Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къщата-музей на Адриана Будевска в Добрич ще бъде реконструирана

Снимка: БГНЕС

След повече от три години борба с институциите къщата-музей на Адриана Будевска в Добрич ще бъде реконструирана. Усилията на Регионалния исторически музей и на Община Добрич са на път да бъдат увенчани с успех, след като беше подписан договор с фирма-изпълнител на проекта. Така една от знаковите сгради за историческата памет на Добрич ще бъде съхранена.

През настоящата 2019 година се навършват 120 години от първото стъпване на Адриана Будевска на театрална сцена.

Сумата, отпусната от Министерството на културата, е 64 хиляди лева, към тях музеят е отделил от собствените си средства още 12 хиляди.

„По проекта, който е изготвен, тази сграда, която съществува в момента, ще бъде съборена. Самата къща ще бъде преместена малко встрани, за да може да отговаря на всички изисквания, съвременни. Трябва да има и подстъп за хора с увреждания“, поясни заместник-кметът по хуманитарните дейности в Община Добрич д-р Емилия Баева.

През 1976 година оригиналната къща на Адриана Будевска е била съборена и изградена наново, като са били допуснати леки неточности спрямо оригинала. При сегашната реконструкция проектът е направен така, че да повтори изцяло оригинала, благодарение на богатия снимков материал, запазен в Регионалния исторически музей, посочи директорът му Добри Добрев.

„Къщата ще се събори и ще се вдигне по автентични данни. Есента всичко трябва да е приключило“, увери той. Крайният срок за отчитане на проекта е 15 ноември.

Богатият архив, посветен на актрисата и съхраняван в музея, се излага в по-малки експозиции на различни места в страната, но най-после ще се върне обратно „у дома“, споделя главният уредник Кремена Митева и припомня, че на 17 август 1976 година къщата е обявена за исторически паметник на културата в „Държавен вестник“.

Планира се мястото да бъде използвано не само като музей, но и като творческа работилница за деца в изпълнение на проект на МОН „Музеят в училище и училището в музея“.

„Ние сме предвидили едната зала да бъде нещо като учебен музей, в реконструираната къща-музей, така че да се работи с различни възрастови групи, най-вече ученици, като акцентът е литературата в театъра. Имаме предвид изработка на мини декори, рисунки на костюми, театрални, правоговор – сценична и публична реч“, разказа още Кремена Митева.

Повече от 30 години мястото, на което се намира домът на Адриана Будевска, е било апетитен парцел за редица инвеститори. По същата причина целта на предишното местно управление е била къщата да бъде извадена от списъка на паметниците на културата.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36