Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят изследване за новите форми на заетост

Гъвкавият режим на работа си пробива път и у нас, предпочитан е от по-младите

Снимка: pixabay
Центърът за икономическо развитие представя резултатите от проект, посветен на адаптацията на индустрията към новите форми на работа. Изследването е сравнително за България, Румъния, Полша, Чехия, Македония и Хърватия.

Изследването "Адаптиране на индустриалните отношения към новите форми на работа" проследява развитието на новите форми на заетост - гъвкаво работно време, изнесени офиси, ненормиран работен ден.

"Тук най-вече се включват надомна работа посредством информационни и комуникационни технологии или това, което у нас се нарича работа от разстояние. Тук се включва така наречената непостоянна работа, при която работодателят не е задължен редовно да осигурява работа на служителя, а го използва от време на време и така наречената масова заетост, при която онлайн платформи комбинират работодатели и работници, най-вече в областта на услугите", коментира Мария Прохаска от Центъра за икономическо развитие, която е и автор на доклада по проекта. 

Нашият трудов пазар се приобщава към новите форми на работа, защото те с тяхната гъвкавост и особености дават възможност да се отговори на дефицита на работна ръка, който изпитваме, посочи Прохаска. "И това е една от препоръките на изследванията, които ние сме правили - към социалните партньори: да бъдат по-отворени, по-възприемчиви към такива нови форми на работа, включително чрез законодателни промени в Кодекса на труда да се въведат повече възможности за правно регламентиране на тези нови форми на работа."

Все още в правния мир доминира класическият трудов договор, допълни Мария Прохаска. По думите й, най-често при гъвкавите форми на заетост се прибягва до граждански или авторски договори.

България е малко по-назад от страни като Полша и Чехия по разпространението на тези нови форми на работа, но те достатъчно уверено си пробиват път, заяви още Мария Прохаска. "Това във фокус групи се показа. Имахмеспециална среща с лица, които работят извън параметрите на класическия трудов договор и те се чувстват много комфортно. Сами са си избрали тази форма на работа и препоръчват хората да не се страхуват, да се разпространява повече информация, за да може тези, които проявяват макар и минимален интерес, да бъдат насърчени да се възползват от тези възможности."

"Изследването показа, че по-голям интерес към новите форми на работа проявяват по-младите генерации. Има и някои примери на хора в близка до пенсионна възраст или даже след пенсионна, защото това е форма на съчетаване на техния интерес и професионален опит, и квалификация, и търсенето на такива услуги. Като не е задължително да бъде в рамките на класическия трудов договор - на 8 часа, в помещението на работодателите. Даже има такава онлайн платформа в България, която си поставя за цел да предлага такива услуги на хора в пенсионна възраст."

Препоръките от изследването към частния сектор са да се отвори и да проявява повече интерес и склонност да привлича хора на гъвкав работен режим, без да се опасяват от евентуални негативни последици. 

Чуйте повече по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46