Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктория Василенко: По-отговорно от това да свириш пред крале, е да застанеш пред учениците си

Снимка: личен архив

Виктория Василенко е на концертния подиум толкова отдавна, че, слушайки я, човек може и да не си даде сметка, че в момента тя е само на 26. Младата пианистка, израснала в семейство, в което всички се занимават професионално с пиано, е отдадена изцяло на музиката - още повече, че огромната колекция награди и почетни отличия са показали, че талантът й отдавна е открит и оценен.

След обучение в София при видни преподаватели като Антонина Бонева и проф. Стела Димитрова-Майсторова Виктория Василенко преминава през няколко елитни европейски колежи: "Кралица София" в Мадрид, където е отличена като "най-обещаващ млад пианист" в класа на проф. Дмитрий Башкиров; „Кралица Елизабет“ в Брюксел - при Аведис Коюмджиан и Луи Лорти; Академията на езерото Комо в Италия (паралелно с това и НБУ в София); Кралската брюкселска консерватория при проф. Боян Воденичаров. Едно от най-високите й постижения до момента е първата награда и специалната награда на Букурещката филхармония на един от най-престижните конкурси в света - „Джордже Енеску“ в Букурещ през 2016 г.

През 2009, 2010 и 2011 г. Виктория Василенко е стипендиант на престижния фестивал за камерна музика „Музика Мунди” в Белгия, където свири като солист на Фестивалния оркестър под диригентството на прочутия Максим Венгеров. Поканена е като солист на Камерен оркестър – Брюксел за участие в юбилейния концерт по случай 15-годишнината на фестивала през април 2013 г. А през това лято българката вече е преподавател в лятната академия на фестивала - чест, оказвана на малко музиканти. През юли, в качеството си на бивш възпитаник и настоящ преподавател, Виктория участва в концерт в Шато дю Лак. Въпреки натрупания завиден за възрастта й сценичен опит, пианистката признава, че емоцията да свири пред собствените си ученици, е много силна заради отговорността да си модел за подражание, отговорност, по-голяма дори от това да заставаш пред кралски особи.

За първите си опити в преподавателското поприще и за бъдещите си участия на българска сцена - в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол и в цикъл на Софийската филхармония през септември, Виктория Василенко разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".
Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23