„Това, което мен ме удивлява и много ме радва, е, че с тези мобилни телефони една фотография може да обиколи света за секунди, което само допреди 25-26 години беше много сложна технология, достъпна само до прес фотографите от големите агенции. Да не говорим за времето преди 10 ноември…“, отбелязва той.
Хаджимишев прави уговорката, че не се „сърди“ на телефоните и определя себе си като „фотограф от миналото“. Той припомня колко са се радвали хората, когато дошло времето на изработване на снимка за един час.
„На това да си видиш снимките след 40 минути и понякога толкова некачествено биваха обработвани заради икономии, със стари химикали, че вече снимки отпреди 30 години правени тук, много рядко си пазят цветовете.“
„Вече това е 100% комуникация, постигната, дето се казва вече няма място за цензура, защото това е процес вече необратим. Трябва да спрат интернета. Има държави, където панически и страшно се опитват да ограничават тази свобода на комуникациите“, коментира още фотографът.
Вече се броят на пръсти хората, които могат да си позволят да чакат седмици или месеци, за да заснемат даден сюжет, посочва още Иво Хаджимишев.
„Обикновено, все още тези фотографи от „Нешънъл джиографик“, да кажем, могат да си позволят да отделят много време за една тема. Навремето, преди телевизията и когато почна бурно да навлиза телевизията… те загубиха десет милиона тираж по това време. Когато още можеха да отделят време за експедициите. Помните подводните снимки на „Титаник“ и т.н. Това са единици. Но има хора, имаше хора, които с цената на много жертви от материален характер, останаха верни на истинската фотография до края на дните си.“
През 90-те години бързо развиващият се печат затвори страниците си за този вид висока документалистика и художествена фотография, подчерта Хаджимишев, чиято активност във фотографията е свързана с журналистиката.
„Аз излязох от медиите някъде 2000 - 2002 година и понякога си мисля какво съм направил в тия години до днеска. Занимавам се с фотография много активно, обаче със съживяване, с връщане към живот на фотографии, които са правени преди стотина години, преди 70, преди 50 години. И това усилие си заслужава. Те излизат в книги, в изложби тези неща. И е полезно.“
Хаджимишев подготвя голяма изложба, която ще бъде открита на 18 септември в Националната галерия - там ще бъдат показани работа на ентографа Марти Кьониг и негова книга.
„Той влиза в България в 67-а година, доколкото си спомням, за първи път с една негова колежка от Америка и тяхната задача е да търсят изворния фолклор и танц, музикалната ни култура. Те правят и този уникален запис на Валя Балканска („Излел е Дельо хайдутин“). Успоредно с това той снима както с 16-милиметрова камера, така и с фотоапарат, и тези негови фотографии мен много ме плениха в началото.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.В навечерието на Световния ден на хемофилията 17-и април Българската асоциация по хемофилия организира национална кампания. Тази година тя преминава под мотото на световната федерация „Движим се заедно с промяната “. Хемофилията става част от живота на Петя Саздова още когато синът ѝ Стиви е на седем месеца. Резултатите показват, че..
Фондация „Надежда за малките”, Фондация "Зорница", Център за изкуство започнаха национална благотворителна кампания "Дари обич". Кампанията ще продължи до Коледа. Всяка година в България се изоставят 2000 деца, половината от тях са в София. Целта на кампанията е да се осигури помощ за тези деца. Голяма част от редовните дарители са спрели да..
„Поканата ни е към всички – деца и възрастни, да отделят по 15 минути и да почетат книга по свой избор на тишина . За участие в „Остави всичко друго и чети” вече се записаха над 13 000 участници от 21 страни и един протекторат. От цял свят са участниците, попълнили нашия формуляр за четене на сайта ни“. Това каза в предаването „Преди всички“..
Пътнически самолет Ту-134 повече от 30 години стои приземен до река Дунав. Дълго време самолетът е бил учебна база за децата от Силистра, но преди повече от 15 години парите за поддръжката й свършват. Занемарена и самотна, днес машината е все така край реката, но е напът да сбъдне мечтата на мнозина от крайдунавския град да влязат в..
168 училища в София ще приемат първокласници тази есен. Очаква се те да бъдат около 12 хиляди . Родители на деца в подготвителната група на 139 ОУ „Захарий Круша“ в столицата сигнализираха БНР с притеснения, че те трябва да кандидатстват по общия ред и според тях няма гаранция, че ще останат в същото училище. Те са изпратили свои..
До края на януари 2022 година ще продължи събирането на средства в 14-ото издание на кампанията "Жълти стотинки". Мотото на акцията е "Деца помагат на деца". Средствата се използват за купуване не медицинска апаратура в детските отделения в болниците. Тази година вниманието е насочено към болницата в Шумен. " Това, което казват от..
Докато у нас всички бистрят политика, „Изотопия” реши да избистри спорния, но достоен за световно гласуване въпрос за най-фрапантните примери за партии и кандидат-политици . Сред тях има почитатели на плюшените мечета, на лимоните, класически фенове на бирата, че и филмови чудовища . Някои идеологии просто отиват отвъд . В следизборното..
„ Всички се надяват Слави Трифонов да направи правителство и да приключи като политически проект . Той може лесно да направи правителство, но то ще..
Бойко Борисов заяви, че няма да е кандидатурата на ГЕРБ за министър-председател . Той обяви това при посещението си във Велико Търново..
„Няма никаква нужда от преучредяване на държавата – това е политически лозунг, просто има ротация във властта“, каза в интервю за БНР политологът..