Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

16-годишен спелеолог е сред тримата българи в международна експедиция в пропастта Морджа

Морджа
Снимка: Morca.events

Днес към Турция отпътуваха Теодор Кисимов (един от най-опитните ни пещерняци - член на спелео клуб "Приста", Русе), Диляна Христова (от Българското пещерно дружество и Студентски Пещерен Клуб Академик), както и младата надежда на родната спелеология - 16-годишният Георги Беров (от ПКСУ София). Те ще участват в международна експедиция, която продължава изследването на пропастта Морджа.

Входът на пропаста се намира на 2140 м над морското равнище.
Входът на пропастта Морджа
Днес турските пещерняци, които вече работят в пещерата, са достигнали 1107 м дълбочина, съобщи за БНР Теодор Кисимов.

Морджа се намира на 70 км от турския град Анамур. Разположена е близо до най-дълбоката пропаст в Турция (и в Азия изобщо - ЕГМА, -1429 м,  в чието проучване Теодор, зедно с други българи, участва още през 2004 г.) и третата по дълбочина в Турция - Чукурпинар (-1195 м).
Теодор Кисимов
По време на международна експедиция през 2018 г. в пропаста Морджа беше премината дълбочината от 900 м по вертикала. Тогава в експедицията участваха Теодор Кисимов, Диляна Христова и Константин Стоилов (СПК Академик). Те изследваха нови 150 м в дълбочина от пещерата и картираха над 220 м пак в дълбочина. Тази година, в последния момент, заради здравословен проблем, се наложи Константин да отпадне. 

Освен българите, в сегашната експедиция участват пещерняци от още 4 държави. Изследването на Морджа на този етап ще продължи до 2-и септември. Дотогава с участниците няма да има контакт, а веднъж влязат ли в пропастта, те ще живеят под земята - в двата лагера, изградени там, разказа Теодор Кисимов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

16.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.02.25 г.

публикувано на 16.02.25 в 08:15

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, февруари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

09.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.

публикувано на 10.02.25 в 08:59
Росен Руев

Екстремните спортове 2 - 9 февруари 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..

публикувано на 09.02.25 в 12:46
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25