Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Чифтоядците" или как в Чехия започнаха да ходят с два различни чорапа

Чифтоядците са странни и загадъчни създания, чието съществуване винаги сме подозирали, макар и без доказателства. Основната им храна са нашите чорапи. Но имат един важен принцип - винаги изяждат само единия от чифта.

Главният герой изобразява онези от нас, които много се притесняват да говорят с непознати. Книгата "Чифтоядците" ни учи да покажем истинската си същност.

Една от страстите на автора на текста Павел Шрут е да създава истински супер герои и книгата е пълна с такива, каза в интервю за "Хоризонт" Красимир Проданов, който е преводач на "Чифтоядците".

Илюстрациите са на Галина Миклинова. "Картинките говорят страшно много в тази книга. Просто илюстрациите са прекрасни и са предизвикателство за всяко дете, пък и за възрастен човек - да разтвори и да се зачете"

Павел Шрут пише и поезия, работил е в Чешкото национално радио в програмата за култура, която се казва "Вълтава".

"Той много обича играта на думи и фактически "Чифтоядците" е пълна с едни такива игрички на думи, които правят книгата наистина много забавна. Тя е написана по начин, който наистина да те накара да се усмихнеш, на всичко отгоре сюжетът е толкова интересен, че някак си сърце не му дава на човек да остави книгата настрана", допълни Красимир Проданов.

След като в Чехия пускат книгата в продажба, се появява и нова модна тенденция при носенето на чорапи.

"Появява се модата хората да ходят с различни чорапи на работа, децата на училище. Не само това - има съвети как да съчетаваме различните чорапи. Например мога да ви споделя, че ако тръгнете на училище или на работа с един зелен или един жълт чорап това означава, че хората могат да ви сметнат, че сте малко лудичък", обясни с усмивка преводачът.

Създават се дори клубове на "Чифтоядците", в които например децата се учат да направят свой собствен чифтоядец.

"Взимате един стар чорап, пълните го с други стари чорапи, след което зашивате едни прекрасни мънички копчета за очи и едно малко по-голямо копче за уста или нос и по този начин вие ще си имате свой собствен чифтоядец", разказа още Красимир Проданов.

Повече за книгата можете да научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15
Донка Митева

Донка Митева и Колегиум Музикум Берлин с концерт в София

На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах.  В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория".  Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..

публикувано на 11.12.24 в 16:25
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Детският радиохор с екзотичен коледен концерт в НДК

В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..

публикувано на 11.12.24 в 15:26
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова и Георги Черкин организират нов национален конкурс

На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..

публикувано на 11.12.24 в 14:47