Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Вълчовски: Знаем много за пчелите, но има и много мистерии

Петър Вълчовски
Снимка: Кармен Манукян

Начинът, по който се отглеждат пчелите днес е напълно различен от този, по който са били отглеждани в древни времена. Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ Петър Вълчовски, пчелар, един от основателите на сдружение „Биоград София“.
      

„От последните 200 години е известен рамковият кошер, в който ние интервенираме максимално щадящо към пчелите, така че минимално да ги ядосваме. Защото малко или много за тях е стрес всеки момент, когато се отваря кошера, дори само за една пита мед. От хилядолетия са познати цилиндрични изплетени кошери от черничеви клонки, има ги и до днес в някои места из България – с тях се хващат днес рояци. Тези кошери са били трудни за обслужване. Образно казано трябва да се унищожи кошерът, да се сложи във вода, за да се вземе медът.“

Пчелите - от библейските времена до днес

Петър Вълчовски учи магистратура по теология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Разказва за случаите, в които пчелите и медът се споменават в Библията. „Евреите са търгували с мед. Премъдрият Соломон сравнява приятната реч с меда.“

Сдружение „Биоград София“ е създател на Музея на пчелата. В основата на сдружението са съмишленици от обществената биоградина „Витоша“. 

Сега предстои монтирането на сензор за температура и влажност в музея. „Искаме да го направим доста по-научен, освен чисто образователен“, поясни Вълчоски.

„Зад метростанцията („Г.М.Димитров – бел. ред.), на десет метра, е тази къщичка от глина с тревен покрив и вътре – истински, функциониращ прозрачен кошер.“

Пчелният кошер е сложен организъм. Царицата-майка снася непрекъснато, разказа пчеларят.

„Много хора, когато дойдат при нас, очакват, че майката стои на едно място, буквално като цар, който е обслужван и се учудват. Тя всъщност непрекъснато минава от пита в пита. Там, където вече е снесла, започва развитие на тази пчеличка от яйце, ларва, захранва се с мляко, с прашец и мед – всичко това става пред очите на посетителите, които идват в музея.“

За пчелите има много открития, но остават и много загадки

Танцът на пчелите е описан още от Аристотел. „Те действително общуват със сложни движения – кръгове: по-малки, по-големи, с които си съобщават разстоянието, колко е изобилен прашецът и т.н. Не всичко е разбрано за пчелите. Някои неща се знаят, открити са – като танца на пчелите. Други си остават мистерия.“

Пчелите, които се излюпват напролет, живеят по-малко от тези, които се излюпват сега и прекарват зимата заедно с майката. Правени са опити за изкуствено отстраняване на търтеите – мъжките пчели, защото се е смятало, че те намаляват количествата на меда. „Това не влияе добре на техните посестрими. Те започват да носят по-малко нектар, намалява се добивът на мед, вместо обратното – да се увеличи. Много експерименти са правени. Човекът не трябва да интервенира много рязко в кошера.“

„Ако пчелите изчезнат, реално ще изчезне и човекът. Виждате сега с последните пожари, загиват милиони, даже милиарди пчели. В момента навсякъде има такива случаи – и в Русия, и в Бразилия. Изчезването на пчелите – слава Богу мисля, че сме още далече, въпреки че има и други фактори – болести, пестициди, които влияят неблагоприятно върху пчелите“, коментира Петър Вълчовски.

Вълчовски съветва желаещите да станат пчелари да започнат с по-малко кошери, защото чисто физическата работа е сериозна. „Отделно човек трябва да е грамотен, да ги наблюдава, когато види някакви особености в поведението на пчелите – да вземе мерки, да ги изследва, да прати проби, да ги третира. Иначе се получават неприятни резултати – трагични за пчелите, разочароващи за човека.“

На 13 септември Сдружение „Биоград София“ организира Фестивал на пчелата и меда в София.

Цялото интервю с Петър Вълчовски чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40