Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската картографска асоциация обучава деца от училищата по изкуства

Професор Теменужка Бандрова
Снимка: Радостина Билярска
Рада Скумова спечели първо място с рисунката си „Създаване на светове" на Международната изложба за детска карта на света в Токио, Япония. Конкурсът се проведе от 15 до 20 юли 2019 година. 15-годишната Рада Скумова е ученичка в Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ в София. Рисунката на Рада бе сред шестте избрани, които лично бяха представени на принца и принцесата на Япония. 

„В този конкурс участват от 150 до 250 рисунки на деца от цяла България. От нашите участия имаме почти от всяка конференция награда на българско дете. Толкова са ни талантливи децата, че няма как да не ни дадат, въпреки, че конкуренцията е огромна. Там отиват рисунки от между 30 и 40 държави - по 6 рисунки от всяка държава", обясни пред БНР проф. Теменужка Бандрова, ръководител на Лабораторията по картография в Университета по архитектура, строителство и геодезия и председател на Управителния съвет на българската картографска асоциация.

Тази година рисунката на Рада е спечелила безапелационно с много първи гласове в трета възрастова група, уточни проф. Бандрова. "Ние досега в тази възрастова група не сме имали награда. Винаги сме печелили в първите групи или при най-малките: до 6 години или до 6-8. Рядко между 9 и 12 и сега за първи път при най-големите деца."

Детското състезание се провежда от 20 години. Българската картографска асоциация организира обучения на децата от училищата с изучаване на изобразително изкуство

„Имаме специален контейнер с пясък, върху който проектираме реална физическа повърхнина и имитираме валежи, които могат да предизвикат наводнения. Изключително интересно за децата - този комплексен уред. Правим с тях различни експерименти от гледна точка на отговор по въпросници и обменяме информация какво те знаят и с какво ние можем да им бъдем полезни, ако се случи например някакво бедствие.“

Българската картографска асоциация е създадена през 2011 година. „Всеки човек работи с карти, всеки човек обича картите и ние трябва да работим за това да представяме качествен продукт на нашия пазар. Опитваме се да го правим и си мисля, че за това ни оценяват и в чужбина“, посочи Теменужка Бандрова в предаването "Закуска на тревата".Пясък, върху който с учебна цел се създава потенциална бедствена ситуация

Най-старата карта в България е създадена през 1643 година.

"Ще започна от 1643 година с картата на Петър Богдан. Това е първото известно картографско произведение, изработено от българин. След това 1836 година, мисля че всеки е запознат със създадения първи български глобус от Неофит Рилски, който се пази в Рилския манастир. Всеки може да го види. Александър Хаджи Росет през 1843 година издава в Страсбург карта на сегашна България - Тракия и Македония и на прилежащите й територии", разказа Бандрова.

Председателят на Българската Картографска асоциация проф. Теменужка Бандрова бе избрана за вицепрезидент на Международната картографска асоциация (МКА), като получи най-много гласове измежду всички кандидати. Изборът се проведе по време на 18-тата Генерална асамблея на асоциацията на 20 юли 2019 г. в Токио. Мандатът е четиригодишен. 

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57