Тази седмица се навършват 50 години от провеждането на фестивала Удсток, превърнал се в символ на една генерация и на хипи движението. За съжаление фестът, който трябваше да отбележи юбилея, беше отменен заради липсата на инвеститори и място за провеждането му.
Над 400 хиляди души се събират преди 50 години от 15 до 18 август на прогизналите от дъжда люцернови поля на около 200 километра северозападно от Ню Йорк. Те противопоставят мира, цветята и любовта на цяло едно десетилетие, изпъстрено с войни, политически убийства и насилие.
Първоначално организаторите са предвидили входният билет за феста да струва 18 долара. Но този план бързо е променен след образувалите се огромни стълпотворения. Така музикалното събитие става със свободен достъп в съответствие с духа му, спомня си Майкъл Ланг, един от организаторите:
"Най-ясно си спомням как нещата, които слагаме в града, за да съхраним личното си пространство, изчезнаха, всички тези стени паднаха. Имаше истинско чувство за общност, за семейство, чувство на сигурност и увереност".
На сцената се качват звезди като Дженис Джоплин, култови банди като "Ху", "Кридънс клиъруотър ривайвъл", "Кросби, Стилс, Наш енд Йънг", "Сантана", Джими Хендрикс.
Още от първите акорди над публиката се излива библейски порой, но това не смущава хипарската публика.
Като достоен финален апотеоз на феста е футуристичното инструментално изпълнение на Джими Хендрикс на националния химн, разказва фотографът на Удсток Хенри Дилц:
"Това е Джими Хендрикс, който закри фестивала. Беше невероятна кулминация, когато засвири националния химн".
Удсток ни връща в 1969-а, когато рокът беше за младите, дрехите в преливащи цветове бяха готини, а дългата коса беше символ на гражданска позиция. Празненство на рок музиката и утопичните идеали, културно мерило на цяло едно поколение, символ на идеализма на младите американци – са само част от определенията, с които фестивалът ще остане в историята.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...