„Ателието го има от доста години, но не във формата, която е в момента – работим много време с деца. Другата работа, с която се занимаваме, е работата с възрастни хора: много тиймбилдинги. Последните години те започнаха да искат тези тиймбилдинги да не са свързани само с физическо действие, а да има и арт занимания. Арт заниманията също сплотяват колектива и ги учат на комуникация. Например един цял екип може да създаде картина от 15 компонента“, обясни в предаването „Преди всички“ Цветомир Иванов.
„Решихме, че не искаме да рисуваме само върху платно, а да рисуваме върху всичко. Започнахме да рисуваме върху платно, след това започнахме върху стъкло, върху керамика, върху дъски и оттам дойдоха всички останали нещо – керемидите, кратуните… И не само шевици, защото всеки човек избира сам какво да нарисува върху материала. Ние даваме идея, шаблони, снимки, но те сами правят това, което решат.“
„Кратуната е тиква. Навремето с кратуните нашите баби и дядовци са носели вода, когато са ходели да жънат, да косят, когато са ходели на полето. Слагали са и вино.“
Все още не са пробвали да рисуват върху метал.
Имат практика в 3D картините. „То се прави върху три еднакви по размер стъкла, примерно 15x10, слагат се върху една поставка и на всяко едно стъкло се рисува различна част от картината. И когато се погледне под различен ъгъл, тя създава илюзията за 3D картина.“
Работят и с вълна. В ателието идват учители, които искат да пренесат някои от техниките в училище или детската градина, сподели още …
„Правим картина с вълна, прави се брошка с вълна, колие от вълна. Самите преподаватели в училище искат да покажат нещо ново. Училищната система е направена по определен начин и децата трябва да придобият определени умения, но там се работи основно с хартия.“
Относно рисуването с пръсти Цветомир Иванов посочи:
„Идеята е, че пипането на боята, движението на ръцете действа на нервните окончания и успокоява и духа, и нервната система. Като работата с глина. Ако работите с глина, можете да ползвате и това. Не е нова техника. Почти в цял свят арт терапията се използва и от психолози, и в училища, където децата на базата на изкуството – къде сами, къде с родители успяват да преодолеят свои страхове и всякакви проблеми.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..