Със средствата ще бъде изготвен план за консервиране на монумента за бъдещите поколения.
Германски специалисти и местни експерти ще създадат информационен модел на сградата - онлайн платформа, която ще включва лазерно сканиране, архивни материали и други елементи, които ще помогнат за споделяне на информация при вземането на решения за паметника. Идеята е да се направи детайлно проучване на състоянието на сградата. Проучването ще продължи една година.
"Трябва да се направи едно много задълбочено изследване и проучване на това физическо състояние. Това, както времето и фактът, че толкова години не е поддържана, са причинили на нея щети", обясни в предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" архитект Анна Неврокопска.
"Фактически това може би е парадокс, но сградата е сред произведенията на българската архитектура, които са най-известни в момента. Това се дължи на много фактори, разбира се", допълни тя.
Има много причини една сграда да стигне до състоянието, в което е паметникът на Бузлуджа в момента, смята арх. Неврокопска.
"С развитието на едно общество сградите, които са построени, за да удовлетворяват някакви функции, които към времето, когато тази сграда е строена, са били нещо необходимо, с развитието на обществото тези функции отпадат и, съответно, след отпадането на функцията на една сграда, ако обществото не прецени, че тази сграда може да се използва за нещо друго, тя бавно и постепенно умира."
Парите, отпуснати от фондация "Гети", ще се използват за проект за консервация, потвърди Анна Неврокопска. "Да се прецени до каква степен сградата може да се преустрои, за да бъде използвана за нещо друго."
"Всъщност ние искаме да минем отвъд това и наистина гледаме на тази сграда като на потенциал, който може да се използва за развитието на региона, на местната икономика, на развитието на творчески индустрии."
Архитект Анна Неврокопска коментира още, че хората, които ще подготвят проект за консервация на паметника на Бузлуджа, се опитват да бъдат визионери, да погледнат в бъдещето и да намерят смисъл в това, което правят и в това, което ще оставят след време.
"Гледната точка, от която стоим ние, архитектите, които се занимаваме с опазване е, че бъдещите поколения трябва да имат възможност да се докоснат чисто физически до тази история, която след време ще бъде за тях толкова далечна и толкова чужда."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..