Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава проучването на античния град Улпия Ескус край Гиген

античният град Улпия Ескус
Снимка: pochivka.bg

В близост до брега на река Дунав при плевенското село Гиген се намира античният град Улпия Ескус. Римският град е възникнал през І в.н.е. Той е със статут на археологически резерват, посещава се от много чужди туристи.

От дълги години името на известния археолог доц. д-р Гергана Кабакчиева е свързано с древния град Улпия Ескус. И това лято разкопките продължават, финансират се от Министерството на културата по проект на Националния археологически институт с музей.

"През последните години проучваме една от най-големите сгради с най-голямо значение за живота в Улпния Ескус през периода втора половина на трети и четвърти век. Тази сграда първоначално е била замислена като резиденция на този, който е легат, генерала на легиона, но след това става най-важната административна сграда в града. Благодарение на запазената биография на император Константин Велики, онзи велик император, който премества столицата от Рим в Константинопол, който много обичал Сердика. Дъщеря му се излекувала от минералните води, дори искал Сердика да бъде столицата на римската империя, но Сената е взел друго решение. Той е посетил Ескус на 9 юли 328 година за откриване на мост през Дунав. Тази сграда, която проучваме, в нея е бил посрещнат императора и за целта се прави грандиозен, но много набързо направен ремонт", каза доц. д-р Гергана Кабакчиева от Националния археологически институт с музей към БАН, ръководител на екипа.

Доц. Кабакчиева припомня и за едно уникално откритие от миналото лято- глава от варовикова статуя, вероятно на римския император Аврелиан, изключително ценна находка.

"Защо смятам, че е на Аврелиан, защото по исторически данни установих, че той лично е контролирал изграждането на късноримския легионен лагер. Но понеже Улпия Ескус не е бил в много добро състояние и затова император Аврелиан се настанява някъде извън града и от там е контролирал строежите на военния лагер. В Ескус има много забележителни сгради действително, но това, което прави впечатление, дори до края на 4-ти век запазени са плочите на уличните нива. Непрекъснато идват туристи от България и чужбина, и всеки се възхищава и казва- "Наистина ли вървим по древна оригинална настилка, оригинална улица" ,казвам -"Да, това са оригинални улици запазени от онова време и до днес."

Доцент д-р Гергана Кабакчиева от Националния археологически институт с музей към БАН казва, че има голям интерес от туристи да посещават античният град Улпия Ескус.

"Имам си мечта и мечтата беше да възстановя храма на Фортуна."

Но проектът, който е подготвян в продължение на 3-4 години, не е финансиран.

"Според мен по някакви административни причини, но някой ден, ако се намери политик, управник в нашата държава да подкрепи този проект, България ще спечели изключително много. Не се обръща достатъчно внимание на този голям и най-голям в цялата територия на днешна Северна България, древен град. При това най-красивия и бих казала най-красивия не само за нашето крайбрежие Дунавско. От Ескус до Кьолн по-красив град няма. Ескус не принадлежи само на нас българите, Ескус е част от общото наследство на Европа. Всяка държава би се гордяла с нещо подобно, още повече перспективите за показване на тази древност пред туристите е изключително голяма. Ако се разкрият улиците, ако се разкрие самия площад, който също е със запазени плочи, оригиналните плочи от преди 2000 години, вдигнат се храмовете това ще бъде просто една приказка", допълни доцент д-р Гергана Кабакчиева.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025 година българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турболентност , каза в ефира на Нощен Хоризонт Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а това..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09