Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скални загадки и обходи из мистична България в книгата „Намерени от чудесата”

4
Снимка: Личен архив

След фотописите и пътеписите си от мистична България Николай Н. Нинов предлага на читателя пътуване през нов брод на времето. В книгата си „Намерени от чудесата. Скалописи от мистична България” той описва отново слабо познати места и обекти, много от които отсъстват от картите и пътеводителите.Книгата e трета част от поредица, посветена на скални образувания, мегалити и живи светилища по българските  земи.

„Действието“ се развива Източните Родопи, Западните Родопи, Средна гора и Стара планина.

Авторът повежда читателите към окултени места и сакрални пространства - места, където според хипотезите много назад във времето са се извършвали различни обреди.

„Тези места са много нависоко. Винаги има една великолепна панорама и един изглед от три, понякога от четири посоки. Едно желание да литнеш, едва ли не усещаш как се повдигаш от земята с някакви сантиметри. На други хора им прилошава, на трети им идват прекрасни идеи, зареждат ги, тонизират ги по някакъв начин. Аз бих обобщил – това са едни места за гледколечение. Човек просто гледа и всичко се успокоява в него. Тръгва си усмирен от всички тези злободневки, от отровите на деня“, споделя авторът пред „Хоризонт“.

Нинов е най-впечатлен от светилищата в Западните Родопи – Сватбата и Митровица край село Осеново и село Рибново, от светилищата над Ковачевица. Споменава и Караджов камък близо до Кръстова гора – обект, който по думите му става все по-популярен.

„Някои от тези светилищни пространства не са чак толкова атрактивни, но конструкциите в тях, някои изсичания, някои артефакти подсказват за различни ритуали от известните в други обекти и поставят много въпроси, за които официалната наука мълчи.“

Около тези места, обвити в мистерия, витаят редица предположения. Според автора някои от легендите са просто романтични неистини.

„За част от светилищата, които имат тъй наречените „пазители“, говорим за едни природни, скални феномени, които според една от хипотезите, древните са решили да обожествят. Виждайки в тези фигури божествата, които те почитат, те решават да ги обработят, да ги пипнат – в лица, във фигури, превръщайки всичко това в декор на своите ритуали.“

Има и нова хипотеза на гръцки изследовател – че тези пространства преди да бъдат светилища са били театрална сцена, на която са се разигравали битки между човека и звяра с крайна цел мъжът да се представи така добре, че да бъде харесан от жената, обясни Николай Нинов.

„Например енергийната скала под Белинташ или Стражите близо до Инкая в Родопите представляват точно такива скални групи с фигури, които играят чудесна роля на декор.“

„Намерени от чудесата. Скалописи от мистична България” ни отвежда още край неизследвани протодолмени в Средна гора, показва ни обърнатата пирамида в Тетевенската планина др. 

Подобно на предишните книги на Нинов, „Намерени от чудесата.Скалописи от мистична България” също съдържа GPS индекс и изобилие от цветни фотографии.

Премиерата на книгата е насрочена за 4 септември, сряда, от 18.30 часа в книжен център „Гринуич” в София. 

Цялото интервю с автора слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейна Коледа с фамилия Узунови от силистренското село Калипетрово

Коледа е време за семейството .  Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля.  Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството.  Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..

публикувано на 26.12.24 в 17:34

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26