Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

| Интервю
2
Мерим Тенев
Снимка: Личен архив

"Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно, защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира".

Това каза журналистът от "Хоризонт" Мерим Тенев, гост в рубриката "От другата страна на радиото".

"Професията ни често води до бърнаут и не веднъж съм имал моменти, в които съм мислил дали да не се откажа от нея", призна той. 

Попаднах в БНР през 1992 г., когато се създаваше "Ученическо радио" в програма "Христо Ботев", разказа Мерим Тенев и добави: 

Личен архив
Личен архив

"В "Хоризонт" се появих през 1995-96 г. и започнах да участвам с разни репортажи. В края на 1-ви курс вече беше ясно, че съм спечелил стипендия, за да завърша образованието си в гръцки университет. 1996 г. заминах за Гърция. Така ме завъртяха събитията, че бях правилният човек на правилното място и станах кореспондентът на Българската редакция на Би Би Си. Така останах в Гърция много години, след като вече не бях студент". 

Една от детските му мечти е била да живее до море и я сбъдва, когато отива да живее в Атина. 

Отделя от свободното си време за любимото си домашно куче и на кучетата от приюта в Перник. 

"Държа на добрите приятели, на семейството и на здравето, защото все повече осъзнавам колко е важно да се чувстваме добре, за да можем да продължаваме нататък", каза още той.

Може би съм един от последните с името Мерим, които съществуват на тази територия, сподели той, като уточни, че името му е наследено от неговия дядо:

"Мерим е от пернишкия край. Много хора си мислят, че е турско. Когато е трябвало да бъда кръстен на дядо ми Мерим, това име не е било в списъка с одобрени имена и е трябвало да се извади бележка от Института по българистика, че разрешава такова име да бъде вписано. Името се е срещало около Перник, Брезник, Ноевци, има го във Волуяк. Никой не знае кога и как се е появило. Доколкото съм проверявал в стари телефонни справочници, основно е било женско - Мерима, Меримка".  

Интервюто на Снежана Иванова с Мерим Тенев в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10