Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Вълчовски: Знаем много за пчелите, но има и много мистерии

Петър Вълчовски
Снимка: Кармен Манукян

Начинът, по който се отглеждат пчелите днес е напълно различен от този, по който са били отглеждани в древни времена. Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ Петър Вълчовски, пчелар, един от основателите на сдружение „Биоград София“.
      

„От последните 200 години е известен рамковият кошер, в който ние интервенираме максимално щадящо към пчелите, така че минимално да ги ядосваме. Защото малко или много за тях е стрес всеки момент, когато се отваря кошера, дори само за една пита мед. От хилядолетия са познати цилиндрични изплетени кошери от черничеви клонки, има ги и до днес в някои места из България – с тях се хващат днес рояци. Тези кошери са били трудни за обслужване. Образно казано трябва да се унищожи кошерът, да се сложи във вода, за да се вземе медът.“

Пчелите - от библейските времена до днес

Петър Вълчовски учи магистратура по теология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Разказва за случаите, в които пчелите и медът се споменават в Библията. „Евреите са търгували с мед. Премъдрият Соломон сравнява приятната реч с меда.“

Сдружение „Биоград София“ е създател на Музея на пчелата. В основата на сдружението са съмишленици от обществената биоградина „Витоша“. 

Сега предстои монтирането на сензор за температура и влажност в музея. „Искаме да го направим доста по-научен, освен чисто образователен“, поясни Вълчоски.

„Зад метростанцията („Г.М.Димитров – бел. ред.), на десет метра, е тази къщичка от глина с тревен покрив и вътре – истински, функциониращ прозрачен кошер.“

Пчелният кошер е сложен организъм. Царицата-майка снася непрекъснато, разказа пчеларят.

„Много хора, когато дойдат при нас, очакват, че майката стои на едно място, буквално като цар, който е обслужван и се учудват. Тя всъщност непрекъснато минава от пита в пита. Там, където вече е снесла, започва развитие на тази пчеличка от яйце, ларва, захранва се с мляко, с прашец и мед – всичко това става пред очите на посетителите, които идват в музея.“

За пчелите има много открития, но остават и много загадки

Танцът на пчелите е описан още от Аристотел. „Те действително общуват със сложни движения – кръгове: по-малки, по-големи, с които си съобщават разстоянието, колко е изобилен прашецът и т.н. Не всичко е разбрано за пчелите. Някои неща се знаят, открити са – като танца на пчелите. Други си остават мистерия.“

Пчелите, които се излюпват напролет, живеят по-малко от тези, които се излюпват сега и прекарват зимата заедно с майката. Правени са опити за изкуствено отстраняване на търтеите – мъжките пчели, защото се е смятало, че те намаляват количествата на меда. „Това не влияе добре на техните посестрими. Те започват да носят по-малко нектар, намалява се добивът на мед, вместо обратното – да се увеличи. Много експерименти са правени. Човекът не трябва да интервенира много рязко в кошера.“

„Ако пчелите изчезнат, реално ще изчезне и човекът. Виждате сега с последните пожари, загиват милиони, даже милиарди пчели. В момента навсякъде има такива случаи – и в Русия, и в Бразилия. Изчезването на пчелите – слава Богу мисля, че сме още далече, въпреки че има и други фактори – болести, пестициди, които влияят неблагоприятно върху пчелите“, коментира Петър Вълчовски.

Вълчовски съветва желаещите да станат пчелари да започнат с по-малко кошери, защото чисто физическата работа е сериозна. „Отделно човек трябва да е грамотен, да ги наблюдава, когато види някакви особености в поведението на пчелите – да вземе мерки, да ги изследва, да прати проби, да ги третира. Иначе се получават неприятни резултати – трагични за пчелите, разочароващи за човека.“

На 13 септември Сдружение „Биоград София“ организира Фестивал на пчелата и меда в София.

Цялото интервю с Петър Вълчовски чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38