България пропуска всички важни енергийни проекти. „Южен поток“ и „Бял поток“ си приличат по това, че България по никакъв начин не участва в тях. Това каза заместник-председателят на АБВ Любомира Ганчева по време на пресконференция.
"По какво си приличат „Бял поток“ и „Южен поток“ по това, че България по никакъв начин не участва в тях. Проектът „Бял поток“ официално е стартирал 2013 г. с очаквания 2022 г. да бъде факт. Това е един проект, който ще докарва газ от Туркменистан за цяла Европа, но който изцяло заобикаля България. Пред вас има една карта, която показва всъщност как ще стартира проектът от Туркменистан, Азербайджан, Грузия, Черно море, Румъния и Западните Балкани. Това е проект с мащаб 20 млрд. кубични метра газ. До 2022 г. трябва да влезе в сила. В момента ЕК и Европа със своите институции го е припознала като важен проект с цел диверсификацията в доставките на природен газ. За него в момента се харчат европейски пари и до края на 2019 г. трябва да приключи първата фаза на проектни проучвателни дейности. На този фон в Европа официално вече се говори за „Бял поток“. Европа не вярва, че в България е в състояние и че на България може да се разчита за едни големи проекти“, каза още Ганчева.
„Абсолютно случайно или неслучайно ние, на първо място, се отказахме от „Южен поток“. Отказахме се от него, а той ни гарантираше 400 млн. лв. на година транзитни такси. Зарадвахме се, че го заменяме с втората тръба на „Турски поток“, при който с 35% е по-малък преносът на количеството газ и като платим таксите на Турция, в момента щяхме да се радваме на 218 млн. лв. на година приходи. Сега обаче правим така, че да си спънем сами проекта. Няма основателна причина защо този проект не е изпълнен в срок и защо досега правителството и няколко поредни правителства съсипват „Южен поток“, съсипват строежа на втора тръба на „Турски поток“ и дали това не е удобната причина да бъде удължен един проект на пренос на газ между Русия и Украйна, от които ще печели Украйна. Ще печели Турция, на която си отдаваме изцяло газоразпределителното място в Европа и защо всички енергийни проекти изцяло заобикалят България“, допълни още Ганчева.
От своя страна лидерът на АБВ Румен Петков посочи, че партията му продължава да твърди, че силното за България и Европа решение е пряката доставка на руски газ за континента чрез страната ни. „Сега, ние Европа ще плащаме транзитна газ на Турция. Няма никакъв разумен аргумент защо това трябва да се прави. Второ, ние вече губим десетина милиарда и повече кубика газ транзит, който Турция пряко ще взима от Русия. Досега този газ минаваше през България. Неспособността на поредица български правителства доведе до това разбирателство между Русия и Турция и те изградиха проекта „Турски попок“, подчерта Петков.
„Много именити наши политици Радан Кънев, Мартин Димитров, Светослав Малинов и кой ли не обясняваха, че „Турски поток“ няма да има и че това е спекулация. „Турски поток“ е факт и ние губим от това, че вече има „Турски поток“ стотици милиони годишни такси. Липсата сега практически на време за изграждането на втората тръба през България е изцяло по вина на българското правителство, коментира Петков. Той посочи, че вече сме септември и не е започнало изграждането на тръбата. „Говорим за 470 км. Няма такъв консорциум в света, който да успее да изгради 470 км тръба за три месеца. Нали разбирате, че декември не е месецът, в който може да кипи усилено изграждане на тръбопровода“, допълни още Петков. Според него Русия не може да си позволи политически да остави Европа без газ. По думите му затова Европа гледа с недоверие на нас.
Репортажа на Даниел Инков за предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.
От парламентарната група на "БСП - Обединена левица" предлагат таван на надценките на 70 хранителни стоки от първа необходимост. Според Мая Манолова промените трябва да бъдат записани в нов Закон за пределните надценки на основните хранителни продукти. Ограниченията ще важат за търговски обекти с годишен оборот над 10 млн. лв., а..
Задушаване след епилептичен припадък е причината за смъртта на 9-годишното момиченце, което почина внезапно на 31 януари в ранния следобед във великотърновско училище. Смъртта на момиченцето в Средното училище "Вела Благоева" във Велико Търново е нещастен инцидент и е породена от здравословен проблеми, посочва заключението на патоанатома,..
В кулоарите на парламента председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски каза, че неговата формация няма да участва със свои предложения за назначения в регулаторите, както и няма да подкрепя кандидати на други формации. "Няма да имаме кандидати, няма да подкрепяме. Имаше в един ден на комисия подкрепили колегите, аз отсъствах. Това вече е..
Кипър ще приеме Национална стратегия за интеграция на законно пребиваващите в страната мигранти до средата на тази година, съобщиха от правителството. Близо 20 000 са висящите в момента молби от търсещи убежище на острова. Със стратегията за интеграция правителството на Кипър предвижда децентрализация, разпределение на мигрантите по..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю пред БНР Иван Брегов от правната програма на Института за пазарна икономика. В предаването "Преди всички" той коментира пробойните в съдебната система и по-конкретно с процедури и правила, като..
Възстановиха движението на фериботи за хората, които искат да напуснат Санторини. Въпреки кризисната ситуация чуждестранни туристи продължават да пристигат на почивка. Сеизмолозите, които са на Санторини и следят развитието на трусовете са на мнение, че до неделя се очаква основния силен трус. Досега земетресенията са предварителни. Тази..
Три общини в Кюстендилско ще финансират проект за основен спешен ремонт на водохващането "Робовица" в Рила. Общините Рила, Кочериново и Бобошево ще осигурят по 7 хиляди лева всяка за изготвянето му. От "Робовица" се осигурява водоподаване за селата Мурсалево, Смочево и Слатино, в които през лятото беше въведено бедствено положение и имаше..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..