Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за виолончелиста Славко Попов

След като наскоро отбелязахме 115-годишнината от рождението на проф. Константин Попов, сега, по повод също на 115- годишнина, ще почетем и друг голям български виолончелист - проф. Славко Попов. За съжаление неговото изкуство е малко познато у нас - само от гостуванията му, последните от които са били през 1960 и 1961 г.

Той живееше във Виена, а неговата концертна дейност се осъществяваше в цяла Европа - Германия, Чехия, Унгария, Италия, Чехия, Франция. Той беше много ценен и уважаван музикант. Ето изказване на прочутия пианист Ото Шулхоф, акомпанятор на Менухин, Казалс, Хуберман: „На виолончелиста Славко Попов акомпанирах на негови концерти. Със своите постижения днес той се извисява значително над другите виолончелисти. Никой друг майстор на този инструмент не е притежавал такава тонова красота, музикална зрялост, такава голяма техника."

Славко Попов е роден на 10 август 1904 г. във Варна. От 9-годишен учи виолончело, а на 17 изнася първия си самостоятелен концерт в София. Завършва консерваторията във Виена като ученик на Аубер, специализира  при Юлиус Кленгел в Лайпциг и при Хуго Бекер в Берлин. Добил признание като виолончелист, той се установява за постоянно във Виена - там се развива голямата му кариера. За кратко време преподава във Виенската консерватория, но напуска и се отдава на концертна дейност. Гостувал е в Южна и Северна Америка, в цяла Европа, свирил е с Мюнхенската, Пражката, Виенската филхармония. Утвърждава се и като изискан камерен изпълнител - създава "Славянско трио" с участници словашкият пианист Мачудински и цигуларят Тополски. През 1926 г. изнася концерт в Стара Загора, а през следващите няколко години е редовен участник във Варненските музикални тържества. Репертоарът му като виолончелист е богат и разнообразен, с предпочитание към романтизма и класиката. 

За Славко Попов нашият виден музикат Арсени Лечев отбелязва: “Проф. Славко Попов е майстор на тона - топъл, тембрист, динамично богато отсенен, особено експресивен в тънката динамика. Изкуството му се отличава с благородство на фразата, с техническа изрядност и с безпогрешен вкус“. 

Много жалко, че толкова изтъкнат музикант с европейска известност е напълно забравен в родината си. В Златния фонд на БНР се съхраняват някоко записа на Славко Попов направени в България. В звуковия файл можете да чуете един от тях - акомпанира му Трифон Силяновски.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00