Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акварелни пейзажи на Богомир Лазов в "Квадрат 500"

3
Снимка: "Квадрат 500"

До края на септември в Националната галерия "Квадрат 500" може да бъде посетена изложба, която представя акварелна живопис от Богомир Лазов. Той е част от кюстендилската художествена школа. В изложбата "Богомир Лазов (1906 - 1969) и българският акварел" са включени и картини на други художници.

Акварелите от 1930-а до 60-те години на XX век са уловили основно пейзажи от красивия Кюстендилски край. Картините са от колекциите на художествените галерии в Кюстендил и Самоков, както и от фондовете на Националната галерия.

Колекционерът Януш Донев е събирал картините на Лазов три години. „Внучката на художника живее и работи в Плевен и се оказа, че даже работи при мен. Един път донесе няколко картини, аз купих от нея, харесаха ми“, разказа той пред „Хоризонт“.

Януш Донев определя Богомир Лазов като „много рядък автор“. „Няма го, както се казва, на пазара на изобразителното изкуство, понеже е починал много рано. Бил е учител. Той започва да прави изложби в Кюстендил след 1960 година. Аз притежавам творчеството, което е много ранно. Тогава не е имало такъв пазар на изобразително изкуство.“

Картините на Богомир Лазов се експонират с помощта на нова технология – видеомапинг, която позволява позиционирането на светлина с много голяма прецизност чрез софтуер, който насочва сноп светлина.

„В момента ние само ги осветяваме, но това предразполага към много по-дълбоко заиграване с пространството“, пояснява Марио от екипа, осъществил изложбата.

Акварелът разчита много на светлината, потвърждава кураторът Иво Милев.

„Неговата основа е бяла хартия. Той е трансперентна боя и при него основното е прозирането на бялото през боята, през тънкия трансперентен слой боя. Затова е добре да бъде експониран по този начин, в подобна среда. Изпъква цялата ефирност, нежност на тази техника.“

Тази светлина е щадяща, допълва Иво Милев и напомня, че акварел се излага трудно, при определени светлинни условия.

Богомир Лазов е израснал в много благоприятна среда – Владимир Димитров-Майстора, Стоян Венев, Борис Елисеев, Кирил Цонев: емблематични имена за българското изобразително изкуство от 30-те години.  

Изложбата може да се види до края на септември.  

Още информация за творчеството на Богомир Лазов ще откриете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02