Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьори от различни държави се събират в пиесата "Бялата змия" в Пекин

Български студенти от НАТФИЗ ще участват в няколко фестивала до края на лятото и през есента
Снимка: БГНЕС

През летните месеци в НАТФИЗ усилено се репетира, защото студентите се подготвят за седем фестивала до края на есента. Драматични и куклени спектакли, както и един танцов спектакъл на студентите от Академията са селектирани за участие в седемте фестивала. 

В средата на август проф. Снежина Танковска и един неин студент заминават за Пекин. Дългогодишният преподавател по актьорско майсторство и режисура за драматичен театър ще създаде спектакъл, който ще открие третото издание на международен театрален фестивал, който се провежда веднъж на две години. Инициативата е на ЮНЕСКО и в нея участват 12 училища по изкуства, разказа пред БНР Десислава Димитрова от пиар отдела на НАТФИЗ:

"Проектът е много любопитен. Той ще бъде по "Бялата змия" на Мери Цимерман. Ще бъде реализиран с помощта на 12 актьори от различни краища на света и от различни актьорски школи. Те не са се виждали никога досега. Професор Танковска е направила предварителния кастинг онлайн."

Студентите ще репетират около месец, преди да излязат пред азиатската публика в постановката „Бялата змия“. 

12-то издание на международния фестивал на младите в изкуството „Виа Понтика“ в Балчик пък очаква в началото на септември друга част от студентите в НАТФИЗ.

"Два класа - този на доц. д-р Пенко Господинов и този на проф. Жени Пашова заминават за "Виа Понтика", за да представят - класът на д-р Пенко Господинов "Ромео и Жулиета". Направих опит да видя колко преработки, адаптации, трактовки има. Те са над 1000. В неговото решение Жулиета не е само една и Ромео не е само един. Резултатът е, че чувството става достъпно за всеки един от тях, включително за всеки един от нас, които ги гледаме. Другият клас студенти, които ще се покажат на "Виа Понтика", това са възпитаниците на проф. Жени Пашова, които се обучават в актьорство за куклен театър.“

Студентите на професор Жени Пашова играха по време на сезона „Тигърчето Спас“ на професионална сцена - тази на Младежкия театър, а всички песни изпълняват на живо. „Тигърчето Спас“ е резултат от задача за втори курс, пояснява проф. Жени Пашова.

"Студентите имаха за задача да намерят приказка, която да драматизират, да измислят какво ще е сценографското решение и куклите и след това започва истинската работа, т.е. да се постави спектакълът."

И още студентски изяви предстоят, разказва Десислава Димитрова:

Класът на професор Стефан Данаилов през септември ще участва във фестивала "Сцена на кръстопът". Тази година на 23 септември студентите ще представят "Зверското синьо" от Филип Ридли. Режисьор е асистентът на Стефан Данаилов Сава Драгунчев - актьор в Народния театър вече повече от 10 години. Той е и преводач на текста. 

Пловдивската публика ще види в главните роли в „Зверското синьо“ Филип Буков и Радина Боршош. Според Филип Буков, пиесата е същевременно интересна и много трудна, а Радина Боршош я определя като провокация за всички.

"Това е една нова драматургия. "Зверското синьо" е един пъзел от емоции, преплитат се хиляди човешки съдби, герои. Хиляди отношения за човешките избори."

Стара Загора също може да очаква студенти от НАТФИЗ. В средата на октомври Благоевград ще е домакин на 12-ото издание на Националния фестивал на изкуствата. Студентите от НАТФИЗ ще излязат на местната сцена с „1001 страсти“ - дипломен спектакъл на третокурсниците от класа на проф. Александра Хонг „Театър на движението - пантомима“. У нас да го постави дойде специално Олег Лабозин. Руският специалист за втори път работи с български студенти. В случая поставя разказа на Чехов като танц.

Повече за студентските изяви ще научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09