Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седемхилядникът Хан Тенгри през погледа на Пламена Петрова и Григор Вътев

Пламена Вътева и Григор Вътев
Снимка: Григор Вътев - Личен архив

В началото на миналата седмица четирима български алпинисти се завърнаха от планината Тян Шан в Централна Азия, където изкачиха седемхилядника Хан Тенгри. 

На 7 август Пламена Петрова, Григор, Жеко и Стефан Вътеви стъпиха на върха, висок 7010 метра. Той е част от проекта им “Големи върхове”.

Пламена и Григор се сгодиха миналото лято на Мальовица, а обявиха по-късно новината от връх Матерхорн - емблемата на Алпите. 

Григор е на 38 години. Два пъти държавен шампион и четири пъти републикански вицешампион по алпинизъм. Участва в редица експедиции, три от които в Патагония. През 2012 г. изкачва най-високия връх там - Фиц Рой, един от символите на катеренето по големи стени. Работи като мениджър в рекламна агенция. 

33-годишната Пламена Петрова е дългогодишен състезател по каяк, сега е преподавател и треньор, както и ски инструктор, запален планинар и алпинист. 

"Трудно беше. Нямахме познания за такава надморска височина - от гледна точка на реакция на организма най-вече", разказа след експедицията Григор. "На тази височина за мен специално, за моя организъм, беше шок, тежко", допълни той в предаването "Рано в неделя". 

За Пламена шокът бил в това, че "хеликоптерът те качва направо на 4 хиляди метра". "Пристигаш, спиш на 2 хиляди и на следващия ден тръгваш нагоре, имаш два дни базов лагер, в които не е добре само да стоиш, трябва да се движиш", описа част от преживяното тя. 

"Времето ни беше строго фиксирано. Нямахме шанс за втори опит. Трябваше много точно да изберем времето за атаката. То пък взе, че се получи", допълни Григор.

Изкачването на върха е като сън, разказа още Пламена Петрова.

"Тръгва се в 1 часа през нощта. В 12 ставаш, в един тръгваш, аз нямам почти никакъв спомен до зазоряване. Движиш в една тъмнина. Челникът... Само внимаваш как се включваш. Вече като се зазори, можеш да погледнеш цялата картина - къде си, колко си високо, къде се намираш, още колко ти остава...", спомня си Пламена.

Цялото интервю с Пламена и Григор Вътеви чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48