Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Анелия Рангелова:

Няколко дни на морето не могат да запълнят година емоционална празнота

Не можем да разчитаме кратката почивка да ни захрани емоционално, ако не сме се погрижили за това през годината, казват психолозите.
Снимка: БГНЕС

В разгара на лятото от хиляди снимки в социалните мрежи се „разлива“ морето.

„Човек е свързан с природата от времената, в които се е появил. Но споделянето е това, което дава видимост на общуването между човека и морето днес“, коментира пред „Хоризонт“ психологът доц. Анелия Рангелова.

„Тази видимост можем да я тълкуваме като желание за съпреживяване на нашата емоция, която морето извиква. Тя е различна при различните хора, но това, което морето ни дава, е може би усещането за безкрайност, за мощ, усещането понякога за тишината, макар и в един морски прибой. Ние чуваме неща, които може би морето ни говори, ако сме по-романтични.“

Често възприемаме морето като начин да „нахраним“ емоциите си, които сме ощетявали през всички други дни, втурвайки се от грижа в грижа и от ангажимент към ангажимент, и имаме огромното несправедливо очакване към възможностите на морето, подчерта психологът. Така можем да останем разочаровани.

„Не можем да разчитаме на един кратък период от време да заличи щетите, които сами сме си нанасяли през всичките останали дни. Ако ние разчитаме, ако сме възложили на вселената грижата за нашето щастие, а тя за съжаление няма подобен ангажимент, можем да останем разочаровани от това, че той, светът, не се е погрижил ние да сме максимално щастливи в тази наша морска история.“

„Ако не сме зареждал усещането си за щастливост през останалите дни, не можем да разчитаме, че то ще се събуди рязко, внезапно точно в тези дни, в които ние сме избрали да бъдем в зареждаща близост с морето конкретно“, допълни Анелия Рангелова в предаването "Закуска на тревата".

Тя съветва да сме любопитни и готови да се срещнем с нещо ново и различно, вместо да търсим перфектното място и перфектното време.

„Ако, не дай си Боже, се зададат облаци, има хора, които изпадат в дълбока драма, тоест те нямат никаква идея какво могат да направят в един мрачен ден на морето. Колкото по-богат репертоар имаме за общуване със света, толкова този репертоар ще бъде полезен за общуването ни за кратко време с морето. Да не очакваме то да ни създаде емоцията. Това трябва да бъде една споделена емоция – между човека и морето.“

Пет, седем или десет дни не могат да запълнят всички дефицити, които сме натрупали през останалото време в общуването си, категорична е доц. Рангелова.  

„Било то със съпруг, съпруга, деца. И това голямо очакване за промяна, много възможно е, понеже не е реалистично да бъде изпълнено, да ни доведе до едно разочарование, усещане за провал дори на нашите опити да заредим емоционалната връзка с близките хора. Това емоционално зареждане се прави всеки ден. Много малко вероятно е това да може да бъде компенсирано за няколко дни, независимо от мястото, на което сме. Има изследвания, че много двойки се разделят след подобен опит да стоплят емоциите помежду си за няколко дни.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30