Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филм за скоростното прекосяване с уиндсърф на Дуранкулак - Резово ще бъде представен в Бургас

| обновено на 02.08.19 в 10:35

Дискусия за опазването на Черно море ще се проведе тази вечер в Бургас, след прожекцията на документален филм за първото скоростно пътуване с уиндсърф от Дуранкулак до Резово.

Участниците в експедицията работят за каузата за опазване на Черноморието ни, каза главният герой на филма, Илияна Стоилова, многократен национален шампион по уиндсърф.

"Освен предизвикателство да минем тези 300 километра, реално често водим хора и приятели, които също вярват в каузата, в която и ние".

Документалният филм "Море на вятъра“ ще бъде представен за пръв път в Бургас от 21.30 часа на лятна сцена "Охлюва".

В предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Стоилова сподели:

"Следващото предизвикателство е наистина да впрегнем хората в действие, да ги накараме да започнат да следват съвети за намаляване на пластмасите. Предвидили сме почистване във Варна на 14-ти септември, поставяне на няколко кутии за фасове по Черноморието – това ще се случи през август-септември. Общо взето, наистина трябва да впрегнем силите на хората и то в действие, а не само в говорене, защото това е най-важното - да действаме, когато има някакъв проблем"

Изборът на заглавие „Море на вятъра“ цели да внуши посланието да не оставяме морето „ей така, да отиде на вятъра, а да покажем, наистина, че това е нашето море и ние трябва да го пазим чисто не само заради нас, но и за поколения напред“, каза тя и допълни, че е събрала доста доброволци и съмишленици за борба срещу замърсяването на Черно море с пластмаси:

"Вече хората се събуждат за този проблем. От една година насам и след директивите, които се приемаха за забраняването на пластмаси до 2021-ва, реално много хора вече знаят за този проблем, но оттук нататък са стъпки, които и всеки един човек трябва да направи, за да намалява и в ежедневието си пластмасата. Смятам, че имаше много голям позитив след цялото предизвикателство и смятам, че все повече хора се присъединяват към тази кауза". 

„Искам да остане в съзнанието на хората, че разполагаме с една страхотна природа и особено Черно Море е огромно богатство за България. Искам да остане и че от всеки един човек и индивид зависи да опазваме околната среда. Мислейки малко за природата наистина можем да променим доста ситуацията“. 

Във филма зрителите ще видят и останалите членове на екипа - морските биолози Димитър Беров, Велизара Стоилова и капитана на експедицията Явор Колев, които правят изследвания на плаващите морски отпадъци и са правили наблюдения за трите вида делфини в Черно море:

„Реално направиха една картина, която допълва информация, която е абсолютно необходима, тъй като в Черно море не се правят много изследвания и всяко парченце информация е много важно за общия пъзел“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26