, защото езикът се дублира."

Диана от Калининград е на 9 и още не е избрала окончателно професията си. Мисли обаче по въпроса и вече има някои идеи:

"Отначало исках да стана пожарникар, но сега разбрах, че това е сложна професия и вече не искам. Не зная каква да стана. Мисля да стана таксиметров шофьор. Ще бъда спортистка и таксиметров шофьор."

Игрите на победителите“ помагат на децата да преодолеят социалната изолация, с която неминуемо се сблъскват по време на лечението си.

"Животът струи отвсякъде. Преди, особено през последната година и половина, животът ми беше много скучен и еднообразен", казва 15-годишната Оксана от Санкт Петербург, която е преживяла операция на тумор на мозъка, лъчетерапия и химиотерапия. Вероятно от скромност пропуска да сподели, че на игрите в Москва е спечелила златен медал. Тогава в разговора се намесва майка й:

"Фантастично е, че дете с такъв тумор, с такова заболяване зае първо място на съревнованието по шахмат. Възнамерявам да създам с моите другари по лечение асоциация на родителите на деца с тумори на главния мозък. Една от задачите ни ще бъде да покажем, че тези деца могат да живеят пълноценно и да бъдат членове на социума."

„Игрите на победителите“ в Москва приключиха в събота. Децата от нашия отбор се приберат днес в България като истински победители и герои: спечелили тежката битка с рака и завоювали медали в спортните състезания. 

Заради бюрократични неразбории Здравната каса не може да им осигури част от необходимите лекарства.

"Основни лекарства за лечението на онкохематологични заболявания по протокол, които трябва веднага да се приложат на децата, преди 7-8 години излезнаха от позитивния списък, което означава, че ги няма. И преди години родителите си ги купуваха за децата. След това ние открихме една даритерска сметка специално за лекарствата и започнахме да ги набираме  и осигурявахме за трите клиники лекарства, но нещата излязоха извън контрол. В момента пак няма част от лекарствата", коментира Петя Александрова от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“.    

Чуйте още детайли по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16