Сътрудничество с академичните среди и военния завод „Авионамс“ предлага фирмата- производител на изтребителите F-16. Многомилиардната сделка беше одобрена от парламента преди две седмици. Добромир Видев допълва.
Ремонтът и поддръжката на самолетите ще бъде в България, стана ясно от думите на Джим Робинсън от компанията –производител. Това ще включва електрическите компоненти, авиониката и въоръжението. Поддръжката може да се прави във военния завод „Авионамс“.
Работа с българската индустрия и академичните среди пък ще има да развитие на дронове. С Военновъздушното училище ще се работи за тренировката на военните пилоти. Очаква се това да включва не само работа с оборудването, но и по учебните програми, разработването на нови симулатори.
До момента от фирмата – производител не посочват повече за индустриалното сътрудничество. Но Джим Робинсън, представител на фирмата – производител каза…
„Поддръжката е част от пакета. Очакваме, че тя ще зависи от това къде българските Военновъздушни сили изберат да базират самолета. Очакваме самолетите да бъдат базирани в авиобазата "Граф Игнатиево". Няма орязани способности, това, което получавате, е най-съвременният боен самолет от четвърто поколение в света. Не мога да коментирам какво въоръжение е закупено или не е, нямам достъп до тази информация. Самолетите имат пълни способности да използват въоръжение "въздух-земя", включително и "умни" оръжия, ако България реши да купи такива в бъдеще. Следващ пакет бъдещи самолети, след първоначалните осем машини, биха били значително по-изгодни за България. Когато купувате самолетите първоначално, се включват оборудване за поддръжка, резервни части, въоръжение, обучение, които влизат в стойността на цялостната програма. При следваща поръчка обикновено тези допълнителни разходи ги няма“.
Предвидено е обучението на пилотите, техниците и инженерите да започне през 2021 г. и да приключи през 2023 г., за да е сигурно, че българските ВВС са готови да използват самолетите в операции от самото им пристигане.
Заместник-ръководителят на посолството на САЩ Джъстин Фридман очаква парите по сделката да са скоро по сметката на Федералния резерв.
„Ако вчера не са били, очаквам да са там скоро“.
България се съгласи да плати близо 2,2 милиарда лева накуп за 8 изтребителя. А министърът на отбраната Красимир Каракачанов каза, че ако няма вето на бюджета, сделката ще бъде платена до края на юли. Вето на бюджета не последва, но и до момента няма данни дали има плащания.
По- малко от месец остава, преди да изтече валидността на американското предложение по сделката. Джъстин Фридман от американското посолство обясни:
„Покупката на самолетите ще даде възможност за засилване на позициите на страната Ви в НАТО, ще засили и сътрудничеството със САЩ. Това е и значителна стъпка към модернизацията на българската армия, а и ясен знак на България за сигурността в региона. Това ще намали и зависимостта ви от руско военно оборудване. От вашето правителство зависи дали ще има ъпгрейд на радарите. Това е сред приоритетите на правителството ви. По въпроса за цената на изтребителите. Да, за 8 самолета, тя е такава, но простата математика няма да е много от полза, защото в пакета има допълнителни изисквания, които трябва да се вземат предвид. Затова, ако разделите парите на броя, ще получите приблизителна цена, която и всяка една друга държава получава.
Цената за следващата поръчка на изтребители ф-16 ще е по-ниска, защото и пилотите вече ще са обучени, обясниха от фирмата – производител на ф-16.
На критиките, че САЩ използват безплатно бази и предложението част от самолетите да бъдат дадени безплатно, от американското посолство припомниха, че за последните 25 години са дали около 300 милиона долара за обучителни програми, строителство и ремонт на инфраструктура. Наскоро от отговори на българското военно министерство на отправени критики беше посочено, че първоначална оперативна готовност на самолетите ще е постигната в края на петата година от датата на влизане в сила на договора.
Договорите не включват изграждането на необходимата инфраструктура за опериране на самолетите. Сумата за тях ще стане ясна след провеждането на съответните процедури по ЗОП и доклад на комисия в МО.
В договора е включена стойността на разходите за извършване на оглед на местата за изграждане на необходимата инфраструктура. Министерството увери, че при доставките на голяма част от самолетите и резервните части, те са освободени от мита. България няма да плаща при вноса на оборудване от трети страни.
Трите дни от днес до понеделник ще са най-студените за сезона в Кипър, тъй като циклонът "Корал" ще достигне своя връх. Жълт код за изключително ниски температури е в сила през следващата нощ. Общини отварят отопляеми помещения за уязвимите граждани. Резкият спад на температурите в Кипър в петък с близо 10 градуса ще продължи с още..
Продължителната суша е най-голямата непосредствена заплаха, пред която е изправена икономиката на Кипър в следващите две години, показва представеното от Съвета по икономика и конкурентоспособност проучване. Целта му е да се оценят потенциалните рискове, които могат да възникнат в краткосрочен и дългосрочен план, за да се предприемат навреме..
Британският премиер Киър Стармър ще обяви нов пакет в подкрепа за Украйна, въпреки че Доналд Тръмп оказва натиск върху Киев да отстъпи и да приеме мирно споразумение с Русия, съобщи "Дейли телеграф". Доналд Тръмп заяви, че Киър Стармър е "симпатяга, но не е направил нищо да сложи край на войната в Украйна" на фона на увеличаващото се..
Животът на папа Франциск не е в опасност, обяви медицинският екип, който се грижи за светия отец в болница "Джемели" в Рим. Папата беше хоспитализиран на 14-и февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия екип, каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в този момент има опасност за живота..
Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на специалисти в региона. Едва преди месец Диагностичният център към областната болница успя да..
Животът на папа Франциск "все още не е извън опасност", обяви медицинският екип, който се грижи за Светия отец в болницата "Джемели" в Рим. Папа Франциск беше хоспитализиран на 14 февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия папа Франциск екип каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в..
При нападение с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин тази вечер е бил тежко ранен един човек. Жертвата е откарана в болница. В петък вечерта между посолството на САЩ и Мемориала на Холокоста в Берлин един човек е бил тежко ранен с нож. Полицията и службите за спешна помощ са на мястото на инцидента с многобройни патрули, за да..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..