Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50 години от провеждането на фестивала Удсток

2
Снимка: Wikipedia

Тази седмица се навършват 50 години от провеждането на фестивала Удсток, превърнал се в символ на една генерация и на хипи движението. За съжаление фестът, който трябваше да отбележи юбилея, беше отменен заради липсата на инвеститори и място за провеждането му. 

Над 400 хиляди души се събират преди 50 години от 15 до 18 август на прогизналите от дъжда люцернови поля на около 200 километра северозападно от Ню Йорк. Те противопоставят мира, цветята и любовта на цяло едно десетилетие, изпъстрено с войни, политически убийства и насилие.

Първоначално организаторите са предвидили входният билет за феста да струва 18 долара. Но този план бързо е променен след образувалите се огромни стълпотворения. Така музикалното събитие става със свободен достъп в съответствие с духа му, спомня си Майкъл Ланг, един от организаторите:

"Най-ясно си спомням как нещата, които слагаме в града, за да съхраним личното си пространство, изчезнаха, всички тези стени паднаха. Имаше истинско чувство за общност, за семейство, чувство на сигурност и увереност".

На сцената се качват звезди като Дженис Джоплин, култови банди като "Ху", "Кридънс клиъруотър ривайвъл", "Кросби, Стилс, Наш енд Йънг", "Сантана", Джими Хендрикс.

Още от първите акорди над публиката се излива библейски порой, но това не смущава хипарската публика. 

Като достоен финален апотеоз на феста е футуристичното инструментално изпълнение на Джими Хендрикс на националния химн, разказва фотографът на Удсток Хенри Дилц:

"Това е Джими Хендрикс, който закри фестивала. Беше невероятна кулминация, когато засвири националния химн".

Удсток ни връща в 1969-а, когато рокът беше за младите, дрехите в преливащи цветове бяха готини, а дългата коса беше символ на гражданска позиция. Празненство на рок музиката и утопичните идеали, културно мерило на цяло едно поколение, символ на идеализма на младите американци – са само част от определенията, с които фестивалът ще остане в историята. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22