Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акварелни пейзажи на Богомир Лазов в "Квадрат 500"

3
Снимка: "Квадрат 500"

До края на септември в Националната галерия "Квадрат 500" може да бъде посетена изложба, която представя акварелна живопис от Богомир Лазов. Той е част от кюстендилската художествена школа. В изложбата "Богомир Лазов (1906 - 1969) и българският акварел" са включени и картини на други художници.

Акварелите от 1930-а до 60-те години на XX век са уловили основно пейзажи от красивия Кюстендилски край. Картините са от колекциите на художествените галерии в Кюстендил и Самоков, както и от фондовете на Националната галерия.

Колекционерът Януш Донев е събирал картините на Лазов три години. „Внучката на художника живее и работи в Плевен и се оказа, че даже работи при мен. Един път донесе няколко картини, аз купих от нея, харесаха ми“, разказа той пред „Хоризонт“.

Януш Донев определя Богомир Лазов като „много рядък автор“. „Няма го, както се казва, на пазара на изобразителното изкуство, понеже е починал много рано. Бил е учител. Той започва да прави изложби в Кюстендил след 1960 година. Аз притежавам творчеството, което е много ранно. Тогава не е имало такъв пазар на изобразително изкуство.“

Картините на Богомир Лазов се експонират с помощта на нова технология – видеомапинг, която позволява позиционирането на светлина с много голяма прецизност чрез софтуер, който насочва сноп светлина.

„В момента ние само ги осветяваме, но това предразполага към много по-дълбоко заиграване с пространството“, пояснява Марио от екипа, осъществил изложбата.

Акварелът разчита много на светлината, потвърждава кураторът Иво Милев.

„Неговата основа е бяла хартия. Той е трансперентна боя и при него основното е прозирането на бялото през боята, през тънкия трансперентен слой боя. Затова е добре да бъде експониран по този начин, в подобна среда. Изпъква цялата ефирност, нежност на тази техника.“

Тази светлина е щадяща, допълва Иво Милев и напомня, че акварел се излага трудно, при определени светлинни условия.

Богомир Лазов е израснал в много благоприятна среда – Владимир Димитров-Майстора, Стоян Венев, Борис Елисеев, Кирил Цонев: емблематични имена за българското изобразително изкуство от 30-те години.  

Изложбата може да се види до края на септември.  

Още информация за творчеството на Богомир Лазов ще откриете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Тутев

Спомени за композитора Георги Тутев

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София.  Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена..

публикувано на 23.08.24 в 13:20

Станислава Айви: Литературните адаптации са сред най-желаните филмови истории

Днес изтича срокът за кандидатстване за първия форум на литературните адаптации за голям екран в рамките на фестивала "Синелибри". 10 проекта ще имат своя шанс да се представят пред продуценти. Това обясни в интервю за БНР Станислава Айви от екипа на "Синелибри". "Нашият фестивал е уникален – профилът ни е в адаптациите. Това прави..

публикувано на 23.08.24 в 10:56
Иван Стайков и Венета Нейнска

Покана за танц към публиката в Шабла, Варна, Созопол и Бургас

Пианистката Венета Нейнска и цигуларят Иван Стайков тръгнаха на турне в четири крайморски града. В рамките на една седмица те ще представят пред публиката програма, наречена "Покана за танц", а началото беше поставено в град Шабла на 20 август. Венета Нейнска е създател и директор на Sofia Art Institute, който организира проекта "Концерт с история"...

обновено на 22.08.24 в 20:00
Роза Николова

Роза Николова и "Смъртта на времето": Когато търсим изход в лабиринтите на времето

" Светлината е уязвима, мракът я заобикаля, но все пак тя е по-силна ...така е и с душите на хората. А какво е понятието "копнеж" за мен - това е някакво място, за което аз не знам къде е и какво е, то е копнеж по завръщане, ти знаеш, че някога си бил, но си забравил пътя до там , припознаваш го на разни места, връща се в сънищата ти, сподели за..

публикувано на 20.08.24 в 11:02
Робърт Левин

Проф. Робърт Левин: Високото ниво на младите музиканти вдъхва оптимизъм за бъдещето на нашето изкуство

Ако сте почитатели на клавирната музика, не може да не сте чували името на американеца Робърт Левин. През октомври той ще отпразнува своята 77-годишнина с продължаваща кариера, изпълнена с постижения и ценно наследство, което ще остави след себе си. Защото проф. Левин е отдал живота си на музиката, открил е за себе си и сега предава на..

публикувано на 19.08.24 в 18:16

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 11-то издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - В навечерието на втория международен конкурс за млади тенори “Гласът на Камен“ разговаряме с директора на Старозагорската опера и член на журито Огнян Драганов - Гостува ни тенорът Марин Йончев в..

обновено на 19.08.24 в 15:30
Богдан Ковачев

Спомен за балетния режисьор Богдан Ковачев

На 18 август се навършват 100 години от рождението на една забележителна личност на българското балетно изкуство - Богдан Ковачев - балетист, хореограф, режисьор.  Той създаде ярка авторска хореография - балети, танцови сцени в опери, оперети, мюзикъли, концертни миниатюри на сцените на Софийската и Пловдивската опера, на Държавния музикален..

публикувано на 18.08.24 в 11:30