Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планината Каракорум, описана от адвокатите Димитър Петров и Никола Пенчев

Димитър Петров и Никола Пенчев
Снимка: Личен архив

Димитър Петров и Никола Пенчев са млади адвокати. Преди дни двамата се завърнаха от планината Каракорум, където изкачиха изкачиха връх Кохи Бробър, висок 5907 метра. Цялото пътуване е продължило около две седмици. 

Димитър Петров и Никола Пенчев от няколко години обикалят планините по света. "Миналата година бяхме в Сибир, в планината Алтай. Тази година просто дръпнахме картата, погледът ни - малко на изток и стигнахме до Пакистан и Каракорум", разказаха пътешествениците в предаването "Нощен хоризонт".

"Първоначално искахме да посетим Индия и техните планини, но комуникацията, която водихме с местните гидове, не ни хареса. Цената, която обявиха, също беше доста скъпа и решихме да пробваме в Пакистан, защо пък не. За целта трябваше да си изберем връх под 6 хиляди метра, защото той не изисква допълнително плащане."

По време на изкачването на върха са преминали през ледник. 

"По-ниските върхове в Пакистан предлагат нещо уникално, а това е, общо взето "частна планина", в която ние бяхме напълно сами. Нямаше други експедиции, нямаше други хора в нашия район, т.е. буквално едни шест дни си бяхме аз, Никола, нашият гид, нашият носач и нашият готвач, което звучи малко странно - двама човека експедиция и трима човека антураж, но нямаше абсолютно никакви други хора", описа пътуването Димитър Петров. 

"Ние миналата година бяхме в Алтай по това време отново през юли месец. Дали така се случи като време или по принцип е така, но там условията бяха съпоставими с нашата зима в България. Валеше сняг, беше студено и неприятно, докато в Каракорум имаше моменти, в които е толкова топло, включително и на 5 хиляди метра, че дори е малко неприятно да стоиш и по тениска. Много са различни планините. Каракорум на практика е пустиня. Там почти не пада дъжд. Има доста реки, но те са ледникови реки, което много се отразява на самия пейзаж. Докато в Алтай, където падат дъждове, има растителност, има дървета, има трева, в Каракорум е повече камъни, пясък, сипеи, с много малки поляни, може да са и по-големи."

Димитър Петров и Никола Пенчев са прекарали пет нощи в планината. "Докато има слънце и дневна светлина, времето минава сравнително бързо, стига да се движим", обясниха те.

Маршрутът им преминал през много реки. 

"Има един много известен път, който отива в Каракорум. Той е т.нар. каракорумска магистрала. Тя не е никава магистрала, но така се нарича просто. Върви много дълго време по поречието на река Инд в нейното горно течение. Тя дори в своето горно течение е една огромна река. Минава си през други реки, които, някои са нейни притоци, някои са доста големи реки. Това е по пътя, в който се движехме с кола. Впоследствие, когато трябваше да се движим пеш, имаше една рекичка - не малка, но все пак рекичка, която трябваше да пресичаме пеш на няколко пъти. Просто тя върви по един каньон, по който трябва да се изкачим. Пътят минава ту отляво, ту отдясно на реката и трябва да се пресича, понякога може да се прескочи, понякога можеш да я преджапаш, не е кой знае какво. Има наистина много интересни реки в Каракорум, но са по-скоро в по-ниското." 

"Това, с което се отличава може би Каракорум или поне частта, в която ние бяхме, вероятно и останалата част от веригата е, че тя има много стръмни склонове - такива, с които не сме свикнали толкова по нашите планини. Много голяма част от върховете, когато ги погледнеш, изглеждат направо непристъпни. Виждаш ги отдалече и се чудиш откъде може да се подхване това нещо..."

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56