Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спектакълът "Caged" - сценично огледало на съвременните страхове

Снимка: Стефан Щерев

Най-голямата танцова продукция, създавана до момента в България, е част от афиша на Пловдив Европейска столица на културата 2019.Това е световна премиера на българо-корейския спектакъл „CAGED“, посветен на страховете - индивидуални и обществени, които ни управляват. Продукцията е микс между съвременен танц, куклен театър и музика и рамкира предстоящото издание на традиционната инициатива One Dance Week.
   

Въпреки че продукцията завършва с голям минус, независимо от усилията да се финансира изцяло преди премиерата, сме изключително горди с резултата, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Асен Асенов, копродуцент на спектакъла. За нашата географска ширина и предвид контекста, в който се намираме по отношение на развитие на сцената за съвременен танц у нас, има сериозна заявка за интерес от страна на колеги от Бразилия, Мексико, Канада, Франция, Чехия, Хърватска, Германия, разказа той.

Музиката в "Caged" е на Павел Терзийски и Емилиян Гацов – Елби, уникалната сценография е на Никола Тороманов, маските и куклите са на Мариета Голомехова. Хореограф на представлението е Пансън Ким, чийто най-голям страх е да бъде добър, обичащ и щастлив човек.

Асен Асенов Снимка: Ирина Недева

Заглавието на спектакъла се превежда като „Заключен в клетка“ – в случая в клетката на болните ни умове, изтъкна Асен Асенов. Творците правят сценичен прочит на постчовешкото, през роботизиран образ на смъртта.

„Страховете всъщност са основната причина за цялата тази агресия, отмъстителност и гнусотия, без извинение, в която напоследък живеем. Това наистина е отвъд човешкото. Няма много общо с човешкото. И за съжаление именно страховете са причина за всички тия негативни емоции, в които ние плуваме ежедневно. Тази отмъстителност, тази тотална липса на емпатия в общуването между хората, тази липса на човечност и на нормалност в общуването помежду ни – това е истински тъжно“, смята Асенов.

Да се страхуваш е нормално и човешко, но когато капсулираме свои стари и нови страхове, пространството, в което ги събираме, се стеснява твърде много, коментира още той.   

„В момента в Дирекция „Култура“ на Пловдив Европейска столица на културата работят хора, които са бивши магазинери, бивши служители на „Чистота“ - Община Пловдив и други интересни хора, събрани пред една антиселекция“, коментира Асен Асенов. 

За реализация на проекта на „Гая Денс Къмпани“ в Южна Корея е било отказано минимално частично кофинансиране от страна на Дирекция „Култура“ в Община Пловдив, като не са били допуснати подадените документи, съобщи Асен Асенов. Аргументът е, че „Гая Денс Къмпани“ не е пловдивска компания. Асенов уточни, че ще си търсят правата в съда.

По думите му образованието в областта на съвременния танц е „изключително лошо“ и на ниво средно хореографско училище. България е единствената страна в ЕС, в която няма нито един театър, който целогодишно да показва международно съдържание в областта на съвременния танц, отбеляза още Асенов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10