Това коментира пред БНР проф. Михаил Константинов, председател на Съвета на директорите на „Информационно обслужване“, фирмата, която брои изборните резултати:
"Ако бяха останали машините, сметката щеше да отиде на 100 млн., което вече звучи вече внушително. Основно финансово перо при провеждане на избори у нас са възнагражденията на избирателните комисии. Както знаете, в България има 12 000 СИК и в случая ще има още 265 ОИК, и разбира се, ЦИК. Съвсем правилно беше решено възнагражденията на тези хора съществено да се увеличат, специално имам предвид СИК, тъй като тяхната работа, освен много отговорна, е и много уморителна. Това е и справедливо, а и ще дойдат качествени мотивирани хора за работа".
Проф. Константинов обясни, че има общо повишение на разходите – парите за охрана на изборния процес:
"Смятам, че МВР винаги стриктно си е изпълнявало задълженията. Това е особено важно сега – при терористични заплахи и т.н.".
Проф. Константинов каза, че по-ранната и по-добра подготовка са важни за избягването на ситуации като през 2015-а. "Очакваме до края на седмицата ЦИК да вземе решение за това как да се приемат документите в Столичната община – там е само заплахата". Михаил Константинов предлага протоколите да се приемат на три места и да няма струпване на едно място – комисията трябва да бъде физически разделена на три части. "Ако по време на този процес възникне необходимост за вземане на общо решение, ще бъде осигурена видеоконферентна връзка".
По отношение на възможните хакерски атаки, проф. Константинов е категоричен:
"Българските избори не могат да бъдат подложени на хакерски атаки! Знам, че звучи като фантастика. Няма да ни хакнат, защото нашата система за обработка на резултатите не е в мрежа. Компютрите, с които работим, не са в мрежа, те са изолирани. Няма друг начин да се опазите, ако не ви е изолирана машината. Това фундаментално решение го взехме още през далечната 1991 г. – да не използваме мрежи".
Интервюто на Даниела Големинова с проф. Михаил Константинов за предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл..
Благотворителна великденска кампания започна сдружение "Кауза Северозапад" . Тя е наречена "Стари традиции за новото поколение" и ще се реализира на територията на трите области - Монтана, Видин и Враца. Целта е да бъдат подпомогнати с дълготрайни хранителни пакети самотни възрастни хора и деца в крайна бедност от Северозапада ...
С популярни изпълнители и разнообразни прояви във Велико Търново днес отбелязват празника на града . Градът е първият след Освобождението, който избира историческа дата за свой празник. Денят е посветен на победата на цар Иван Асен Втори в битката при Клокотница през 1230 година . "Това не е просто град, Велико Търново е сърцето..
Над 160 граждански организации настояха за незабавни и конкретни действия срещу насилието над животни в отворено писмо до институциите. Инициатор на отвореното писмо е сдружение КАЖИ (Кампании и активизъм за животните в индустрията) - организацията, подала сигнала за убийствата на животни за финансова изгода до "Национална полиция" и ГДБОП. В..
Правителствата на Германия, Франция и Великобритания призоваха за незабавно възстановяване на примирието в Ивицата Газа. Външните министерства на трите държави публикуваха съвместно изявление, цитирано от агенция Ройтерс, в което се призовава Израел да възстанови достъпа на хуманитарна помощ, а от друга страна са призовани палестинските бойци на "Хамас"..
Няколко полета от летище "Хийтроу" бяха осъществени късно снощи, след като рано сутринта в петък то бе затворено заради голям пожар наблизо в електрическа подстанция, което доведе до прекъсване на електрозахранването. Летищните власти първоначално бяха заявили, че полети няма да има до полунощ, а това означаваше отмяна на 1351 полета и засегнати около..
Националното управление по аеронавтика и изследване на космическото пространство (НАСА) обмисля да затвори централата си във Вашингтон и да преразпредели отговорностите си между различни щати, предложение, което може да засегне до 2500 работни места, съобщи онлайн изданието "Политико" (Politico), цитирайки източници, запознати с плана. Този..
Съединените щати внасят турски и южнокорейски яйца, за да облекчат кризата с предлагането, предизвикана от птичия грип, която повиши цените в цялата страна, потвърди в петък министърът на земеделието на Доналд Тръмп - Брус Ролинс, съобщава Франс прес. Турция ще изнесе 15 хил. тона яйца за САЩ с оглед на проблемите с птичия грип Ролинс..
Идеята за разкриване на хранителни магазини в пощенските станции е все по-обсъждана, мненията са противоречиви, а разискванията по темата вече..
Как и за колко се работи в "Български пощи"? Въпросите за условията на труд и заплащането в Националната пощенска служба вълнуват не само хилядите..
Парламентарната група на МЕЧ се разпадна. След гласуването на бюджета председателят на парламента Наталия Киселова анонсира, че депутатът Самуил..