Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокати, прокурори и конституционалисти на различни мнения за кандидатурата на Иван Гешев

Иван Гешев
Снимка: БГНЕС

„Искаме главен прокурор, чиито девиз е „Законът ми е Бог“. С действията си до настоящия момент, а още повече с интервюто, което даде, господин Гешев направи заявка, че не законът и не Конституцията ще бъдат неговите божества, в които се е клел, защото прокурорската клетва включва най-напред изпълнение точно на Конституцията и на законите на страната. Трябва да му се благодари в крайна сметка, че началото на кампанията, на състезанието сам със себе си, той сложи с това програмно интервю, което даде на широката общественост да види профила на този кандидат, неговите качества. Той излъчи неприемливи послания, които за мен са опасни от гледна точка на бъдещото развитие на Прокуратурата“.

Това каза пред БНР адвокат Емилия Недева, положила подписа си искането на адвокатурата ВСС да направи проверка на етичните и професионални качества на кандидатът за главен прокурор Иван Гешев.

„Схващането в част от българската прокуратура, че не може да се разследва без първо да се вземе мярка за неотклонение „задържане“ е пагубно по начало за правосъдието, защото до настоящия момент то ни е донесло страхотни финансови загуби - имам предвид осъдителните решения на Европейския съд по правата на човека, пък и на вътрешните съдилища“.

Недева е категорична, че в интервюто на Гешев има елементаризиране на функциите на адвоката и на задълженията на прокурор.

„Когато се поставя на обсъждане кандидатура за главен прокурор, трябва да се разгледа цялата дейност, целия професионален път на този кандидат. Не е вярно, че не е била критикувана работата на господин Гешев! Спомняте си, че по делото „Иванчева“ той беше страшно критикуван във връзка с незачитане на правата на задържаните, с начина по който са осъществени арести. Тогава, ако не сте забравили, той се и подигра с журналистите, които казаха че са видели кметицата, а той им каза: „Това е само мираж“.

Прокурорът от специализираната прокуратура Петър Белчев пък е категоричен, че Гешев е подходящ за главен прокурор и призова „критиките да бъдат градивни и обективни, а не дискредитиращи“:

„На първо място, той работохолик. Неговият работен ден започва много преди 8:30 ч и приключва доста след 17:30 ч. Разговаряли сме по телефона и около 22 часа по служебни въпроси. На второ място, беше въвел демократичен режим на управление на Специализираната прокуратурата - решенията ги взима той, но винаги изслушва своите административно подчинени прокурори. Но може би най-важното – г-н Гешев умее да носи отговорност за административно подчинените си прокурори“.

Според Белчев Гешев е останал неразбран и не се противопоставя на идеята за разделение на властите, а е противник на противопоставянето между тях. По повод липсата на конкурент на Гешев за поста, прокурорът подчерта, че според закона има „избор на главен прокурор“:

„Там не е казано „конкурс“ за главен прокурор или „състезание“ за главен прокурор. Ако беше така, щеше да бъде дадена възможност всеки, който желае да участва, да си подаде документите. В този смисъл, законодателят е поставил по-високо изискване към участниците в този избор като е ограничил възможността за издигане на кандидатури само до Прокурорската колегия на ВСС и министъра на правосъдието. В случая, цялата Прокурорска колегия е подкрепила г-н Гешев, но изборът не бих могъл да кажа, че е предизвестен, поради простата причина, че предстои изслушване на кандидатите“.

Друго обяснение е, че имащите право да правят номинации за главен прокурор са единствено и само прокурори и следователи и е нормално те да мислят по сходен начин.

Недева обаче не бе убедена че прокурорите могат да са толкова единодушни:

„Считам, че се е целяло именно да се елиминират всякакви възможности за действие от страна на други групи - други тричленки от прокурорската квота“.

Недева попита Белчев дали в работата му с кандидата за главен прокурор той използва, „реч в стил ранен социализъм“ и посочи, че в интервюто си той е казал 4-5 пъти думата „болшевики“, един път меншевики и „десни екстремисти“. Никакви становища извън подчинените структури на главния прокурор до този момент не са отправени защита или в подкрепа на господин Гешев допълни тя:

Белчев изтъкна, че ръководителят му „си позволява да говори на достъпен език на обществото, така че да бъде разбран, тъй като той може да облече всички тези думи в юридически термини и похвати, което по никакъв начин няма да допринесе за правилната информираност на обществото“.

Докторът по конституционно право Борислав Цеков от Институт за модерна политика е категоричен че има „недопустим натиск“ срещу кандидатурата на Иван Гешев:

„Цялата идея на разделянето на колегии на Висшия съдебен съвет  - прокурорска и съдийска - беше свързана с мантрата „съдии да избират съдии и прокурори да избират прокурори“. Ето сега, когато прокуратурата се консолидира около свой колега, предлага го…други фактори, съдии, адвокатура и така нататък, започват да им се бъркат, да им дават оценки и така нататък. Според мен, независимо че това е част от демократичната дискусия в обществото, такъв тип натиск, оценка, обругаване, ако щете, каквото виждаме тук и там, включително персонално към кандидата господин Гешев, са неприемливи. Пропуска се, че преди да бъде излъчена тази кандидатура от Прокурорската колегия във ВСС, това е предхождано от вътрешни консултации, имало е срещи с Камарата на следователите, Асоциацията на прокурорите, където са обсъждани както профилът на бъдещия кандидат, така и различни имена. В крайна сметка са се спрели на една кандидатура“.  

Цеков изтъкна, че Гешев се е проявил активно в антикорупционни дела, а и е част от настоящия ръководен екип в прокуратурата, което гарантира приемственост. Той коментира и интервюто на Гешев, предизвикало недоволството на адвокатурата:

„Не виждам нищо укорително в това изявление, за да се стига до такива катастрофични оценки и очаквания“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58
Марио Мишев

Марио Мишев: Днешните политици нямат моралното право да изричат "Съединението прави силата"

Ние сме късметлии, че като народ имаме богата история и можем да избираме какво да разказваме . Не всеки народ разполага с тази привилегия – да има древна история. Това каза в интервю за БНР Марио Мишев, съосновател на сдружение и издателство "Българска история". По думите му, родолюбието е въпрос на вътрешно усещане и в миналото то е..

публикувано на 06.09.24 в 08:26
Донка Михайлова

Донка Михайлова: ВИК инфраструктурата вече е въпрос на национална сигурност

"Необходим е сериозен ресурс, необходима е  нова управленска философия на ползването на водните ресурси , на реконструкцията на ВИК-мрежата в страната, защото можем да определим като "безумие", че в  много български общини 80% от водата изтича и само 20% се използва рационално . Тези 80% изтичат, защото  мрежата е крайно амортизирана ...

публикувано на 05.09.24 в 11:14

Милена Захариева: Детските столчета по новия регламент няма да са по-скъпи

От началото на септември са в сила нови правила за детските столчета в колите . За продажба ще се предлагат изделия само по новия стандарт, но старите също ще могат да се използват, докато не дойде време за тяхната подмяна.  Пред БНР Милена Захариева от Фондация "Деца на борда" обясни, че това не са нови и по-скъпи столчета . Просто всички..

публикувано на 05.09.24 в 10:54