Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Русев: Пазарът за български мед в ЕС може тотално да се затвори

Снимка: БГНЕС

Има реална опасност 45 хиляди тона мед от Южна Америка да попаднат на европейския пазар чрез безмитен внос, предупреждават от Асоциацията на преработвателите на биологични пчелни продукти. Това може да се случи вследствие на търговско споразумение между Европейския пазар и страните от групата МЕРКОСУР – Аржентина, Бразилия, Уругвай и Парагвай.

Браншовите организации вече са в диалог със земеделското министерство и са изложили в писмо основните заплахи, които биха настъпили за българското земеделие и в частност за пчеларството, ако подобен внос бъде осъществен.

„Цената на българския мед и нейното падане е само една от посоките, в които ще се развиват негативните последици. Нас ни притеснява въобще, че пазарът за българския пчелен мед в ЕС ще бъде тотално затворен. Защото има доста други алтернативни количества от други страни, включително в момента и от МЕРКОСУР, и от Украйна, които ще залеят европейския пазар и интересът ще спадне тотално към нашето родно производство“, коментира в предаването „Преди всички“ Владимир Русев, председател на Асоциацията на преработвателите на биологични пчелни продукти.

Целта ни не е да сеем смут в българското общество, а да предупредим за евентуални заплахи, уточни Русев.

„Действително има реална възможност чрез тези 45 хиляди тона мед, предимно от Бразилия и Аржентина, да влезнат количества с пестициди, забранени от Европейския съюз. Понеже биологичният мед се изследва задължително за пестициди, но за голяма част от конвенционалния няма такова задължение и би могъл да постъпи на нашата територия, съдържащ пестициди. Над 240 субстанции се използват в тези страни, които са забранени в Европейския съюз“, заяви Владимир Русев пред „Хоризонт“.

В момента от браншовата организация съставят писмо до парламентарната комисия по земеделие, в което ще бъдат изразени опасенията на производители и преработватели на мед, с идеята да се състои изслушване по темата и да се вземат мерки за ограничаване на последиците за българското производство на мед.

По европейски статистики на Департамента по земеделие към ЕК страната ни е на едно от последните места в Европа по консумация на пчелен мед.

„В годините се е наслоявало негативно отношение към качеството на българския пчелен мед. За това, разбира се, вина имаме и ние, преработвателите, и пчеларите. Според мен трябва да се поработи в посока възвръщане на доверието в българския потребител към пчелния мед“, обясни Русев.

През последните години българските пчелари и преработватели са положили много усилия за подобряване на качеството на българския мед, увери той и припомни, че целият поток от биологичен и конвенционален пчелен мед, който се търгува в ЕС, минава задължително през немска лаборатория.

„И в момента мога да кажа, че българският мед е на много високо ниво като качество.“

Средно България произвежда около 10 хиляди тона мед годишно, от които едва 2 хиляди се консумират на българския пазар. Останалите 8 се продават в Европа.

Част от мерките за защита на българския сектор пчеларство биха могли да се изразяват в субсидии - около 40 евро на кошер, които да бъдат съпътствани от много строг контрол, така че „нито една стотинка да не бъде източена по тези мерки“, посочи още Владимир Русев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35

Сирени за въздушна тревога в Кипър заради 50-годишнината от турската инвазия

Сирени със сигнал за въздушна тревога звучаха в Кипър в 5.30 ч. тази сутрин – точния час, в който преди 50 години започва турската инвазия в страната . 50 топовни салюта откриха тържествата в северната част на острова по случай 50-годишнината от "мирната операция" на Турция. За участие в проявите за първи път едновременно на тази дата на..

публикувано на 20.07.24 в 07:55

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06