Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Победили онкозаболявания деца се завръщат от международни игри в Москва

Снимка: БГНЕС
Тази вечер на летище „София“ посрещаме българските участници в международните игри в Москва за деца, преодолели онкологични и онкохематологични заболявания. За десета поредна година руската благотворителна фондация „Подари живот“ организира „Игрите на победителите“, в които се включиха деца от 15 държави и 40 региона на Русия.

През април за първи път българското сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ организира национален етап на съревнованието в курорта Камчия, а най-добрите спортисти дойдоха на финалите на стадиона на ЦСКА - Москва.

"Здравейте хора, аз съм Мартин Валериев от Враца и тренирам футбол. На 12 години съм."

"Аз съм Делян Бориславов Веселинов от София. Участвах във футбол, лека атлетика и тенис на маса."

Така се представиха част от българските участници, за които програма "Хоризонт" разказва. 

Неотлъчно до българските деца в Москва беше маратонецът Красимир Георгиев. За да мотивира тях и себе си.

"В тези деца виждам това, което аз обичам по принцип и това, което пропагандирам постоянно - дисциплината, неотказването, нахъсването. Тези малките те научават как минаваш през нещо и това те променя по някакъв начин, но знаем, че животът е нагоре и надолу. /.../ Те не се отказват и аз не се отказвам."

„Игрите на победителите“ са място за срещи със стари и нови приятели, разказват Симеон, Пламена и Диана:

"Запознаваме се с деца и по-големи, и по-малки, от много други държави. Много е забавно. Всички остават с приятели, които след това завинаги си имат."

"Преди две години, когато бях се запознах с едни деца от Турция, те до ден днешен ми честитят рождения ден и Коледа, и аз на тях. Създаваме контакти за цял живот."

"Тук е много хубаво и открих доста приятели. Най-вече едно момиче от Сърбия, защото езикът се дублира."

Диана от Калининград е на 9 и още не е избрала окончателно професията си. Мисли обаче по въпроса и вече има някои идеи:

"Отначало исках да стана пожарникар, но сега разбрах, че това е сложна професия и вече не искам. Не зная каква да стана. Мисля да стана таксиметров шофьор. Ще бъда спортистка и таксиметров шофьор."

Игрите на победителите“ помагат на децата да преодолеят социалната изолация, с която неминуемо се сблъскват по време на лечението си.

"Животът струи отвсякъде. Преди, особено през последната година и половина, животът ми беше много скучен и еднообразен", казва 15-годишната Оксана от Санкт Петербург, която е преживяла операция на тумор на мозъка, лъчетерапия и химиотерапия. Вероятно от скромност пропуска да сподели, че на игрите в Москва е спечелила златен медал. Тогава в разговора се намесва майка й:

"Фантастично е, че дете с такъв тумор, с такова заболяване зае първо място на съревнованието по шахмат. Възнамерявам да създам с моите другари по лечение асоциация на родителите на деца с тумори на главния мозък. Една от задачите ни ще бъде да покажем, че тези деца могат да живеят пълноценно и да бъдат членове на социума."

„Игрите на победителите“ в Москва приключиха в събота. Децата от нашия отбор се приберат днес в България като истински победители и герои: спечелили тежката битка с рака и завоювали медали в спортните състезания. 

Заради бюрократични неразбории Здравната каса не може да им осигури част от необходимите лекарства.

"Основни лекарства за лечението на онкохематологични заболявания по протокол, които трябва веднага да се приложат на децата, преди 7-8 години излезнаха от позитивния списък, което означава, че ги няма. И преди години родителите си ги купуваха за децата. След това ние открихме една даритерска сметка специално за лекарствата и започнахме да ги набираме  и осигурявахме за трите клиники лекарства, но нещата излязоха извън контрол. В момента пак няма част от лекарствата", коментира Петя Александрова от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“.    

Чуйте още детайли по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25
Краеведът от село Звиница Мухарем Алиосман

Сбъдва ли се пророчество на три века България да се превърне в пустиня?

Пророчество на повече от 300 години вещае превръщането на южните Балкани в пустиня заради температурни катаклизми и засушаване. Предсказанието се свързва с гръцки светец и се разпространява сред мюсюлманите - алиани в Източните Родопи, където в последните години десетки села страдат от липса на питейна вода. За повече от 30 милиона..

публикувано на 07.08.24 в 10:38
Проф. Николай Ненов

Когато западните курортисти "насаждаха буржоазното влияние от капиталистическите страни"

Години наред България се опитва да направи от туризма индустрия по модела на Италия и Гърция. Успехите са съмнителни, но пък е важно да се отбележи, че е имало времена, в които чужденците не са били добре дошли в страната ни.  През август, когато слънцето е закачено за небето и няма мърдане, над цялата ни страна като че ли виси табела с..

публикувано на 06.08.24 в 16:02

Вкусните палачинки на Иван Чолаков привличат туристите в Китен

Иван Чолаков е добре познат в Китен с вкусните палачинки и бургери, които продава от 15 години в курорта. Преди това е работил 13 години в Албена и 10 години в Златни пясъци. Казва, че в Китен идват предимно български туристи. Някога е бил посещаван от чехи, словаци, поляци. Преди години са идвали и деца от Русия и Украйна. Политиката обаче е..

публикувано на 06.08.24 в 11:54