Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виенският оркестър „Йохан Щраус“ с четири юбилейни албума

Виенският оркестър „Йохан Щраус“ има своя собствена звукозаписна марка. Съставите, които изпълняват музиката на династията Щраус, особено във Виена, не са един и два, но ето какво разказа за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Михаел Бок - мениджър и отговорник за музикалните архиви на Виенския оркестър „Йохан Щраус“: 

"Този оркестър с право претендира да бъде един от най-автентичните ансамбли, интерпретиращи творчеството на фамилията Щраус. През 1966 г., почти 120 години след като Йохан Щраус-баща създава своя оркестър, голямата нужда от висококачествени интерпретации на леката музика довежда до това група музиканти от Виена, част от ансамбъла на Австрийското радио ОRF, да сформират Виенския оркестър „Йохан Щраус“. Основната цел на състава и до днес е да представя музиката на династията Щраус, както и така наречената „лека виенска музика“, като спазва традицията, наложена от прочутата фамилия,  да използва 42-ма музиканти. След преждевременната смърт на Едуард Щраус II - последният професионален представител на музикантската династия - през 1969 г.,  ръководството на ансамбъла поема Вили Босковски - човекът, с чието име свързваме най-вече възраждането на прочутите Новогодишни концерти на Виенските филхармоници. Именно Босковски засилва дейността - както с турнета по света, така и с издаването на звукозаписи на Виенския оркестър „Йохан Щраус“ - и тя продължава до наши дни. Откакто е създаден, оркестърът е свирил в повече от 30 страни и е изнесъл повече от 1300 концерта. Една от вече традиционните му сцени е Златната зала на Музикферайн във Виена - концертите там започват през 1981 г., а от 1999 г. ансамбълът има и свой концертен цикъл. Оркестърът се радва на дългогодишно творческо сътрудничество с двама доказани специалисти в музиката на династията Щраус - диригентите Алфред Ешве и  Йоханес Вилднер. През 2016 г. Виенския оркестър „Йохан Щраус“ отпразнува 50-годишнина и реши да основе собствена звукозаписна компания. Оттогава има издадени 4 компактдиска с тези двама свои диригенти - надяваме се, че вие, слушателите на БНР, ще се насладите на тези висококачествени записи от Виена. Надяваме се също, че ще се срещнем скоро - може би на наш концерт в България. Най-добри пожелания на всички слушатели от Австрия." 

Михаел Бок - мениджър и отговорник за музикалния архив на Виенския оркестър „Йохан Щраус“, предостави на предаването "Алегро виваче" не само новите албуми, издадени под собствената марка на състава, но и няколко от историческите записи. Представяме първия от поредицата юбилейни албуми, наречен „Радвай се на живота!“ - в звуковия файл можете да чуете едноименния валс на Йохан Щраус-син, записан под диригентството на Алфред Ешве, който беше гост на Софийската филхармония неотдавна с голям успех и можем да се надяваме, че ще дойде пак в България, а защо не и с Виенския оркестър „Йохан Щраус“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22