Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не роптаем срещу уволненията, борим се за защита на качеството във висшето образование"

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

"Коментирайки нарушения и неакадемични практики, ние се сблъскахме със силата на ректорския химикал"

| Репортаж
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов
Снимка: Здравка Маслянкова

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование. Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на ректорите, министъра на образованието, парламентарната комисия по образование и с председателите на парламентарните групи, както и със синдикатите във висшето образование. 

Финансистът проф. Андрей Захариев от Стопанската академия, историкът доц. Милен Михов от Великотърновския университет и ветеринарят доц. Лазарин Лазаров, доскоро декан в Тракийския университет в Стара Загора, са уволнени дисциплинарно от ректорите на своите университети за уронване на престижа на работодателя и делата, които водят, са на различна съдебна фаза. При доц. Михов предстои този месец Върховният касационен съд да се произнесе за третото му уволнение от ВТУ. Проф. Захариев е завел през декември дело в Районния съд в Свищов, а при доц. Лазаров делото е висящо в Районния съд в Стара Загора. Тримата учредиха в края на миналата седмица пред музея "Възраждане и Учредително събрание", където е приета Търновската конституция, сдружение, което си поставя за цел защита на академичната етика и автономност.

"Искам да подчертая, че нашето сдружение има за защита и за висша ценност академичната автономия. Ние разбираме обаче академичната автономия като самоуправление на академичните общности въз основа на академичната свобода, защото не може да има автономно управление, ако няма свобода на личността в рамките на закона на отделните общности в университетите", посочи доц. Милен Михов.

Сдружението настоява при уволненията на хабилитираните университетски преподаватели да се иска санкция и от етичната комисия към просветния министър, а за останалите да се търси мнението на настоятелството на съответния университет, за да няма еднолични ректорски решения, поясни проф. Андрей Захариев, който по време на лекции със студенти в началото на ноември миналата година получава публично заповедта си за дисциплинарно уволнение, защото с медийни интервюта е защитил четирима млади учени, преместени от една в друга катедра на Стопанската академия в Свищов:

"Заставайки с авторитета си, с професионализма си, с академичните си достижения, коментирайки в публичното пространство възможни нарушения, неакадемични практики, ние се сблъскахме със силата на ректорския химикал, който по реда на Кодекса на труда, ни уволнява дисциплинарно. Биваме уволнени, защото сме се противопоставили на осветляването на неакадемични практики срещу академичната автономия, която в някои случаи става вече цензура. Не може зад автономията като едно смокиново листо да се крият нередности".

Доцент Лазарин Лазаров, доскорошен декан на Ветеринарно-медицинския факултет в Тракийския университет в Стара Загора, е подал сигнал за плагиатство срещу ректора на учебното заведение. Той е изпратен до министъра на образованието и науката и до Комисията по академична етика към него. Лазаров се противопоставя и да подпише дипломи за висше образование на гръцки студенти, които в последната година на обучението си по ветеринарна медицина се местят от друг университет в Тракийския, за да получат европейски призната диплома. Не роптаем срещу уволненията ни, борим се за защита на качеството във висшето образование, коментира доц. Лазаров, посочвайки какво се случва във факултетите и катедрите след такива уволнения на хабилитирани преподаватели:

"За нашата съдба няма да акцентираме, ние сме си предприели стъпките за тържествуване на справедливостта. Но с едно такова уволнение се нанасят щети на много категории хора. В катедрите, откъдето ние излизаме, остават в осакатен състав с години, не обявяват конкурси, защото знаят, че ще се върнем. Колегите не контактуват с нас, защото се страхуват от подслушвания на телефони, от уволнения. Ние ръководим много проекти. Лично аз имам два национални проекта, които останаха без ръководител. Реално една такава стъпка в кариерата на всеки човек блокира развитието му за години наред".

Такива уволнения се отразяват и върху докторантите, с които са работили преподавателите, защото се налага те да сменят научните си ръководители, за да приключат навреме докторантурите си.

Сдружението на уволнените университетски преподаватели не приема предложението на партия "Меч" за промени в Закона за висшето образование да се увеличи пенсионната възраст на университетските преподаватели от 65 на 70, защото това спира развитието на младите учени и вносителите не са представили финансови аргументи, коментира председателят на новоучреденото сдружение "Академична етика и реформи в образованието" доц. Милен Михов:

"Много тревожно е, че с вдигането на тази пенсионна възраст създаваме предпоставки за затваряне на системата за младите учени и преподаватели. Няма финансова обосновка от вносителите. Елементарно е да направим извода, че с вдигане на пенсионната възраст ще се натоварят бюджетите на университетите не само за заплати, но и за допълнителните възнаграждения за научна степен и най-вече за прослужено време".

Сдружението ще търси срещи с държавните институции, работодателските организации и синдикатите във висшето образование.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28