Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акварелни пейзажи на Богомир Лазов в "Квадрат 500"

3
Снимка: "Квадрат 500"

До края на септември в Националната галерия "Квадрат 500" може да бъде посетена изложба, която представя акварелна живопис от Богомир Лазов. Той е част от кюстендилската художествена школа. В изложбата "Богомир Лазов (1906 - 1969) и българският акварел" са включени и картини на други художници.

Акварелите от 1930-а до 60-те години на XX век са уловили основно пейзажи от красивия Кюстендилски край. Картините са от колекциите на художествените галерии в Кюстендил и Самоков, както и от фондовете на Националната галерия.

Колекционерът Януш Донев е събирал картините на Лазов три години. „Внучката на художника живее и работи в Плевен и се оказа, че даже работи при мен. Един път донесе няколко картини, аз купих от нея, харесаха ми“, разказа той пред „Хоризонт“.

Януш Донев определя Богомир Лазов като „много рядък автор“. „Няма го, както се казва, на пазара на изобразителното изкуство, понеже е починал много рано. Бил е учител. Той започва да прави изложби в Кюстендил след 1960 година. Аз притежавам творчеството, което е много ранно. Тогава не е имало такъв пазар на изобразително изкуство.“

Картините на Богомир Лазов се експонират с помощта на нова технология – видеомапинг, която позволява позиционирането на светлина с много голяма прецизност чрез софтуер, който насочва сноп светлина.

„В момента ние само ги осветяваме, но това предразполага към много по-дълбоко заиграване с пространството“, пояснява Марио от екипа, осъществил изложбата.

Акварелът разчита много на светлината, потвърждава кураторът Иво Милев.

„Неговата основа е бяла хартия. Той е трансперентна боя и при него основното е прозирането на бялото през боята, през тънкия трансперентен слой боя. Затова е добре да бъде експониран по този начин, в подобна среда. Изпъква цялата ефирност, нежност на тази техника.“

Тази светлина е щадяща, допълва Иво Милев и напомня, че акварел се излага трудно, при определени светлинни условия.

Богомир Лазов е израснал в много благоприятна среда – Владимир Димитров-Майстора, Стоян Венев, Борис Елисеев, Кирил Цонев: емблематични имена за българското изобразително изкуство от 30-те години.  

Изложбата може да се види до края на септември.  

Още информация за творчеството на Богомир Лазов ще откриете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34