Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Ангелов: Балчик е профилиран за семеен туризъм

Мястото привлича с липсата на шум и презастрояване, както и с богатия си културен календар

4
Снимка: Иван Русланов

„В Балчик нямаме проблем с шума, нямаме дискотека или заведение, която да работи на открито. Ако се разходите, ще видите, че от всички заведения, в две има жива музика и в 23-23.30 часа приключват.“ Това обясни пред БНР кметът на Балчик Николай Ангелов. Последното заведение с музика на открито било затворено преди няколко години, но дори тогава почти всяка вечер е имало позвъняване на тел. 112 от летовници с вили наоколо, разказа градоначалникът в специално издание на предаването "Нощен хоризонт" от северния морски град.
      

Ангелов е категорично „за“ зонирането на курортите ни на семейно ориентирани и на такива за по-шумни забавления. „Нека да има места за веселие, нека да има точно определени зони, където да се знае – това е мястото за купон, да имат място, където да прекарат много бурни вечери, докато са отпуска."

Балчик е ориентиран към семейните туристи и по-високостатусните туристи заради липсата на големи плажове и широка плажна ивица, аргументира се Николай Ангелов, според когото „градът има своя дух и своята енергия“.

„Тази година се очертава сезонът на този етап да е малко по-слаб в сравнение с предните години. Да не забравяме, че предните години бяха рекордни както за България, така и за нашата община“, припомни Ангелов. Той даде пример с 2017 година, когато с дъждовен юни след това са имали „прекрасен септември“. 

През отминалия юни е била заета около 60 на сто от легловата база в курартния град. Кметът на Балчик вижда като основна причина за отлива на туристи метеорологичните условия, които дори в средата на юли не са добри за плаж.

Запитан дали е нормално пицата да струва 15 лева, а вода на плажа – 7 лева, Ангелов коментира, че вероятно след силните два предишни сезона „явно са решили, че ще продължават да идват хората и даже да вдигнат цените, те ще продължават да си плащат“.

„Тройка кебапчета с шест пържени картофа – 10 лева: ние не можем да влияем на това, това го правят самите ресторантьори, самите хотелиери“, допълни Ангелов.

Дворецът е най-посещаваният туристически обект в България, въпреки скандалите, че две институции продават билети и от години не могат да се разберат, изтъкна Ангелов. „Бяхме стигнали до 700 000 продадени билета на година. В момента е от порядъка на 300-350 хиляди билета.“

Балчик може да се похвали с изключително богата културна програма, отбеляза още кметът, като посочи за пример постановките на Варненската опера и фестивала за класическа музика. „Изпитвам удоволствие като виждам как хората, които се разхождат по джапанки с бермуди по дамбата, спират и остават да слушат концерта дълго време. Това е начин за популяризиране и на класическата музика.“

„Може би заради самата география, топография – тези бели баири, градът не може да се презастрои, няма как да не останат свободните зелени полета, но имаме няколко по-големи инвестиции в крайбрежната зона, архитектурата е съобразена с вида на самия град“, смята кметът.

В Кранево, което разполага с около 8 хиляди легла и доскоро беше познато предимно като място за детски туризъм, отскоро инвеститори строят четири- и петзвездни хотели, разказа още Николай Ангелов, според когото общината се ориентира към по-високоплатежния турист и заради краткия сезон на север.

Относно т.нар. „диво къмпингуване“ той изрази надежда „да бъде вкаран някакъв порядък“, защото „най-големите поражения остават след тези, уж екологично къмпингуващи хора – камари отпадъци остават след тези палатки, кемпери, каравани.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48