Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да си скейтър в България или за философията на „дъската“

Мартин Атанасов и Марин Сладкаров
Снимка: Иван Русланов

„От скейта се пада, няма как да не паднеш. Няма някой, който да не пада. Скейтът те учи на най-силния урок в живота – като паднеш, да станеш пак.“ Това казва Марин Сладкаров, ментор на 16-годишната скейт надежда Мартин Атанасов. Двамата бяха специални гости на предаването „Изотопия“.

„Така съм започнал – изцяло по улиците. И то не по улиците на София, а в по-малък град, където абсолютно нищо няма“, спомня си началото Мартин Атанасов.

Започнал без страх, защото имал огромен интерес – когато бил едва на седем.

„Видях един приятел пред нас. Аз бях с колело, той със скейт. И му казах: „Искаш ли колелото, аз да взема скейта, да го покарам малко?“ И ми се стори много по-яко от колелото. След това накарах майка ми да ми купи скейт и се запалих.“

Мартин Атанасов

Имаш рани, удряш се, но в началото не е толкова страшно, колкото после, когато започваш да пробваш по-сериозни трикове, разказва Мартин. Скейтбординга изобщо не е сред най-травматичните спортове, твърди Марин Сладкаров, който е проучвал темата. "Рискът е премерен, ако си фокусиран. Учиш се как да падаш."  

Последно Мартин Атанасов е участвал в състезание в Прага – „Мистик къп“, кръг от световна купа. Четири години по ред участва и в турнири в Словения. „Първите две взех първо място при аматьори, третата взех трето място при аматьори…“ Пет минути преди тазгодишния рън си счупил дъската.

Марин Сладкаров

Скорост, стил, трудност, какви трикове правиш и как ги правиш - всичко това се гледа на едно състезание, обяснява Сладкаров, който се занимава и със сноуборд и преподава в Спортната академия. От тази година там има официално специалност "скейтборд".

В скейтборда има различни стилове на каране – основните са park и street. В определени страни е измислено много добре къде да се кара скейтборд, има паркове навсякъде, единодушни са Марин и Мартин. И за двамата обаче е тръпка да карат в пространства, които не са проектирани специално за скейтборд.  

От няколко години в повече общини се обособяват пространства, подходящи за скейтърите, признава Марин и дава пример с градчета на Запад, където скейт площите са навсякъде. Бургас, Добрич, Царево, Самоков вече имат бетонни скейт паркове, посочи той.

Мартин Атанасов

Тренират, където могат и където е удобно. Ако искаш да караш, намираш и начин, допълва Марти. На рампите тук виждаме предимно момчета. По света обаче има и много добри скейтърки на световно ниво, разказва менторът, според когото не всеки може да кара и трябва да имаш любов към скейтбординга.

Какво се промени от скейт времената през 80-те до момента? Сега има много по-добри условия за каране, категоричен е Марин Сладкаров. Тогава Варна била култово място да се кара скейт, защото с корабите идвали и хубави скейтове.

„Имаше после един период, в който нямаше и магазини. Беше много трудно да се снабдиш с дъска“, помни Марин.

Марин Сладкаров

Сега базова екипировка може да излезе между 150 и 300 лева. Мартин днес има спонсори, които го снабдяват с всичко необходимо за екстремното му хоби. За да се направи сметка колко е скъпо да се практикува това, трябва да се уточни как и колко сериозно караш, отбелязва още Марин Сладкаров.

„Ако караш като него, непрекъснато, имаш нужда от подкрепа, няма как. Въобще не говорим за пътуване и състезания. Но от друга страна, ако направиш паралел с нещо друго – сноуборд, каквото и да било друго, купувай си един скейт и ето ти я улицата…“  

За страстта да караш скейтборд слушайте в звуковия файл. 
Снимки: Иван Русланов 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10