Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хамакът - какво трябва да знаем за него

Люлеенето с хамаци помага на деца с хиперактивност

Краткотрайна почивка на хамаци в градските пространства е все по-често срещана гледка
Снимка: БГНЕС

На къмпинг на морето, на планина, в градината на двора, в градските паркове или на музикални фестивали - все по-често можем да видим хора, които са се отпуснали удобно в своя хамак с любима книга или напитка в ръка. Хамаците стават все по-популярни, а на пазара се предлагат най-различни модели - от класическия плетен мексикански хамак - мрежа, през платнени, до специални изкуствени материи, с рейки или без - в най-различни цветове или с джобове за бутилка отстрани.

Какъвто и вид да изберете, сигурното е, че висящото легло създава уют и в него можете да си починете комфортно.

В мързеливите летни следобеди десетки шарени хамаци се полюшват отегчено между дърветата в столичния Южен парк, а около тях тичат деца и кучета.

"Почти всеки ден, когато може да се организираме и като цяло си почиваме и правим каквото искаме и обсъждаме всякакви неща, защото сме цяла компания", споделят любители на отмората в хамак.

"Можеш да си легнеш, без да ти се схваща кръста. По-удобно е от пейка. Можеш да си го сложиш в раницата, да го сложиш навсякъде където има дървета", казват те. И допълват:

"Хамакът ти дава малко повече свобода. Чувстваш се лек, чувстваш се свободен, докато на пейката много бързо се схващаш."

"Можеш да се люлееш повече, може да си играеш на хамака също, не само да лежиш и да падаш от хамака..."

А за да не паднете от хамака трябва да знаете някои основни правила при избора на хамак, както и за окачването му. 

"Може би най-важното е да се фокусира върху това какъв тип хамак иска, защото наистина има много различни видове. Има класически хамак, хамак с рейки. Те дават различен комфорт. Класическият хамак е един от най-удобните. Така че определено го препоръчвам", съветва Руслана Боева от специализиран онлайн магазин за хамаци.

Почивката в хамак изглежда като най-простото нещо, но оказва се, има правила, които е добре да спазваме, за да избегнем болката в гърба, посочва още Руслана Боева.

"За различните хамаци е различно. При класическият хамак трябва да се заеме тази стойка по диагонал под 30 градуса или 45, зависи. Тук вече всеки човек ще намери най-удобната позиция за себе си и е много голяма грешка на хората, които за първи път ползват хамаци, че лягат по оста на хамака, говорим за класическия хамак. Ако се легне по оста на хамака, тъй като той се закача доста отпуснат, той образува една торба, формата на банан заема. Ако се легне по оста, това означава едно непрекъснато напрежение, натиск върху гръбнака, което е супер неприятно, затова избягваме това напрежение като легнем под 30 или съответно 45 градуса, т.е по диагонал. Самите южноамериканци, тази култура идва от там, те лежат само така в хамака. В никакъв случай при класическия хамак не се ляга по дължината на хамака. За разлика от позицията на тялото в хамака с рейки. Там пък задължително се ляга по оста на хамака, защото трябва да се избегне това люлеене."

Освен че са приятни, люлеенето и дрямката в хамака влияят благотворно на здравето. Учени от университета в Женева са установили, че хората, които се люлеят настрани, заспиват по-бързо, а сънят е по-възстановяващ.

"Наистина има докзателство, че това леко полюшване кара хората да заспиват много по-бързо и сънят в хамака е много по-здрав. Реално човек се събужда много по-отпочинал. Терапия с хамаци се използва при деца с хиперактивност. Смята се, че в ранна детска възраст люлеенето в хамака може да доведе до повишаване на концентрацията, съответно повишаване на резултатите в училище, всичко, което е свързано с четене, писане, въобще всичко, което е свързано с концентрацията. Много лекари препоръчват децата да израснат с хамаци", подчертава Боева.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45