На празника не само се демонстрират тънкостите на плетене, но и майсторите обменят опит и показват новаторство в моделите, каза за "Хоризонт" Антоанета Първанова, която е председател на читалище „Христо Ботев” в Калофер.
Занаятът не е лесен, признават майстори на калоферската дантела. При изработката й, в зависимост от модела, се използват различен брой совалки.
За да се покаже съхранения и до днес занаят, в Калофер планират да съберат в книга информацията за всички майстори в годините назад, като се издирят и техни снимки, допълва Антоанета Първанова.
„Това ни е една от целите тази година – да поставим началото, да призовем хората да не изхвърлят старите дантели и снимки, а да ни ги дадат да ги съхраним, да ги дигитализираме и запазим.”
Калоферската дантела възниква след Освобождението, когато виден калоферец - Минко Фетваджиев, издава брошурата “Поминъкът на град Калофер и средства за въздигането му”. В нея той предлага насоки за подобряването на поминъка на жителите на града, разказва Иван Колев - автор на спектакъл „Бяла магия”, посветен на калоферската дантела.
„Той дава идеята жените да започнат да плетат тази търсена брюкселска дантела, совалкова, която много се търси на пазарите в Западна Европа. Те възприемат неговата идея. Изпращат едно калоферско девойче на име Донка Шипкова, която смятаме за основателка на калоферската дантела. Донка учи двегодишен курс в държавното рисувателно училище в София, сега Национална художествена академия, при една чешка учителка. Идва и създава училище „Трудолюбие”, единственото в България, и започва да обучава масово девойки, момичета, жени от града да плетат брюкселската дантела.”
Техниката на изплитане при брюкселската и калоферската дантела е една и съща. Различни са моделите, които създават калоферки и които са вдъхновени от местната природа – претворяват се например розата, дъбовия лист, житния клас.
През последните години се увеличават желаещите да се занимават с плетене на калоферска дантела и това прави познавачите оптимисти, че традицията не е загубена, а занаятът не е забравен.
Дантелата отдавна вече не е това, което хората си представят – салфетки и якички за дрехи, уточнява Антоанета Първанова. „Дантелата присъства в модерни колекции и официални облекла, с дантела се правят картини и произведения на изкуството.”
18-годишната Катя Василева, която се занимава вече пет години с изработката на дантела, казва, че за нея трябва да се положи много труд, но резултатът си струва.
До края на август в подбалканския град гостува международна изложба на дантели от цял свят. Спектакълът „Бяла магия”, който с мултимедия визуализира историята на калоферската дантела, ще бъде представен на 15 август в читалище „Христо Ботев”.
Още за калоферската дантела слушайте в звуковия файл.„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..