Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Трендафил Миланов

Проф. Трендафил Миланов с дъщеря си Стойка Миланова

Отбелязваме 110-годишнината от рождението на забележителния цигулков педагог Трендафил Миланов, автор на актуална и днес система за музикално възпитание и обучение по цигулка.

Трендафил Миланов е роден на 16 август 1909 г. в село Гълъбово, Пловдивско. През 1934 г. завършва Музикалната академия и започва работа като учител в Пловдив. Много инициативен, той става един от основателите и първи директор на Държавното музикално училище в Пловдив през 1945 г. Шест години по-късно създава и Интерната за даровити деца и юноши музиканти в София. За преподаватели в това учебно заведение са привлечени най-изтъкнатите музикални педагози - сред тях Владимир Аврамов, Леон Суружон, Боян Лечев, Емил Камиларов, Андрей Стоянов, Панка Пелишек, Катя Казанджиева, Кирил Вапорджиев и, разбира се, самият Трендафил Миланов, който е директор на институцията. Възпитаници на Интерната са забележителните български инструменталисти Георги Бадев, Михаил Бояджиев, Любомир Драгов, Дора Миланова, Дора Иванова и др., всички те - лауреати на наши и чужди конкурси. От 1960 до 1978 г. Трендафил Миланов е директор на Софийското музикално училище. Там прилага негова собствена система за преподаване по цигулка, която дава високи резултати. Миланов е автор на редица учебници по музикално ограмотяване, книги като "Очерци по методиката на обучението по цигулка", редица критични статии и рецензии.

През 1995 г. неговата дъщеря - известната наша цигуларка Стойка Миланова, даде пространно интервю за БНР, в което говори за своя баща, за обучението й като цигуларка с него, за семейството и родната им къща в Пловдив, за това, което си спомня от дядо си. Интервюто е запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28