Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството да създаваш предмети от царевични листа

Предметите, изплетени от царевична шума, могат да се ползват десетилетия

Предмети, изплетени от листа на царевица
Снимка: Здравка Маслянкова

Плетенето с царевична шума не е занаят или изкуство, което се учи по интернет. За рогозката и щорите не е проблем, защото е равна плетка, но не е същото, когато се майстори ваза или делва например. Трябва някой да ти хване ръката, да ти покаже как да завъртиш ликото, как да го пъхнеш, кога и как да направrш наметка и кога свивка, но най-важното е душата и сърцето да те водят, споделя за изкуството си с царевична шума великотърновката Бистра Николова, която е икономист по професия.

„15 години се занимавам с плетене на царевична шума. В нашия район, Търновския край, се казва шушлоп. /.../ Възрастни жени ми показаха една плетка и после сама, импровизирам и научих няколко плетки. Плетях плоски рогозки, кръгли за маса, за земя, за столове, а после започнах да плета и обемни вази, панерчета, бонбониери, чанти, украшения", сподели тя пред "Хоризонт".

"Технологията е: първо се обира царевицата, избират се най-хубавите листа, изсушават се, а когато трябва да се започне работа, се потапят в гореща вода, за да стане еластичен материалът и да може да се изплита по-добре. Накъсват се по-широки или по-тесни ласенца, в зависимост каква ще бъде плетката", въвлича в тайните на хобито си Бистра Николова.

Бистра Николова плете предмети от листа на царевица

Работи се основно с пръсти, което не означава, че ако си майстор в дантелите и якичките на една кукичка, си готов да замениш преждата с беленица, пояснява майсторката на царевични съдове. Като всяко ръчно изработено нещо и плетенето на кутии за бижута и вази с царевична шума е трудоемко и бавно занимание. Важно е да има мерак, тогава работата спори, убедена е Бистра.

В цялата работа най-трудно се оказва набавянето на царевичната шума. Царевица вече отглеждат само кооперациите или арендаторите. Защото днес брането на царевица не е от времето на бабите и след като се събере реколтата, пускат вършачката и всичко се смила още на място за силаж.

„Все още се намират и възрастни хора, които обработват земята, но е на залязване ръчната обработка на царевица", допълва Бистра Николова.

Не е нужна някаква специална обработка или поддръжка на изделията от царевична шума, смята тя. "Те са дълготрайни. Могат да изтраят 40, 50, 100 години, може и повече, защото са ми показвали преди от много отдавна рогозки, които са запазени."

"Тези жени, които участваме в сдружение „Седянка“, се стремим да обучаваме младите, които имат желание, за да могат да се запазят традициите, обичаите и да се предават на поколенията“, разказва още Бистра Николова.
   
Днешните жени нямат време и спокойствие, коментира възрастната майсторка от Велико Търново и дава за пример, че кана от шушлопа с височина към 40 сантиметра се изплита най-малко за два дена, но се изисква плетене от сутрин до вечер. 

Повече за изкуството от царевични листа можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55