На 7 юли можеше да отбележи 70-годишен юбилей Методи Матакиев - забележителен хоров и оперен диригент с успешна кариера у нас и в чужбина. Той си отиде от този свят преди 9 години, оставяйки спомена за всеотдайно предан на работата си музикант и много чаровен човек.
Матакиев е роден в София и още 8-годишен пее в хор „Бодра смяна“ - това е ценен шанс да се насочи към музиката, да я опознае и да добие всички качества, необходими за бъдещата му професия - упоритост, дисциплина, отговорност към работата си, желание да научаваш още и още. Завършва Музикалното училище като обоист, следва в Музикалната академия, в класа по хорово дирижиране на проф. Самуил Видас. Десет години по-късно специализира във Виена оперно и симфонично дирижиране при проф. Карл Остерайхер. В годините след завършването си работи с различни хорове и оперни състави, сред които Българската хорова капела, трупите на Националната и на Русенската опера, а от 1998 г. до края на живота си ръководи Смесения хор на Българското национално радио. От 1991 г. гастролира из цяла Европа с първата частна формация “Нова българска опера“, а сред върховите му постижения са спектакрлите на оперите “Набуко“ и “Борис Годунов“ в зала "Плейел" - Париж, с участието на наши прочути оперни певци. От 1991 г. е музикален директор на Театро Лирико Европа. Гостувал е на много страни по света: САЩ, Китай, Япония. Развива и педагогическа дейност - преподава хорово дирижиране в Музикалната академия, води и курс по оперно дирижиране в Карлови Вари, Чехия.
Методи Матакиев познаваше отлично певческите гласове, техните възможности, работеше често с най-изтъкнатите български певци като Дарина Такова, Никола Гюзелев, Калуди Калудов. В историята останаха спектаклите на „Турандот“ от Пучини през 1996 г. под негово диригентство и с участието на Гена Димитрова. За неговите заслуги към нашата музика през 2011 г. посмъртно е отличен с наградата за цялостно творчество в анкетата “Музикант на годината“ на предаването „Алегро виваче“ на БНР.
За музиката в детството му и за всичко, което му е дал хор „Бодра смяна“, Методи Матакиев разказва в интервю от 1999 г.,запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" . Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци. Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература". Многоликата..
Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..
„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа. Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..
На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...
В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..