Някои пътници вече са забелязали стикерите с QR код, който води към списък с електронни книги за безплатно четене.
За няколко дни инициативата са подкрепили водещи издателства и автори в страната, които са предоставили първите книги от виртуалната библиотека на „Чети във влака“, каза за БНР Калин Маринов - ръководител на Отдел "Продажби" в железопътната компания.
БДЖ очаква от издателствата да предложат нови заглавия, които да бъдат включени в списъка.
„Абсолютно никаква инвестиция не се изисква – нито от нас, нито от съответните издателства, които предоставят напълно безплатно книгите в електронен формат. Идеята ни е да популяризираме произведения на млади български автори. Някои от тях откликнаха и ни предоставиха електронни книги, които качихме на наша платформа и чрез този баркод стават достъпни по време на път за нашите клиенти“, обясни Маринов в предаването "Закуска на тревата" по "Хоризонт".
За ден-два са били набрани 11 книги от 4 издателства. БДЖ разчита на подкрепа от издателствата, за да разшири списъка от заглавия, на които пътниците могат да се насладят безплатно по време на пътуването си във влака.
При сканираното на QRкода потребителят получава линк към платформата на БДЖ, където са качени предоставените до момента книги. За момента повечето книги са с детска и юношеска тематика.
„Първоначално започнахме във влаковете на дълги разстояния – това са всички бързи влакове, разширяваме по-нататък в пътнически влакове. Целта е да има навсякъде – във всички наши вагони, в цялата страна“, допълни Калин Маринов.
Продавач-консултантката в книжарницата на софийската Централна гара не смята, че заради безплатните електронни книги продажбите ще спаднат. Хората на път в повечето случаи се подсигуряват с четиво - кой с езотерика, кой с фентъзи, кой с дамски четива, споделя впечатленията си тя.
Виртуалната библиотека на „Чети във влака“ще остане отворена за нови попълнения целогодишно. Всеки автор и издателство могат да се включат в каузата като се свържат с БДЖ на официалната електронна поща: bdz@bdz.bg.
Още за инициативата слушайте в звуковия файл.
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..