Прекрачвайки прага ѝ ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли лекарствата и медикаментите, какви прибори и уреди са се използвали и как са се съхранявали.
В музейната колекция можете да откриете също стари и ценни фармацевтични издания, а екскурзоводът Татяна Йорданова ще ви покаже и дворното пространство, обособено като малка аптечна градина с лечебни билки, подправки и атрактивни декоративни растения.
Влизаме в къщата, избрана от д-р Сотир Антониади за негова аптека през 1872 година.
Малки и по-големи стъкленици и красиви порцеланови буркани с надписи на латински вижда посетителят, прекрачвайки прага на Старинната аптека. За онзи период преди 150 години, когато в Пловдив е навлизала фармацията, разказа Татяна Йорданова.
Сбирката в музея е дело на група пловдивски фармацевти, които през 60 - 70-те години на миналия век обиколили Южна България, за да съберат автентични експонати и да покажат как лековете на основата на народната медицина преди Освобождението са започнали да отстъпват място на базираните на науката нови лекарства под формата на таблетки, хапчета, глобули, свещички.
Излизаме от старинната аптека "Хипократ" в Стария град на Пловдив без приготвен намясто лек, но обогатени със знанието как това е ставало в миналото и с покана към всеки, който е любопитен, да се отправи към една магична разходка в света на фармацията.
Още по темата в репортажа на Кремена Данева за "Нощен Хоризонт".
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..