Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не роптаем срещу уволненията, борим се за защита на качеството във висшето образование"

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

"Коментирайки нарушения и неакадемични практики, ние се сблъскахме със силата на ректорския химикал"

| Репортаж
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов
Снимка: Здравка Маслянкова

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование. Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на ректорите, министъра на образованието, парламентарната комисия по образование и с председателите на парламентарните групи, както и със синдикатите във висшето образование. 

Финансистът проф. Андрей Захариев от Стопанската академия, историкът доц. Милен Михов от Великотърновския университет и ветеринарят доц. Лазарин Лазаров, доскоро декан в Тракийския университет в Стара Загора, са уволнени дисциплинарно от ректорите на своите университети за уронване на престижа на работодателя и делата, които водят, са на различна съдебна фаза. При доц. Михов предстои този месец Върховният касационен съд да се произнесе за третото му уволнение от ВТУ. Проф. Захариев е завел през декември дело в Районния съд в Свищов, а при доц. Лазаров делото е висящо в Районния съд в Стара Загора. Тримата учредиха в края на миналата седмица пред музея "Възраждане и Учредително събрание", където е приета Търновската конституция, сдружение, което си поставя за цел защита на академичната етика и автономност.

"Искам да подчертая, че нашето сдружение има за защита и за висша ценност академичната автономия. Ние разбираме обаче академичната автономия като самоуправление на академичните общности въз основа на академичната свобода, защото не може да има автономно управление, ако няма свобода на личността в рамките на закона на отделните общности в университетите", посочи доц. Милен Михов.

Сдружението настоява при уволненията на хабилитираните университетски преподаватели да се иска санкция и от етичната комисия към просветния министър, а за останалите да се търси мнението на настоятелството на съответния университет, за да няма еднолични ректорски решения, поясни проф. Андрей Захариев, който по време на лекции със студенти в началото на ноември миналата година получава публично заповедта си за дисциплинарно уволнение, защото с медийни интервюта е защитил четирима млади учени, преместени от една в друга катедра на Стопанската академия в Свищов:

"Заставайки с авторитета си, с професионализма си, с академичните си достижения, коментирайки в публичното пространство възможни нарушения, неакадемични практики, ние се сблъскахме със силата на ректорския химикал, който по реда на Кодекса на труда, ни уволнява дисциплинарно. Биваме уволнени, защото сме се противопоставили на осветляването на неакадемични практики срещу академичната автономия, която в някои случаи става вече цензура. Не може зад автономията като едно смокиново листо да се крият нередности".

Доцент Лазарин Лазаров, доскорошен декан на Ветеринарно-медицинския факултет в Тракийския университет в Стара Загора, е подал сигнал за плагиатство срещу ректора на учебното заведение. Той е изпратен до министъра на образованието и науката и до Комисията по академична етика към него. Лазаров се противопоставя и да подпише дипломи за висше образование на гръцки студенти, които в последната година на обучението си по ветеринарна медицина се местят от друг университет в Тракийския, за да получат европейски призната диплома. Не роптаем срещу уволненията ни, борим се за защита на качеството във висшето образование, коментира доц. Лазаров, посочвайки какво се случва във факултетите и катедрите след такива уволнения на хабилитирани преподаватели:

"За нашата съдба няма да акцентираме, ние сме си предприели стъпките за тържествуване на справедливостта. Но с едно такова уволнение се нанасят щети на много категории хора. В катедрите, откъдето ние излизаме, остават в осакатен състав с години, не обявяват конкурси, защото знаят, че ще се върнем. Колегите не контактуват с нас, защото се страхуват от подслушвания на телефони, от уволнения. Ние ръководим много проекти. Лично аз имам два национални проекта, които останаха без ръководител. Реално една такава стъпка в кариерата на всеки човек блокира развитието му за години наред".

Такива уволнения се отразяват и върху докторантите, с които са работили преподавателите, защото се налага те да сменят научните си ръководители, за да приключат навреме докторантурите си.

Сдружението на уволнените университетски преподаватели не приема предложението на партия "Меч" за промени в Закона за висшето образование да се увеличи пенсионната възраст на университетските преподаватели от 65 на 70, защото това спира развитието на младите учени и вносителите не са представили финансови аргументи, коментира председателят на новоучреденото сдружение "Академична етика и реформи в образованието" доц. Милен Михов:

"Много тревожно е, че с вдигането на тази пенсионна възраст създаваме предпоставки за затваряне на системата за младите учени и преподаватели. Няма финансова обосновка от вносителите. Елементарно е да направим извода, че с вдигане на пенсионната възраст ще се натоварят бюджетите на университетите не само за заплати, но и за допълнителните възнаграждения за научна степен и най-вече за прослужено време".

Сдружението ще търси срещи с държавните институции, работодателските организации и синдикатите във висшето образование.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лили Иванова

Да надхитриш времето и да преминеш през него с аплодисменти - Лили Иванова

Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни.  "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..

публикувано на 10.04.25 в 10:46
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26