Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планината Каракорум, описана от адвокатите Димитър Петров и Никола Пенчев

Димитър Петров и Никола Пенчев
Снимка: Личен архив

Димитър Петров и Никола Пенчев са млади адвокати. Преди дни двамата се завърнаха от планината Каракорум, където изкачиха изкачиха връх Кохи Бробър, висок 5907 метра. Цялото пътуване е продължило около две седмици. 

Димитър Петров и Никола Пенчев от няколко години обикалят планините по света. "Миналата година бяхме в Сибир, в планината Алтай. Тази година просто дръпнахме картата, погледът ни - малко на изток и стигнахме до Пакистан и Каракорум", разказаха пътешествениците в предаването "Нощен хоризонт".

"Първоначално искахме да посетим Индия и техните планини, но комуникацията, която водихме с местните гидове, не ни хареса. Цената, която обявиха, също беше доста скъпа и решихме да пробваме в Пакистан, защо пък не. За целта трябваше да си изберем връх под 6 хиляди метра, защото той не изисква допълнително плащане."

По време на изкачването на върха са преминали през ледник. 

"По-ниските върхове в Пакистан предлагат нещо уникално, а това е, общо взето "частна планина", в която ние бяхме напълно сами. Нямаше други експедиции, нямаше други хора в нашия район, т.е. буквално едни шест дни си бяхме аз, Никола, нашият гид, нашият носач и нашият готвач, което звучи малко странно - двама човека експедиция и трима човека антураж, но нямаше абсолютно никакви други хора", описа пътуването Димитър Петров. 

"Ние миналата година бяхме в Алтай по това време отново през юли месец. Дали така се случи като време или по принцип е така, но там условията бяха съпоставими с нашата зима в България. Валеше сняг, беше студено и неприятно, докато в Каракорум имаше моменти, в които е толкова топло, включително и на 5 хиляди метра, че дори е малко неприятно да стоиш и по тениска. Много са различни планините. Каракорум на практика е пустиня. Там почти не пада дъжд. Има доста реки, но те са ледникови реки, което много се отразява на самия пейзаж. Докато в Алтай, където падат дъждове, има растителност, има дървета, има трева, в Каракорум е повече камъни, пясък, сипеи, с много малки поляни, може да са и по-големи."

Димитър Петров и Никола Пенчев са прекарали пет нощи в планината. "Докато има слънце и дневна светлина, времето минава сравнително бързо, стига да се движим", обясниха те.

Маршрутът им преминал през много реки. 

"Има един много известен път, който отива в Каракорум. Той е т.нар. каракорумска магистрала. Тя не е никава магистрала, но така се нарича просто. Върви много дълго време по поречието на река Инд в нейното горно течение. Тя дори в своето горно течение е една огромна река. Минава си през други реки, които, някои са нейни притоци, някои са доста големи реки. Това е по пътя, в който се движехме с кола. Впоследствие, когато трябваше да се движим пеш, имаше една рекичка - не малка, но все пак рекичка, която трябваше да пресичаме пеш на няколко пъти. Просто тя върви по един каньон, по който трябва да се изкачим. Пътят минава ту отляво, ту отдясно на реката и трябва да се пресича, понякога може да се прескочи, понякога можеш да я преджапаш, не е кой знае какво. Има наистина много интересни реки в Каракорум, но са по-скоро в по-ниското." 

"Това, с което се отличава може би Каракорум или поне частта, в която ние бяхме, вероятно и останалата част от веригата е, че тя има много стръмни склонове - такива, с които не сме свикнали толкова по нашите планини. Много голяма част от върховете, когато ги погледнеш, изглеждат направо непристъпни. Виждаш ги отдалече и се чудиш откъде може да се подхване това нещо..."

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32