След като дългогодишният ръководител на Международния валутен фонд Кристин Лагард бе номинирана за следващия председател на Европейската централна банка, започна надпреварата за поста на Лагард във Вашингтон. Един от най-силните претенденти може да се окаже българката Кристалина Георгиева, която в момента е главен изпълнителен директор на Световната банка. Името ѝ се определя като консенсунсо от Франция, която настоява за промяна на условията, на които трябва да отговаря ръководителят на фонда, за да може Кристалина Георгиева да поеме поста. Това обаче не е единствената силна кандидатура, категорични са експертите, с които разговаря Марта Младенова.
Липсата на единна позиция сред европейските държави и непредсказуемостта на американския президент Доналд Тръмп карат експертите по-скоро да правят залози кой ще наследи Кристин Лагард като ръководител на Международния валутен фонд, отколкото да основават анализа си на обективни факти. И все пак - ако трябва да тръгнем от някъде, то е да оценим работата на самата Лагард и да очертаем предизвикателствата пред новия ръководител на фонда, за да опитаме да намерим и най-подходящия профил на топкандидата.
„Кристин Лагард изгради много добра репутация в Международния валутен фонд и нейното управление е считано за много успешно. Със сигурност следващия директор трябва да притежава същите качества - да е способен да предлага компромисни решения и да има много добро развито чувство за политическата ситуация“.
Така започва анализът на Мишел Чан, която преподава в Колидж оф Юръп в белгийския град Брюж. Тезата ѝ подкрепя и Стивън МакКейб, който преподава в Бирмингам: „Тя е главен изпълнителен директор на Световната банка, което е много интересно и със сигурност я прави много силен кандидат. Освен това тя е жена и е доказала, че може да върши добра работа. Между другото, именно това би било продължение на завета на Кристин Лагард, която беше блестяща в тази роля“.
Именно заради това, че е „блестяща“, Кристалина Георгиева често е спрягана за една или друга позиция, включително за поста на Жан-Клод Юнкер, чиято дясна ръка беше преди да се върне във Вашингтон. Това се случи, след като Георгиева не успя в надпреварата за ръководител на ООН. Постът главен изпълнителен директор на Световната банка бе създаден за нея от предишния ръководител на институцията, а в първото си интервю за българска медия на този пост, дадено за „Събота 150“ през 2017-та година, Георгиева разказа: „Когато Джим Ким се обади на бившия ми шеф – на Жан-Клод Юнкер, му каза „Жан-Клод, знам, че не ти се иска да я пускаш Кристалина, обаче прати ми я, за да направи тя „план Юнкер“ за света“.
И тя го направи и дори когато Световната банка остана за кратко без ръководител, Георгиева стана временно изпълняващ длъжността, спомня си Крис Хафнър, експерт по управление на финансови институции:
„Ако Международният валутен фонд търси някой, който може да продължи работата на Кристин Лагард, Кристалина Георгиева е много избор. В същото време мисля, че тя ще остави една огромна празнина в екипа на Световната банка. Там тя върши огромно количество работа. Тя беше двигателят да се увеличи капиталът на банката, както и на много други от новите и инициативи. Работата ѝ в Световната банка е отлична“.
Което обаче прави шансовете на Георгиева да пресече улицата между сградите на Световната банка и Международния валутен фонд, за да седне в новия си кабинет, не особено големи. Освен това - възрастовата граница от 65 години преди встъпване в длъжност и освобождаването на поста при навършване на 70, все още е проблем, макар и Франция да настоява тя да отпадне.
„В момента имаме много хора, които са на висока възраст. Погледнете само политиците - например, американският президент Доналд Тръмп. Той е на повече от 70 години. Някои хора биха оспорили правилността на начина, по който управлява, но това е друг въпрос. Бърни Сандърс, който ще оспори президентския пост на Тръмп, е на 77 години. Аз напълно подкрепям идеята за отпадането на възрастовото ограничение, това е ситуацията в модерния свят. Една от най-важните религиозни позиции на света - на папата, винаги се заема от възрастен човек. Те дори не обмислят идеята да изберат млад човек, а за тях границата от 65 години е долна, за да може някой да бъде избран за папа. Просто има такива постове, които със сигурност изискват човек с много богат опит и експертиза. Във Великобритания например възрастта за пенсиониране е 67. Това предполага, че хората и малко над тази възраст се считат за напълно трудоспособни“, коментира Стивън МакКейб, чийто фаворит е съвсем различен:
„Аз съм много голям привърженик на Марк Карни. Той има наистина много силно присъствие в Английската централна банка. Знаете, че има неписано правило - ръководителят на Международния валутен фонд трябва да е европеец. Лагард е от Франция, а сега ще оглави Европейската централна банка. Това обаче е съвсем европейска институция, докато Международният валутен фонд обединява държави от няколко континента. Предполагам, че Европа ще се опита да задържи водещата роля при номинацията за фонда“.
Марк Карни обаче не е харесван от американския президент Доналд Тръмп, което може да е проблем, и не само - допълва Крис Хафнър:
„Неговото име също е сред тези, които много хора споменават като възможен кандидат. Със сигурност той има експертиза и образование, за да се справи много добре на този пост. И тук отиваме към въпроса за политическото решение. Буди притеснение фактът, че въпреки притежанието на европейски паспорт Марк Карни не е европеец“.
„Неговото име също е сред тези, които много хора споменават като възможен кандидат. Със сигурност той има експертиза и образование, за да се справи много добре на този пост. И тук отиваме към въпроса за политическото решение. Буди притеснение фактът, че въпреки притежанието на европейски паспорт Марк Карни не е европеец“, допълва Мишел Чан, която много би искала жена да оглави Международния валутен фонд. Затова слага в надпреварата и Надя Калвиньо, испанският министър на икономиката:
„Да, бих казала, че името ѝ със сигурност е сред потенциалните кандидати. От това, което чувам обаче, като че ли везните накланят към друг кандидат. Все повече се споменава името на Йерун Дейселблум - бившия финансов министър на Холандия и ексръководител на еврогрупата“.
И още идеи - Оли Рен, който ръководи Финландската централна банка и бе сред фаворитите за поста на Марио Драги в Европейската централна банка, настоящият шеф на Еврогрупата - португалецът Мариу Сентену и...самият Марио Драги, който е на 71-години в момента, но както вече стана ясно, отпадането на възрастовата граница е одобрявана стъпка от всички.
„Мисля, че би се стигнало до много интересна размяна между Международния валутен фонд и Европейската централна банка. Тогава обаче би възникнал въпросът какво точно правим, за да може тези организации да се развиват чрез свежи идеи“, посочва Хафнър.
Именно заради това самият Драги в четвъртък опроверга възможността да оглави Международния валутен фонд, макар да се чувства поласкан от спрягането на името му сред топ кандидатите. А какво ще кажете за идеята - новият ръководител на фонда да не е европеец?
„Мисля, че Мохамед Ел Ериан би бил един чудесен кандидат. Той със сигурност би бил свързващото звено между Изтока и Запада. Освен това има образованието и опита да заеме толкова важна позиция, както и останалите качества, за да бъде един много добър директор на Международния валутен фонд“, допълва Крис Хафнър.
Роден в Египет, Ел Ериан има богат опит в банковите среди в Съединените щати.
„Още от самото начало едно от големите предизвикателства пред Международния валутен фонд е разделението между страните, които членуват в него. Сега, когато има нарастващ популизъм и скептицизъм, евентуалният избор на нов ръководител от държава извън Европа - т.е. някоя от развиващите се икономики, би дал много силен сигнал за важността на фонда и способностите му като международна институция“, коментира Мишел Чан, според която все пак победителят ще е европеец:
„Аз предпочитам Кристалина Георгиева. Тя не само ще увеличи представителството на жените на толкова високи позиции, но и ще бъде кандидат от регион, който към момента не се вижда във високите етажи“.
Но е „вечният“ кандидат, който дори не получи подкрепа от българския премиер Бойко Борисов да заеме някои от висшите постове в Европа след формирането на следващата комисия, припомнят скептиците.
Ройтерс съобщи вчера, позовавайки се на френски представител, пожелал анонимност, че Кристалина Георгиева е добавена в списъка с кандидатите, които ЕС обсъжда за управляващ директор на МВФ.
Репортажът можете да чуете в звуковия файл.
Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева – това сочат данните на Комисията за финансов надзор към 31 декември 2024 г. За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева. С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички..
През февруари списание ЛИК посвети брой на Българското национално радио (БНР). На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години..
Единственият зам.-кмет на София от "Спаси София" Илиян Павлов, който е с ресор транспорт, ще бъде публично арестуван заради реорганизацията на движението и велоалеята на бул. "Патриарх Евтимий". За това предупреди председателят на политическата партия Борис Бонев, който посочи, че за това "има решение на много високо ниво". Истинската..
"Хамас" назова шестимата заложници, които ще освободи утре съгласно споразумението за прекратяване на огъня с Израел. По-рано израелският премиер Бенямин Нетаняху нареди на армията интензивни операции на Западния бряг след снощната серия от експлозии в празни автобуси. След експлозии в автобуси - израелският премиер нареди интензивни..
Софийският апелативен съд потвърди доживотните присъди по делото за жестокото убийство на 33-годишната Евгения Владимирова. Тялото на младата жена беше открито през 2021 г. в куфар във водоем край Перник, а за смъртта ѝ бяха обвинени нейният съпруг Орлин Владимиров и баща му Пламен Владимиров. Решението, което може да бъде обжалвано пред..
Част от държавно-финансирания прием по професионалното направление "Медицина" да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната. Това съгласие бе постигнато между ректорите на висши училища, в които има обучение в областта на медицината, с министъра на образованието и науката Красимир..
Кола блъсна линейка с включен звуков и светлинен сигнал на столичния булевард "Ломско шосе". Пострадал е един от лекарите, който е с наранени крак и глава. Ранен е и шофьорът на линейката. Линейната е транспортирала пациент в спешно състояние, заявиха за Нова тв от Центъра за спешна медицинска помощ. На мястото са изпратени други два..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
"Доминира аритметиката. Икономиката изобщо я няма. Това представено упражнение звучи несериозно". Така икономистът проф. Гарабед Минасян..