В Move.bg вярват, че личните истории и личното преживяване на общото минало са нишките, които изграждат тъканта на колективната историческа памет.
„Сподели спомен, случка, факт или снимка от далечното и близко минало“ – този надпис въвежда към картата в „Моята българска история“.
До момента имаме над 800 разказани истории, съобщи пред „Хоризонт“ координаторът на проекта Ангел Златков.
„Картата е един от основните компоненти – там всеки може, влизайки в интернет, да ни разкаже. Имаме и събития, наречени „Дигитални седенки“, които са точно обратното: ние отиваме при хората и в един възрожденски дух си говорим с тях за миналото и споделяме част от историите на нашата карта“, обясни той в предаването "Изотопия".
"Нашето основно мото е „Твоята история е нашата обща история“, посочи още Златков. За август инициаторите са си поставили за задача да съберат и разказват 100 истории, свързани с вдъхновяващи личности, които са оставили важна следа в българската история.
Студентът Силвио Томов е сред авторите, допринесли за обогатяването на виртуалната карта. Той разказва за личности, свързани със Самоковско, каквато е Евдокия Филова – съпругата на Богдан Филов.
„Но не само това – тя е учен от световна величина. След установяването на комунистическия режим в България и убийството на съпруга й, осъден от Народния съд, е изселена в Дулово, след това в Ловеч, завръща се за кратко в София, но пак е изселена в Самоков. В Самоков тя преподава френски език, защото получава 50 лева пенсия и няма как да се издържа само с тази пенсия...“
Картата покрива голяма част от страната до момента, допълни Ангел Златков. Не липсва и приносът на емигрантските общности. „В Европа, в Съединените щати, в Канада, дори истории от Африка имаме за българи, оставили важна следа там. По времето на социализма се изграждат партньорства между българската държава и част от африканските държави и тогава български архитекти участват в строителството на обществени сгради в Африка.“
До платформата пишат както хора, които искат да споделят историята на своя род, така и такива, които искат да проучат историята на родния си край, уточни Ангел Златков.
„Писаха ни потомци на български бежанци от Македония и Одринско, които искат да разкажат за родните села на техните баби и дядовци. Малко по малко хората започват да се припознават и да искат да разказват. Нещо, което до скоро беше загубено, почва да се възражда.“
Ангел Златков е впечатлен от многото лични истории, които се вплитат в проекта.
„Пример е Хаджи Ненчо Палавеев от Копривщица. Баща му е търговец, още от малък обаче той остава сирак и въпреки това тръгва по пътя на баща си. В продължение на дълги години е търговец в Африка, Азия, в Константинопол. Стига дори до Индия. Успява да натрупа наистина значително богатство, благодарение на това, че той самият продължава да живее също толкова скромно, колкото е живял, когато е тръгнал по своя път в търговията. Самоук човек от една страна, от друга страна човек с изключително чувство за дълг към родината. Своите пари той ги дарява за построяването на редица обекти в Копривщица и околните населени места, за издръжка на бедни ученици и студенти.“
Още информация по темата ще откриете в звуковия файл.От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..