Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БДЖ пуска платформа за електронни книги за четене по време на път

Инициативата е отворена към издателствата целогодишно

Снимка: Мила Младенова

БДЖ съвместно с български издателства стартира кампанията „Чети във влака“. Целта е да се стимулира четенето на книги по модерен начин чрез смарт устройства.

Някои пътници вече са забелязали стикерите с QR код, който води към списък с електронни книги за безплатно четене. 

За няколко дни инициативата са подкрепили водещи издателства и автори в страната, които са предоставили първите книги от виртуалната библиотека на „Чети във влака“, каза за БНР Калин Маринов - ръководител на Отдел "Продажби" в железопътната компания. 

БДЖ очаква от издателствата да предложат нови заглавия, които да бъдат включени в списъка. 

„Абсолютно никаква инвестиция не се изисква – нито от нас, нито от съответните издателства, които предоставят напълно безплатно книгите в електронен формат. Идеята ни е да популяризираме произведения на млади български автори. Някои от тях откликнаха и ни предоставиха електронни книги, които качихме на наша платформа и чрез този баркод стават достъпни по време на път за нашите клиенти“, обясни Маринов в предаването "Закуска на тревата" по "Хоризонт".

Калин Маринов

За ден-два са били набрани 11 книги от 4 издателства. БДЖ разчита на подкрепа от издателствата, за да разшири списъка от заглавия, на които пътниците могат да се насладят безплатно по време на пътуването си във влака.

При сканираното на QRкода потребителят получава линк към платформата на БДЖ, където са качени предоставените до момента книги. За момента повечето книги са с детска и юношеска тематика.

„Първоначално започнахме във влаковете на дълги разстояния – това са всички бързи влакове, разширяваме по-нататък в пътнически влакове. Целта е да има навсякъде – във всички наши вагони, в цялата страна“, допълни Калин Маринов.

Продавач-консултантката в книжарницата на софийската Централна гара не смята, че заради безплатните електронни книги продажбите ще спаднат. Хората на път в повечето случаи се подсигуряват с четиво - кой с езотерика, кой с фентъзи, кой с дамски четива, споделя впечатленията си тя.

Виртуалната библиотека на „Чети във влака“ще остане отворена за нови попълнения целогодишно. Всеки автор и издателство могат да се включат в каузата като се свържат с БДЖ на официалната електронна поща: bdz@bdz.bg.

Още за инициативата слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37