„По-екстремните занимания стартираха с интереса ми към сноуборд. Оттам нататък един ден случайно попаднах на рафтинг, продължих с каяк, станах състезател, после съдия по рафтинг и до ден днешен продължавам да съдийствам“, разказа тя в новото предаване на „Хоризонт“ – „Изотопия“.
С мотора нещата също се получили случайно. „Имах желание да карам колело и покрай форумите стигнах до темата за кросови мотори, стана ми интересно, започнах да чета за ендуро, отидох на курс да проверя дали е за мен, защото ме беше страх много.“
Ендуро моторът е подходящ за офроуд мотор, който официално е одобрен и за употреба по пътищата. Това е и основната разлика с кросовия мотор, който няма фарове и мигачи и се кара изцяло в гора или на специална писта.
От страха до пътешествията с мотор през Европа
„Страшно много ме беше страх. Ужасявах се от това да изляза на улицата и да карам, тъй като кола не бях шофирала тогава, да кажем от десет години, съответно – никакви навици относно трафик и движение по пътищата. Потърсих помощ, защото ме беше страх да изляза с мотора буквално от паркинга, сама. Намерих непознат човек (вече сме приятели), който откликна на моята молба и съответно идваше на паркинга почти всяка вечер, за да излизаме заедно да караме из квартала, докато аз се успокоя и свикна.“
Следва по-смела стъпка: с мотора из Европа. „Започнах да обикалям от любопитство. Свикнах с мотора, отпуснах се, разбрах, че това наистина е голяма моя страст и любов, може би заниманието, което ме е правило най-щастлива към момента, в сравнение с всички останали занимания – екстремни или не.“
Днес признава, че страхът определено я стимулира и търси начини да се справи със страховете си.
Дани Богданова има художествено образование. Професионално обаче малко се е занимавала с рисуване, бижута, интериорен дизайн. „Обичам да оставам сама със сигурност и моторът също ми дава тази възможност – да оставам сама, когато имам нужда, да си прочистя мислите.“
Децата могат да научат всеки човек на ужасно много неща, едното от които е търпение, друго – любовта, с която правят всичко, вярва Дани Богданова. Тя мечтае да се занимава с деца и социални дейности, които включват основно изкуство и спорт. „Тоест, деца, които нямат достъп до странични занимания, извънкласни занимания. Бих желала един ден да мога да им го осигуря.“
Водните спортове като математика
Водните спортове като рафтинг и каякинга всъщност те научават да усещаш и овладяваш течението на реката, поясни още Дани Богданова. „Голяма част от каякинга е всъщност една математика. Гледаш реката и започваш да пресмяташ ако избереш този път какво ще се случи, къде ще отидеш и какво трябва да направиш, за да се измъкнеш. Ако избереш съседния маршрут през този камък, а не онзи… Изисква се изключително голяма концентрация. Не говорим за каяк в бързи води, не говорим по никакъв начин за физическа сила, колкото за мислене и пресмятане постоянно.“
Хартиената карта дава по-добро познание за пътя
Двете големи самостоятелни пътешествия на Дани Богданова с мотор са до Грузия и Португалия, където е изминала общо около 11 хиляди километра. Любопитно е, че предпочита хартиените карти пред gps–навигация. Споделя, че хартиените карти й дават по-добра информация за местата, през които минава, докато при навигацията просто следиш „една стрелкичка и един път“.
Накъде сочи компасът - Япония, Иран и… към Северозапада
Дани Богданова има слабост към един регион в България и смята, че всички ние трябва да правим „някакви стъпки, за да развиваме Северозапада, защото това не се случва от политическа гледна точка“.
Следващият й краткосрочен проект е Иран. В по-далечен план гледа към Япония, докъдето също иска да стигне с мотор.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..